• 3
  geçmişi diğer kurumlarımız gibi 1481'e dayanır. 1992 yılında dönemin fransa ve türkiye cumhurbaşkanları arasında yapılan anlaşma ile kurulan galatasaray eğitim öğretim kurumu bünyesindeki galatasaray üniversitesi ile birlikte hayata geçmiştir. faatliyetlerine galatasaray ilköğretim okulu adı altında 1993 - 1994 eğitim öğretim yılında başlamıştır. her sene kura ile 50 öğrenci alır. amaç bu 50 öğrencinin galatasaray lisesinden eğitiminin devam etmesini sağlamaktır. eğitim dili türkçedir, bunun yanı sıra birinci sınıftan itibaren fransızca eğitimi başlar ve dördüncü sınıfla beraber ingilizce eğitimi de verilir. 6. sınıftan itibaren öğrenciler galatasaray lisesi binasında eğitim öğretimlerine devam ederler.
 • 7
  2012-2013 eğitim yılı için şöyle bir bilgilendirme yapmışlar zamanında;
  galatasaray ilköğretim okulu birinci sınıfına her yıl olduğu gibi 2012-2013 öğretim yılı için de 50 (elli) öğrenci alınacaktır. başvuruların bu sayıyı aşması halinde, aşağıda belirtilen şekilde kura çekilecektir.

  i-başvuru
  başvurular 8 haziran 2012 – 15 haziran 2012 tarihleri arasında, 09.00-17.00 saatlerinde, galatasaray lisesi beyoğlu binasında kabul edilecektir. aday sayısının 50 kişilik kontenjanın üzerinde olması önkayıt yaptırmayı gerektirecektir.

  ii- önkayıt için gerekli koşullar
  aday öğrenci,
  1- t.c. uyruklu olmalıdır.
  2- doğum tarihi 1 ocak 2006 -31 mart 2007 tarihleri arasında olmalıdır. doğum tarihi, 01 nisan – 30 eylül 2007 tarihleri arasında olan öğrenciler için ise velilerinin yazılı talepleri ve öğrencinin gelişiminin okul yetkilileri tarafından değerlendirilmesi sonucunda, ön kayıt yapılması mümkün olacaktır.
  3- nüfus cüzdanının aslı ve bir adet fotokopisiyle başvurmalıdır. pasaport, nüfus kütüğü örneği, doğum kağıdı gibi diğer resmi belgeler başvuruya esas teşkil edemez.

  ---dikkat:
  - önkayıt işlemleri tamamlandıktan sonra bilgisayarda hazırlanmış kura numarasını içeren dilekçe ilgililer tarafından başvuru sahiplerine teslim edilecektir.
  - aynı aday öğrenci için birden fazla kayıt tespit edildiğinde başvuru iptal edilir.

  iii- kura çekilişi
  kura, galatasaray lisesi beyoğlu binasında noter, milli eğitim - milli piyango idaresi, galatasaray lisesi - galatasaray ilköğretim okulu yetkilileri ve veliler önünde piyango yöntemiyle çekilir. çekiliş sonucunda 50 aday öğrenci, yedek liste olmadan belirlenir. kura tarihi 17 haziran 2012 pazar günü saat 10:00’dur. aday öğrencilerin listesi aynı gün www.gsl.gsu.edu.tr adresindeki web sitesinde yayınlanır.

  iv- kesin kayıtlar
  kurayla belirlenen aday öğrencilerin galatasaray ilköğretim okulu’na kesin kayıtları 18,19,20 haziran 2012 tarihlerinde yapılacaktır. kesin kayıt için istenen belgeler, aday öğrencilerin velilerine 17 haziran 2012 pazar günü galatasaray lisesi beyoğlu binasında yapılacak toplantıda bildirilecektir.
  - kesin kayıt süresi bitiminde, belirlenen 50 kişilik kontenjanın dolmaması halinde, önkayıt listesindeki adaylar arasında, 21 haziran 2012 perşembe günü saat 10:00’da yeniden aynı yöntemle kura çekilişi yapılır.
  - ikinci kuranın ardından tespit edilen aday öğrencilerin kesin kayıtları 22 haziran 2012 cuma günü yapılacaktır.

  ayrıca bu okulda ilkokulu bitirirsen,lise eğitimi için galatasaray lisesine sınavsız kayıt yaptırıyordun. şimdi ise bir seviye tespit sınavı'ndan sonra yine galatasaray lisesi'ne geçiş var.

  yanılmıyorsam galatasaray lisesi'nden dikey geçiş sınavıyla galatasaray üniversitesi'ne geçiliyor.

  (bkz: bütün eğitim hayatını galatasaray'da geçirmek)