• 302
  üst standart olarak türkiye liginin en potansiyelli orta sahasıdır. buna mukabil de en çok maaş bağlanmış olan orta sahadır.
  ama ortada bir gerçek var ki oyuncu özellikleri olarak birarada oynamaya uygun değiller ve onun haricinde de bireysel olarak belhanda/feghouli hariç aşırı formsuzlar.
  onyekuru fernando ve badou rakip ekstra efor sarfrtmeden hata yaptığı için tüm enerjisini belhanda ve feghouli'ye veren rakipler oyunumuzu direk sabotaj edebiliyor.
  fernando badou ikilisi öyle durumda ki bundan sonra donk selçuk ikilisi oynasa daha tutarlı bir futbol ile şampiyonluğa yürüme şansımız fernando badou ikilisinden daha yüksek geliyor bana.

  seneye ise bu orta sahadan bi tek donk kalacak gibi gözüküyor. selçuk sözleşme bitip emekli olmalı , badou kiralık bitip gitmeli ve bir daha selam verilmemeli, fernando ilk şansta gönderilmeli. belhanda feghouli ikilisine ise maaş indirimi teklif edilmeli, kabul görmezse para ediyorken satışlarına uğraşılmalı.
  orta sahaya bir marcao bulsak, sene sonu sözleşmesi biten dzagoev, johansen gibi isimlerden en az birisine imza attırsak göbek hallolur. ancak kanatta iş biraz garipleşecek çünkü elimizde hiç kanat kalmıyor. feg giderse en az 2 direk oynayacak transfer lazım. bunlar en azından luyindama tarzı scout transferi (bonservis yüksek ama genç ve gelecek vaadeden) olursa tadından yenmez.
  not:
  yabancı sınırı ihtimaline karşı okay'ı mutlaka yoklamalıyız. keza altyapımız ürünleri atalay gökay gibi isimler a takıma artık ısındırılmalı.
 • 305
  fatih hocam kasım ayında bir basın toplantısında "ocak ve temmuz olmak üzere 2 tur atacağız takımı yenilemek için" demişti. bu hafta yaptığı açıklamada da "ocakta ilk turu attık, temmuz'da da bitireceğiz inşallah" dedi. şimdi ilk turu biraz inceleyelim. 2 forvet, 3 stoper, 1 solbek ile transferi kapattık.

  geriye ne kaldı? orta saha bölgesi. ben hocanın belhanda'dan, feghouli'den, fernando'dan, ndiaye'den öyle aman aman memnun olduğunu düşünmüyorum. fatih terim'in takımını kurmak istiyor hoca, bu oyuncularla bunu 20 dakika başarabiliyor. bu oyuncuları bir kerede elden çıkarıp hepsinin yerine oyuncu koymak bir transfer dönemi için çok zor. şu da var ki bu orta saha geçen seneyi şampiyon tamamlamış bir orta saha, yani o kadar gömülecek bir kadro da değil. yani hocam bu sezon için ayıya dayı demek durumunda kısaca.

  ilk fırsatta özellikle ndiaye'nin bölgesine marcao tarzında bir scout transferi bekliyorum, düşük maliyetli, fizik gücü yüksek ve ayağı iyi bir oyuncu oraya gelecektir. belhanda, feghouli ve fernando'dan en az 17-18 milyon euro'luk bir girdi sağlanırsa bu transferler çok rahat yapılır. belhanda yerine akbaba'yı kullanmayı düşünecek bence hoca, 4-3-3 yerine 4-2-3-1'e döneceğiz. bir tane yıldız alınabilir kaliteli bir 8 numara, altyapıdan çıkacak oyuncu fizik yüklemesi yapılmış bir atalay olabilir, bir tane ekstradan kiralık oyuncu ile bölgeyi tamamlayacaktır. tabi bir de bunun kanat rotasyonu kısmı var.

  temmuz turuna hazırlıklı olalım kısacası arkadaşlar..
 • 309
  3 mart 2019 bb erzurumspor galatasaray maçında selçuk inan, younes belhanda, badou ndiaye üçlüsünden oluşmaktadır. şu üçlüden top ayağındayken ne yaptığını bilen tek isim futbolun kendisini yıllar önce terk ettiği selçuk inan.

  bizim sistem falan konuşmak için daha çok zamanımız var. o kadar kötü kadro yapılanmaları yapıyoruz ki eksiklerimiz hiç bitmiyor. bu adamları hangi sistemin içine koyarsan koy o sistemin anasını bellerler.
 • 310
  o kadar futbolcumuz var, feghouli haricindekilerin hiçbiri sırtı dönük top alacak, alsa da anında yüzünü rakip kaleye topla birlikte dönecek özelliğe sahip değil. marcao-luyindama ikilisi geldiğinden beri oyunu onlar kuruyor ve orta saha oyuncularımız çizgi hâlinde rakip sahada top almaya çalışıyorlar. feghouli haricinde kimse yapamıyor bunu. top çoğunlukla bizde kalıyor ama rakip kaleye dönemiyoruz ki bir türlü. bence sorunumuzun çok büyük bir kısmını bu durum oluşturuyor.
 • 316
  türkiye ligi için gayet iyi futbolculara sahip olsa da fatih hoca tarafından maalesef rezalet bir kurguyla oynatılmaktadır.

  ndiaye 4-1-4-1'deki önlibero olamıyor çünkü savunma önünde pozisyon almayı bilmiyor. 4-1-4-1'deki sol iç veya sağ iç de olamıyor çünkü yine yanlış yerde duruyor, tekniği de yüksek olmadığı için hücum katkısı sıfıra düşüyor. bu adam ancak yanında açıklarını kapatacak kadar koşan ve ayağı düzgün biriyle 4-2-3-1'in veya 4-4-2'nin iki önliberosundan biri olabilir. donk ve fernando bu kadar statik oynarken bu isim sadece selçuk olur. yani ndiaye'yi oynatıyorsan 4-2-3-1 çıkıp ndiaye-selçuk (veya koşan bir fernando) ikilisini aynı anda oynatmadığın sürece ndiaye hiçbir işe yaramaz, boşuna koşar durur.

  donk ve fernando modern futbolun kaldırmayacağı kadar hareketsiz oynuyorlar. bu ikisinden birini 4-1-4-1'de önlibero yapıyorsan önlerindeki sağ iç ve sol iç oyuncularının hem tempolu oynamaları hem teknik olmaları şart. bu şartı sadece belhanda sağlıyor, selçuk yeterince tempolu değil, ndiaye teknik değil, bir ihtimal feghouli kıçını kaldırmaya karar verip koşarsa orada oynayabilir ama bu sefer de sağ kanada koyacak adamın kalmaz. kısacası 4-1-4-1 şu kadroda zaten ölü doğan bir proje.

  galatasaray'ın şu aşamada fernando form tutuncaya kadar selçuk-ndiaye, önlerinde belhanda olmak üzere 4-2-3-1 oynamaktan veya diagne'ye yüksek top şişirmeye dayanan bir 4-4-2 oynamaktan başka şansı yok. fatih hoca ölü bir ortasaha kurgusunda boş yere ısrar ederek takıma zarar veriyor.
 • 323
  ciddi bir değişim ve gelişim gösterip, tempo kazanması gereken orta sahadır. şöyle bir bakalım:

  fernando 32
  donk 33
  selçuk 34
  belhanda 29
  akbaba 27 (seneye yok)
  geçtiğimiz sezon bu orta sahayla (+ badou) şampiyonlar ligi'nde olmayacağını gördük.

  galatasaray'ın mutlak şartta daha dinamik oyunculara ihtiyacı var bu bölgede. artık hatır gönül işlerini bırakıp, bazı oyunculara yol vererek genç ve günümüz temposuna uyum sağlayabilecek oyuncularla galatasaray futbol takımı orta sahasını oluşturmak elzemdir.
 • 324
  16.09.19 itibariyle transfermarkt verilerine göre;

  fernando (31) / 25.07.87 / maaş 3.3 milyon euro
  donk (33) / 30.03.86 / maaş 1.895 milyon euro
  selçuk (34) / 10.02.85 (sözleşmesi bitti yenilecek dedikoduları var) / 18-19 maaşı 2.95 milyon euro
  belhanda (29) / 25.02.90 / maaş 3.35 milyon euro
  ndiaye (28) / 27.10.90 (kiralık sözleşmesi bitti) / maaş 2.7 milyon euro
  emre (26) / 04.10.92 (uzun süreli sakatlığı söz konusu) / maaş 1.75 milyon euro

  18/19 sezonunda 6 orta saha oyuncumuza verdiğimiz maaş : 15.945 milyon euro

  orta sahada 2019 yazında toptan bir yenilik bekliyorum. talibi olan kim varsa satılmalı ve daha uygun maliyetle daha genç isimlere yönelmeliyiz. burada scout ekibimize ve teknik ekibimize büyük iş düşüyor. ffp varken bu yazı iyi değerlendirmemiz gerekiyor. aksi halde gelecek sezon sonu donk ve fernando'nun da sözleşmeleri zaten bitecek. bu diğer bölgelerimizdeki 30 yaş üstü oyuncular için de geçerli.
 • 325
  ever banega buraya gerçekten katılacaksa bence fernando'nun olmaması gereken orta sahadır. biri 32 biri 31 yaşında ve fiziksel kaliteleri ve tempoları yüksek olmayan iki orta sahayla avrupa'da kabuslar görürüz bence. hatta süper lig deplasmanları da bizim için sıkıntılı geçmeye devam eder.

  banega-belhanda gibi çift 8 numaralı bir sistem denenebilir. gerçi ben olsam belhanda'yı da ceza sahası koşuları olan atletik bir oyuncuyla değiştirmeyi düşünürüm ya da belhanda'yı buna yönelik çalıştırırım. ama arkalarındaki oyuncunun geride çok fazla alan kaplayan ve topları recover edebilen bir oyuncu olması gerekiyor. benfica maçlarındaki gibi ortalama avrupa takımları kedinin fareyle oynadığı gibi oynuyor bizimle yoksa.