• 601
  scout ekibi 500.000 € oyuncu bulup, teknik ekibi ikna edip o oyuncuyu getirince sanki sabredilecekmiş gibi konuşuluyor. yahu ozan kabak’a, alex telles’e burun kıvırıldı bu kulüpte, selçuk inan oynuyor hala alooooooo!!! galatasaray’ın konjonktürü, dünyanın en iyi scout ekibi de gelse, 500.000 €’luk oyuncuyu çıkarmaya, parlatmaya uygun değil. bunu kafanıza sokun bence. çünkü taraftarının konjonktürü radamal falcao, didier drogba, wesley sneijder, felipe melo... bu kulüpte hataya yer yok. bu kulüpte kimse kimsenin gelişmesini beklemez, yaşını umursamaz, önemsemez, geleceğine yatırım yapılmasını beklemez. kusura bakmayın. çıkacak hemen anında çatır çutur oynayacak. beklenti budur. işte tam da bu yüzden scout ekibinin tek görevi tahmin edildiği gibi oyuncu keşfetmek değil aynı zamanda kulübün planlarına uygun standartlarda oyuncuyu da belirlemek. işleri sadece oyuncu keşfetmek olsaydı eminim onlar da çok mutlu olurdu.

  edit:ekleme...
 • 602
  kulüpte transfer işlerinin nasıl yürüdüğüyle ilgili yeterli bilgisi olmayan ve günümüz genç oyuncu havuzuna da çok hakim olmayan bir galatasaraylı olarak, 2013'ten bu yana yapılan bazı transferler üzerinden bir şeyler söyleyeceğim ekip.

  fatih terim'in 2013'te kulübe kazandırdığı, o günden itibaren sırayla fatih terim, mancini, prandelli, mustafa denizli, hamza hamzaoğlu, jor, tudor ve tekrar terim ile çalıştılar. bu dönem içinde yine sırasıyla ünal aysal, duygun yarsuvat, dursun özbek ve faal mustafa cengiz yönetimleri var oldu. bunları yazmamanın nedenini ileri paragraflarda bahsedeceğim.

  ilk olarak scout işinin sadece genç yetenek bulmak olmadığını düşünerekten (ki zaten değildir) takımın sistemine, ekonomisine, geleceğine uygun oyuncuları bulmak olarak değerlendiriyorum. 300b€'ya alıp 10m€ satacağın, 100b€'ya alıp 500b€'ya satacağın ya da 4.5m€'ya alıp 15m€'ya satacağın oyuncuları kulübe kazandırmak tabiki bu ekibin görevi. yine, 30 yaşında bir futbolcunun 5 yıl daha en üst düzeyde oynayabilip katkı vereceğinin araştırmasını yapmak da. ve ekip bunları yapıyor mu, çalıştıkları tüm teknik heyetler ve yönetimler onların listelerini inceleyip ciddiye alıp dinliyorlar mı bilmiyorum. kanaat olarak işlerinde kötü olmadıklarını düşünüyorum.

  2013'ten bu yana yaşça genç diyebileceğimiz, daha doğrusu olur ya belki hem katkı alıp hem de belki bir şekilde kâr da edebiliriz diye yapılan başarılı/başarısız transferlere bakalım.

  2013-2014 sezonu:

  -armindo tue na bangna bruma (13m€)
  -alex telles (6.15m€)
  -izzet hajrovic (3.5m€)
  -lucas ontivero (2m€)
  -oğuzhan kayar ( 750b€)
  -guillerme burdisso(185b€)

  2014-2015 sezonu:

  -tarık çamdal (4.75m€)
  -sinan gümüş (bedelsiz)
  -endoğan adili (400b€)
  -yasin öztekin(2.5m€)
  -umut gündoğan (bedelsiz)
  -salih dursun (2.75m€)

  2015-2016 sezonu

  -martin linnes (2m€)
  -lionel carole (1.5m€)
  -jason denayer (436b€-kiralık)
  -jose rodrigues (bedelsiz)
  -jem paul karacan (bedelsiz)

  2016-2017 sezonu

  -garry rodrigues (3.5m€+sonraki satıştan pay)
  -serdar aziz (4.5m€)
  -tolga ciğerci (3m€)
  -ahmet çalık (2.5m€
  -josue (700b€-kiralık)
  -emrah başsan (bedelsiz)
  -luis pedro cavanda (1.8m€)

  2017-2018 sezonu

  -badou n'diaye (7.5m€)
  -sofiane feghouli (4.25m€)
  -jason denayer( 500b€ -kiralık)
  -younes belganda (9.5m€+bonuslar)

  2018-2019 sezonu

  -emre akbaba (4m€)
  -henry onyekuru (800b€-kiralık)
  -emre taşdemir (bedelsiz)
  -marcao (4m€)
  -christian luyindama ( 3+ 6m€)
  -mbaye diagne (13m€)

  2019-2020 sezonu

  -emre mor (600b€-kiralık)
  -valentine ozorvofor (300b€)
  -okan kocuk (bedelsiz)
  -taylan antalyalı (bedelsiz)
  -florin andone (700b€-kiralık)
  -mario lemina (1m€-kiralık)
  -jean micael seri (1.5m€ -kiralık)

  kaynak: transfermarkt

  galatasaray kulübü, emre utkucan göreve geldiğinden bu yana listedeki oyunculara 115m€ civarında bonservis ödemiş ve sonrasında 60m€ civarındaysa satışlarından kazanmış. *

  bu oyuncuların transferlerinde emre utkucan ve ekibi ne kadar etkindir, rolü nedir inanın bilmiyorum. listede aaa bu da oynadı di mi lan dediğimiz, son derece zarar ettiğimiz, zarar etmediğimiz ve kar ettiğimiz oyuncular var. bir de 55m€ civarı (maaşlar hariç) havaya giden para. bu rakamlar ve oyuncular * aslında galatasaray'ın, tecrübeliler ve yıldızların yanında geleceğe dönük de transferler yapmaya çalıştığını bize gösteriyor.*

  bir önceki hoca ve bir önceki yönetimin tercihlerini beğenmeyip* komple değişiklik yaptığını gördüğümüz hoca ve yönetimler de oldu bildiğimiz. scout ekibinin önerip tercih edilmediğini ya da naktimiz olmadığı için alamadığımız ve sonrasında patlayan yıldızlar da oldu.

  açıkçası ülkenin ve kulübün ekonomik olarak iyi olmadığı bu senelerde umarım paralarımızı olmadık yatırımlara harcamayız.

  almanya, hollanda, austria seviyelerinde scout yapmak için de illa ekonominizin onlar kadar da iyi olması gerekmiyor bu arada. halk yoksulken ziraat bankasının simit sarayını alması gibi durumlar bunlar. tercih meselesi yani.

  scout ekibi ve kulüp umarım bruma, telles, carole, garry, n'diaye, marcao, luyindama gibi bizi zarara uğratmayacak, performans alacağımız ve kariyerlerinde basamak olabileceğimiz transferler yapmaya devam ederler...
 • 603
  ya gerçekten bu adamların sağlam lobisi var. iki eleştiri gelsin hemen bi koruyucu ekip ortaya çıkıyor.

  tamam yönetimler hocalar hep hatalı, a'yı önerdiler almadılar, b'yi önerdiler almadılar.

  ya ilaç için bir tane yok mu? bir tane ya bir tane. lan bu adam nerden çıktı diyebileceğimiz, yok paraya aldığımız, adını sanını kimsenin duymadığı ve sonucunda yıldız vs olmasını geçtim, vasat bi rotasyon oyuncusu olan bir futbolcu bile olmaz mı?

  aldıramadıklarını geçtik tamam, yöneticiler, hocalar hep hatalıydı; yahu yıllarca küfür lugatınızda küfür bırakmayan kulüpten oynamadan milyonlarca para kazanan tarık çamdal'ı bizzat emre utkucan'ın kendi ifadesiyle, bu scout ekibi aldırmıştır. scout ekibi sadece önerir aldığı paraya karışmaz diyorsanız, o zaman pişkin pişkin gecenin 1'nde transfer komitesinin yaptığı toplantıdan fotoğraf paylaşmazsınız. eğer orada bulunacak kadar yetkinseniz, "bakın ben size tarık'ı öneriyorum, ahmet'i mehmet'i öneriyorum ama bu adamın ederi senelik 500bin tl'dir, 1 milyon tldir vs de diyeceksiniz.

  ayrıca scout ekibinin işi sadece bir futbolcu hakkında iyidir, kötüdür, sağ ayağı zayıf, yavaştır, mücadelecidir tipinde salt teknik özellikleri barındıran bir rapor hazırlama değildir.

  oyuncunun iş ahlakı var mı, idman disiplini var mı, ülkeye adaptasyonunda sorun çıkar mı gibi tamamen saha dışıyla alakalı doneleri de ortaya koymaktır. geçtiğimiz sene ingiliz basınında man united-de ligt transferini okuyanınız oldu mu acaba? basında çıkan haber doğru ya da yanlış ama tam da olması gerekendi. united gözlemcileri, de ligt'in babasının çok kilolu olması ve kendisinin de bu riske sahip olduğunu düşündükleri için transfere onay vermediler. yani bazeb oyuncu yetmez 7 sülalesini araştırmak gerekir.

  hadi sadece saha içi olsun diyelim, değil ama olsun, yahu bu kadar temposuz mücadele gücü düşük oyuncu transfer ettirilir mi? evet bu adamları scout ekibi bulmadı ama hiç analiz de mi yapmadılar?

  şimdi senin takımında mariano, nagatomo, belhanda, seri, nzonzi, feghouli, babel yanyana top oynayacaklar. acaba bu transferle söz konusu olduğunda bu isimler geçen sene neler yapmış hiç baktılar mı? yoksa sadece gol asist sayılarına falan bakıp mı rapor hazırlıyorlar?

  bu isimler geçen sene kaç kez sprint atmış ?
  bu isimler geçen sene kaç kez top kapmış ?
  bu isimler geçen sene kaç ikili mücadele kazanmış? gibi senin takım savunmanı doğrudan etkileyecek şeyler raporlanmış mı? bu nar teknik heyete iletilmiş mi?

  yönetim hatalı, hoca hatalı, futbolcular hatalı, maşallah bi scout ekibimiz günahsız.
 • 604
  ingiltere'ye gelen mensupları için gözlerimle gördüğüm için söyleyebilirim ki adamların alandaki iş tanımı düzenli olarak maçlara gidip belirli futbolcular hakkında iyidir, kötüdür, sağ ayağı zayıf, yavaştır, mücadelecidir tipinde salt teknik özellikleri barındıran bir rapor hazırlamak ve teknik heyete sunmak.

  sonraki aşamada rapordan göze çarpan x bir oyuncu olursa oyuncunun iş ahlakı var mı, idman disiplini var mı, ülkeye adaptasyonunda sorun çıkar mı gibi tamamen saha dışıyla alakalı doneleri de ortaya koymak. bu noktada girişkenlik, bağlantılar, uyanıklık ve dil bariyeri önemli rol oynuyor.

  girdimi bir örnek ile bitirmek isterim; marcos do nascimento teixeira marcao kardeşi scout bulmuş ve tavsiye etmiş. scout ekibinden özel olarak analist metin çekiçler bu işin başını çekip nihayete varmasında gayret göstermiş.

  bana kalırsa çoğu pek tabi futbolu biliyor içinden gelmiş ama ahbap-çavuş ilişkisiyle orada oturuyorlar. bu departmanda daha değişik donanımda insanlara da yatırım yapılabilir.
 • 605
  iyidir, kötüdür; kendileriyle yüz yüze bir ilişkim olmadan bunu bilemem. ancak söylemek istediğim, ki bu sadece galatasaray için değil tüm türk takımları için geçerli, çalışma metodlarını değiştirmeleri gerekiyor. belki yapılıyordur bilmiyorum ama misal yarı zamanlı çalışacak bir izleyici havuzu oluşturulsa, aralarında çeşitli meslek gruplarından ve kültürlerden insanlar da barınsa, hatta oyuncular araştırılırken sosyologlara, psikologlara da danışılsa; uzun lafın kısası bilimsel ve yarı profesyonel bir işbirliğiyle ilginç sonuçlar alınabilir.

  ayrıca bence de kendimize özgü bir yayılma alanı bulmalıyız. örneğin güney amerika'yı bize yar etmezler ama balkanlar, orta doğu, orta asya, hindistan gibi bölgelerde bir şekilde yayılabiliriz. benim bu konuya özel yaklaşımım futbolun çok tutulmadığı, futbol kültürünün çok oturmadığı bölgelerde de bir şansımız olabileceği yönünde. buna kanada, avustralya, yeni zelanda, finlandiya gibi sayıca çoğaltılabilecek örnekler verilebilir. ama bu durumda da, genç oyuncuyu değil de çocuk yaştaki oyuncuyu hedef almak gerekiyor. bu da ayrı bir kurumsallaşma gerektiriyor.

  fırsat transferleriyle zaten scout ekibinin değil de, transfer komitesinin ilgilenmesi gerekiyor. ancak bütün bu konularda organik bir yapılanmanın varlığına ihtiyaç var. doğru adımlar atılırsa ve porto gibi oyuncu ihraç edip kar etmeyi amaçlamak yerine bu yolla dev kulüp olmaya cüret edebilirsek, hiç görmediğimiz kadar güzel günler görebiliriz. tüm dayanağımsa şu basit cümle üzerine:
  "elin oğlu yapıyor..."
 • 606
  iki ihtimal var bu ekip ile ilgili.

  1- bu arkadaşlar ya işi bilmiyor, gelecekte faydalı olacak ucuz maliyetli oyuncu bulmakta yeteneksizler,

  2- bu arkadaşlar işlerini çok iyi yapıyor ancak hoca istemiyor adamları ya da yönetim alamıyor.

  bu iki durumda da bu görevi yapmanın bir espirisi var mı ?

  sanırım sadece duygusal.
 • 607
  gereksiz yere yerden yere vurulan ekip. bu adamların yönetime veya teknik ekibe genç, ucuz ve sattığında kâr edebileceğin adamları önermediğini düşünmek saçma. bu abilerin önerdiği oyuncular çeşitli sebeplerle alınmıyor olabilir. futbolcu gelmek istmeyebilir, ilgi üzerine kulübü çok para istiyor olabilir, böyle bir riske girmektense bilinen oyunculara yöneliyor olabilirler vs.

  bugün mustafa cengiz yönetimi galatasaray sözlük’e bize genç ve ucuz oyuncu bulun dese hepimiz fm veri tabanından yüzlerce oyuncu öneririz. parayla çalışan scout ekibi mi bunu yapamayacak?

  not: dursun özbek yönetimi oyuncu tavsiyesi istese oralı olmam baştan söyleyeyim. sen oyuncu önerirsin onlar da gider ikizini alır falan. neme lazım. ama mustafa başkan başka.
 • 609
  kafalarda işlerinde iyi ya da kötü olduklarına dair bir fikir oluşmuyorsa bariz bir şekilde başarısız olan oluşumdur. ortalıkta dolanan isimler eğer ki spekülasyon değilse; avrupa'daki meslektaşlarının bulduğu fakat bir şekilde tutunamamış adamları kulübe önermek başarı olmasa gerek. dün bir elemanın adı geçiyordu, leipzig almış olmamış, diğer bir başkası portekiz'e gitmiş tutunamamış vs. vs.
  internetten mi arıyorsunuz kardeş siz oyuncuları? bunun bir tık ötesi ilanla futbolcu aramaktır herhalde. zaten hangi türk oluşumu işini profesyonelce yapmış ki sizden profesyonelliğe dayalı bir başarı bekleyelim.
 • 610
  ülke ve galatasaray’ın şu anki şartlarında başarılı iş çıkartan ekip.

  rakiplerimize baktığımızda son yollarda yaptığımız genç-yabancı transferlerinin çoğunda başarı sağladık. bunun en son örneği de saracchi. fenerbahçe’nin yıllardır sol bek aradığı dönemde bizim ihtiyaç duyar duymaz böylesine bir maliyetle tertemiz transfer yapmamız nereden bakarsanız bakın başarıdır.

  bizim gibi yarışmacı takımlarda scout’luk yapmak çok zor bir iş. genç alsan bile bu adamın gelip burada başarısız olma ve kendini burada geliştirme lüksü yok. nokta atışı transferlerle, scout ekibinin önerdiği her oyuncu görev alır almaz saracchi gibi oynamak zorunda. fatih terim sonrası transferlerde scout ekibinin etkisinin de artmasıyla yaptığımız marcao, luyindama, saracchi, onyekuru, garry(tudor dönemi) transferleri gayet başarılıydı. bunların haricinde seri, nzonzi, lemina, nagatomo, andone gibi aldığımız tecrübeli kiralık oyuncuların da scout ekibinin araştırıp bulduğunu düşünürsek bu mali şartlarımızla ve satmadan kuralıyla türkiye çapında başarılı bir scout ekibimiz olduğu söyleyebiliriz.
 • 611
  gamsız futbolcu seçmedikleri sürece başarılı olma olasılıkları yüksek olan ekip. gamsız,kedersiz,umursamayan adam başarılı olmaz ağalar... rica ediyorum oyuncu filtrelerken gamsız kedersiz umursamaz seçenekleri üzerinde yoğunlaşın, en azından oyuncu "başarılı olamıyorum benim kenara çekilmem lazım" diyip bizide kahrolmaktan kurtatır.