• 1
  galatasaray spor kulübü tüzüğü'nün 162. maddesine göre galatasaray spor kulübü yönetim kurulu'nun doğal yani daimi üyesidir.

  2007 yılından beri bu görevi meral mercan yapmaktadır.

  http://www.galatasaray.org/...pages/profil_302.php

  ayrıca hangi akla hizmet böyle bir madde var bilmiyorum. atıyorum galatasaray lisesi'ne fenerbahçeli bir müdür atansa doğal olarak o kişi de yönetim kurulu üyesi olacak. sonra nasıl olacak bu işler?
 • 3
  yönetim kurulunun daimi üyesi olmaya hakkı olan pozisyondur. sözlükteki müdür adaylarından ellerini çabuk tutmalarını ve yönetimin içine sızarak derin galatasaray'ı bitirme çalışmasını bekliyorum. bir de lisedeki bütün diğer takım taraftarı isimleri deşifre etmelerini rica ediyorum. sonra başımıza bela olmasınlar.
 • 4
  --- alıntı ---

  vahdettin engin galatasaray lisesi müdürü olarak atanmış... hayırlı olsun... kendisi yakın zamanda fb kongre üyeliğinden istifa etmiştir ama koyu fenerbahçelidir... burada çokomelli olan şey kendisi galatasaray spor kulübü yönetim kurulunun doğal üyesidir...

  https://twitter.com/.../1163904190713909250

  --- alıntı ---

  ne ilginçtir ki bir fenerbahçe taraftarı olan tarih profesörü galatasaray lisesi mezunudur ve 2003 yılında 1868'den 1923'e mekteb-i sultani adlı eseriyle galatasaray lisesi tarihini yazmıştır. ayrıca galatasaray spor kulübü'nün kuruluş belgesini bulan kişi de kendisiymiş.
 • 5
  galatasaray lisesi'ne fenerbahçeli bir müdür atanabilir mi? elbette atanabilir; hem atamaları meb yapıyor hem de eğitim insanlarının hangi takıma gönül verdiklerinin pek bir önemi yok. önemli olan makam ile kişi arasındaki liyakat.

  fakat galatasaray spor kulübü tüzüğü'ne göre galatasaray lisesi müdürü'nün galatasaray spor kulübü yönetim kurulu'nun doğal üyesi olması saçmalık.

  sayın mustafa cengiz galatasaray spor kulübü tüzük tadil komisyonu üyesi iken bu durumu kendisine bizzat iletmiştim. kendisi de bunu dikkate alacaklarını iletmişti. bugün ne ilginçtir ki, mustafa cengiz galatasaray spor kulübü başkanı iken sıkı bir fenerbahçeli galatasaray lisesi müdürlüğüne atandı ve yönetimin bir üyesi oldu.

  görünen o ki; yönetim durumla ilgili gerekli aksiyonu almış.

  --- alıntı ---

  kurucumuz olmasından onur ve gurur duyduğumuz, bununla her zaman iftihar ettiğimiz galatasaray lisemize rakip takım taraftarı bir kişinin müdür olarak atanması camiamızı derinden yaralamıştır.

  başka renklere gönül vermiş bir kişinin, galatasaray spor kulübü yönetim kurulu'nun sembolik de olsa doğal üyesi olması kabul edilemez.

  geleneklerimize aykırı olan bu atamanın camiamızın beklentilerine uygun bir şekilde düzeltilmesini bekliyoruz.

  kamuoyuna saygıyla duyurulur,

  galatasaray spor kulübü

  https://www.galatasaray.org/...atama-hakkinda/44818

  --- alıntı ---
 • 6
  https://www.galatasaray.org/...atama-hakkinda/44818

  2019-2020 eğitim öğretim yilinda gorev yapacak rakip takim taraftarı kisidir. atamasi milli egitim bakanligi mevzuati cercevesinde yapilmistir. yani hukuksuz bir durum soz konusu degildir. evet, lise müdürü dogal üyedir, ancak bir mevzuat varsa ve buna bagliysaniz, bu tur kazalara da hazirlikli olmalisiniz.

  ya bakanlik bunyesinden idari anlamda cikip vakif liseleri gibi bir yapiya buruneceksin, ya da dogal uye statusunu kaldiracaksin.

  ama bunlardan once;

  evet oncelikle kendi kendinize kulube sirf galatasaray lisesinde 2 yil okudu diye uye yaptiginiz ama mezuniyet disinda gonul bagi bile olmayan ve hatta rakip takimlarin menfaati icin calisan adamlarin uyeliklerini bir gozden gecirin.

  edit: universite mezunlarinin kulube uye olmada onceligi yok. onemli hususu atlamisim. uyaran arkadaşlara teşekkürler.
 • 8
  yeni atanan lise müdürü; kızıyla 4 sene aynı sınıfta liseyi okuduğumdan dolayı ne kadar fanatik bir fbli olduğunu bildiğim ve görevini en kısa zamanda bırakmasını umduğum kişidir.

  edit: mesaj atan arkadaşlara ortak cevap vereyim. galatasaray lisesi değil burak bora anadolu'da okuduk kızıyla. babasının hakkından yararlanarak bize üye olma imkanına sahip de olsa arkadaşım çok şükür bize değil de gönül verdiği fenerbahçeye üye oldu.
 • 9
  tevfik fikret ve erdoğan teziç gibi değerli insanların zamanında bulunduğu makam..

  ilk önce bilgi kirliliğini önleyelim.
  galatasaray lisesi , galatasaray üniversitesi altında yer alan , fransız hükümetininde bulunduğu bir protokole bağlı , galatasaray eğitim vakfı ile bağları bulunan bir kurumdur. bu anlamda milli eğitime bağı özel vakıf üniversitelerinkine denktir diyebiliriz. yani galatasaray üniversitesi dekanı en tepede yer alır. ne yazık ki üniversite rektörlerini cumhurbaşkanı atadığı için özerkliğini yitirmiştir. esas problem kaynağı rektörlüktür.

  lise müdürü geleneksel olarak lise mezunu olur ama şartta değildir.

  lise müdürü tüzük itibari ile galatasaray yönetim kurulu doğal üyesidir. ama bu sembolik olup uzun yıllardır lise müdürleri bu toplantılara katılmayıp dışarıda kalmayı tercih etmişlerdir.

  bu göreve getirilmesi planlanan vahdettin bey, galatasaray lisesi mezunu, babadan fenerli, fenerbahçe klübü üyesi bir tarihçi akademisyendir. bu görev için düşünüldüğünü öğrenince fenerbahçe kulübü üyeliğinden istifa edip galatasaray kulübü yönetim kurulu toplantılarına ve yönetim mekanizmasına katılmayacağını beyan ve taahhüt etmiştir.

  camiadan 3 konuda müdürlüğüne itiraz vardır:
  -muhafazakar milliyetçi akademik çizgisinin çağdaş galatasaray lisesi için ıygun olmayabileceği,
  -fenerbahçeli olması,
  - bir orta eğitim kurumunu yönetme ve ileri taşıma konusunda ki eğitimci bilgi ve tecrübe eksikliği.

  görülüyor ki bu karar , fatih terimin haksız cezalandırılması gibi, bir başka galatasaray’ın hassas olduğu sinir uçları ile oynama girişimidir. ve yanlıştır.
 • 10
  bildiğim kadarıyla lise müdürlüğü için öneriyi galatasaray üniversitesi rektörü yapıyor ve önerdiği kişi yüksek olasılıkla müdür oluyor. rektörün de kim tarafından atandığı malum. dolayısıyla, müdür olarak görevlendirilen ve fanatik fenerbahçeli olarak bilinen bu zat ile ilgili bir şeyler yapılmak isteniyorsa nerelerin kapısının aşındırıcılağı da çok açık.
 • 11
  galatasaray lisesi müdürlüğüne prof. dr. vahdettin engin'in atanması rezilliğidir. galatasaray lisesi müdürü sembolik de olsa galatasaray yönetim kurulu üyesidir. kulübümüz gerekli açıklamayı yapsa da ortada çok ciddi bir tavır alma durumu vardır.

  --- alıntı ---

  kurucumuz olmasından onur ve gurur duyduğumuz, bununla her zaman iftihar ettiğimiz galatasaray lisemize rakip takım taraftarı bir kişinin müdür olarak atanması camiamızı derinden yaralamıştır.

  başka renklere gönül vermiş bir kişinin, galatasaray spor kulübü yönetim kurulu'nun sembolik de olsa doğal üyesi olması kabul edilemez.

  geleneklerimize aykırı olan bu atamanın camiamızın beklentilerine uygun bir şekilde düzeltilmesini bekliyoruz.

  kamuoyuna saygıyla duyurulur,

  --- alıntı ---