• 1
    bu tip başlıklar yazmaktan en keyif aldığım başlıklar, kendimi football manager gibi hissediyorum. okuması da keyifli bu tip başlıkları, yormaz, kasmaz, hayaller kurdurur falan.
    gün itibarıyla galatasaray’ın uefa’dan “men” cezası almadığının açıklanması akabinde 2018-2019 sezonu için çalışmalara başlaması gerekiyor. mustafa cengiz’in üstü kapalı da olsa “kısıtlama”lardan bahsettiğini bildiğimiz için daha önce öngörülen cezalar olan “bütçe kısıtlaması” – “şirket karının 7 katına kadar transfer yapma” ve/veya “sattığın kadar al” durumlarıyla karşılaşmamız büyük ihtimal, akşam saatlerinde bu durum netleşecek.

    işte bu cezaları da göz önünde bulundurursak, diyelim ki 3 cezayı birden aldık, durum şu:

    - bütçe kısıtlaması gereği 65 milyon euro olan maaş üst sınırı 60 milyon euro’ya çekilecek
    - şirket karının 7 katına kadar transfere izin verilecek (zararda olduğumuz için yapamıyoruz)
    - “sattığın kadar alabilirsin” kuralı işleyecek…

    şimdi durumumuza bakalım, son rakamlara göre takım maaş bütçesi 64,7 milyon euro civarındaydı. yani elimizden çıkaracağımız oyuncularla 4-5 milyon euro gibi bir tasarruf yapmamız gerekiyor.
    çöp olarak nitelediğim ve kadrodan gitmesi gerektiğine inandığım adamlara bonservis falan yazmıyorum. bonservis gelmesi olası isimlerin de yanına minimal bir rakam yazacağım:

    - cedric carrasso: bonservis: 0
    - eray işçan: bonservis: 0
    - ahmet çalık: bonservis: 0
    - koray günter: bonservis: 0
    - hakan balta: bonservis: 0
    - iasmin latovlevici: bonservis: 0
    - tarık çamdal: bonservis: 0
    - tolga ciğerci: bonservis: 0
    - yasin öztekin: bonservis: 0

    yukarıdaki isimlerin bonservis getirmeyeceğini öngörüyoruz ama iyimser ihtimalde de 3-5 bişeyler getirmesi ihtimaller dahilinde. bu 9 oyuncunun gitmesi durumunda maaşlarından edilecek tasarruf da yaklaşık olarak 10-15 milyon euro civarında. mevcut 27 kişilik resmi kadro planlamamızdan giden bu 9 oyuncu ile birlikte geriye 18 kişi kalıyor. (2’si genç kalecilerimiz batuhan ve boran… saymasak da olur, 16 diyelim.)
    bir de gönderilmesi ihtimaller dahilinde olan ve bonservis getirmesi olası isimler var.

    - garry rodrigues: * bonservis: 20-25 milyon euro (bize kalan 16-18 m)
    - sofian feghouli: * bonservis: 5-8 milyon euro civarı
    - younes belhanda: * bonservis: 5-8 milyon euro civarı
    - eren derdiyok: * bonservis: 2-3 milyon euro civarı

    kalan oyuncularımızın takımda kalması yönünde fatih hoca’nın tasarruf kullanacağını düşünüyorum. bu durumda, gitmesi muhtemel bu oyuncular da giderse maaş tasarruf tutarı 20-25 milyon euro civarına çıkıyor, ayrıca transfer için tahminen 30 ila 45 milyon euro arası (kötümser ve iyimser) bir transfer bütçesi yaratmış oluyoruz.
    işte bu noktada:

    - sadece çöplerin temizlenmesi halinde maaşa 10-15 milyon euro açıkla ancak bonservissiz 4-5 iyi oyuncuyu (ortalama 3-4 milyon euro maaşla olduğunu düşünürsek) kadroya katma şansımız var.
    - satılması muhtemeller giderse harcayabileceğimiz 30 ila 45 milyon euro ve 20 ila 25 milyon euro maaş bütçesini birleştirerek kadroya 5-6 iyi oyuncu alabilecek fırsatımız oluyor (oyuncu başı 5-8 milyon euro arası bir bonservis ödemesi, yine 3-4 milyon euro yıllık ücret ödendiğini varsayıyoruz.)
    - uefa’dan gelen ceza “sattığın kadar al” olmaz ise; şampiyonlar ligi ayak bastı parası olan ve bu sene 35-40 milyon euro civarlarına çekilen paradan da transfere bütçe ayrılması mümkün.

    işte bu durumlar göz önünde bulundurulursa galatasaray’ın nokta atış 4-7 kişilik bir transfer çalışması gerçekleştirmesi olası.
    bu sayıyı yazarken de “sayı olarak az nitelik olarak yüksek” oyuncular alınması gerekliliğini vurgulamak gerekiyor. 4 transfer rodrigues, feghouli ve belhanda’nın kalması durumunda, 7 transfer de bu 3’lünün gitmesi halinde ihtimal dahilinde.

    ancak;

    - henüz bonservisi bizde olmayan ve “almak zorunda olduğumuz” bir nagatomo var. bu oyuncuyu almamız “şart oğlu şart”. dolayısıyla yaklaşık 3-4 milyon euro bonservis ve 2-3 milyon euro maaş bütçesi buraya kayacak.
    - yine henüz bonservisi bizde olmayan ve satın alması çok da kolay olmayacak bir denayer’imiz mevcut. onun için de 4-5 milyon euro civarında bir bonservis, 2-3 milyon euro civarında da bir maaş olacağını öngörebiliriz, daha üstüne mal olacaksa denayer’in alınması makul değil.

    tekrar gözden geçirelim:

    - nagatomo ve denayer’i alırsak 4-5, almazsak 6-7 civarında oyuncuyu takıma katmak durumundayız. bu, 2-3 as oyuncuyu satmamız halindeki olasılık.

    ben kendi vizyonumca kafamdaki kadroyu ilk 11’e girebilecek isimlerle yazıyorum:

    - muslera - gk
    - serdar - dc
    - maicon – dc
    - denayer – dc
    - mariano – rb
    - martin linnes - rb
    - nagatomo – lb
    - fernando - dmc
    - donk – dmc
    - selçuk – dmc
    - belhanda – amc
    - feghouli – rmc
    - rodrigues – lmc
    - sinan gümüş - rmc
    - gomis – st

    görüldüğü üzere kadroda kalması muhtemel ve 11’de sırıtmayacak (kimsenin gitmemesi halinde) oyuncu sayımız 15… bu iyi bir rakam. dolayısıyla bu isimleri yedekleyecek ya da doğrudan bu oyuncuların yerini alabilecek 5-6 oyuncu makul seviyede. her bir oyuncu için ortalama 3-4 milyon euro maaşla durumu kotarabiliyoruz.

    peki neresi zayıf taraflarımız? şampiyonlar liginde tatmin edici bir başarı için nerelere transfer yapılmalı?

    1- net bir biçimde gomis’e alternatif ya da gomis’in de önünde olabilecek bir santrafor’a ihtiyacımız var. bu isim için 8-10 milyon euro civarında bir rakamı gözden çıkarmamız gerekebilir / eğer bonservis getirecek satış yaparsak.
    2- üst düzey bir stoper en önemli kalemlerden. elimizdeki isimlerle yan toptan yediğimiz kafa gollerinin haddi hesabı yok, hava toplarında etkili ve tecrübeli bir stoper için de en az 6-7 milyon euro bonservis gözden çıkarılabilir.
    3- bir sonraki öncelik kesinlikle bir bek. sol olması tercih olmakla birlikte linnes gibi iki kanatta birden mücadele edebilecek ve mevcut 3 kişilik kanat rotasyonunu 4’e çıkaracak bir isme ihtiyacımız var. nagatomo sabit, sol alınacaksa yedek olacaktır, mariano ve linnes birbirlerini iyi yedekliyorlar, dolayısıyla sol yedek öncelik ama linnes orada da oynuyor. dikkatli seçilmesi gerek.
    4- kesinlikle patlama yapma potansiyelli bir kanat şart. rodrigues örneğinde olduğu gibi maliyeti yüksek olmayan ve kendini kanıtlamak isteyen, latin kökenli yüksek zekalı ve kıvrak bir kanat oyuncusu gerekiyor. dediğim gibi maliyeti düşük tutulacak bir “scout” çalışması ürünü oyuncu olmalı, zaten rodrigues, feghouli ve sinan ortalama bir seviyede burada yer alıyorlar.
    5- göbekte, yani orta sahanın ortasında dinamo gibi, koşan ve yorulmayan ancak maliyeti yüksek olmayan, yerli olabilir – bir orta saha oyuncusu gerekiyor. aciliyeti yok, göbekte rotasyon kalabalık, ancak yoğun trafik göz önünde bulundurulunca, yorgunluk da düşünülünce kendini kanıtlamak isteyen bir orta saha iş yapacaktır.

    işte 5 farklı mevkiye yapılacak 5 nokta atışla ve bonservisini almamız gereken 2 kiralık oyuncumuzla 7 rakamına ulaşıyoruz. planlama bu doğrultuda olmalı.
    alınacak oyuncuların kimler olması gerektiği hususunu da yazımı sonlandırırken siz sevgili sözlük yazarlarına bırakmak istiyorum.

    2 dörtlükle yazımıza son verelim:

    - santrforun iyisi ya fransız ya ingiliz,
    - stoperi italya’dan almazsak, yemin olsun dingiliz,
    - bek dediğin yardırır, ya brezilya ya japon,
    - kanadın latinse, yap iddiada bir kupon,

    - göbek dediğin erkeğin balkonu
    - yerliyse genç olsun, öğrenir yoktur sonu
    - yabancı olacaksa alman’dan şaşılmaz,
    - kadro düzgün olursa cimbomla yarışılmaz.

    şair / yazar / yazmaz: caki101
    esselamunaleyküm…
  • 2
    uefa'dan gelecek cezaya göre şekillenecektir. transfer bütçesi konusunda bir sınırlama gelecek, orası kesin. ama umarım bu sadece bir "sınırlama" ile kalır. zira tamamen transfer yasağı alırsak zaten konuşacak bir şey kalmaz.

    diyelim ki "sattığın kadar al" diye bir ceza geldi. neler yapılabilir bir bakalım.

    öncelik orta saha. burada 2 tane bonservissiz alternatif var. fellaini ve asamoah. buraya yapılacak transfer garry'ye bağlı olacak. nasıl mı? bakalım:

    eğer ki garry kalacak ya da satılsa bile onun gibi çizgide kalacak bir kanat oyuncusu transfer edeceksek fellaini ya da onun özelliklerinde bir orta saha, yani ceza sahasına sık giren, fizik gücü yüksek, golcü ve en önemlisi uzun boylu bir orta saha transfer etmeliyiz.

    eğer ki garry gidecek ve yerine daha çok içe kat eden, daha çok gol arayan bir oyuncu alacaksak o zaman da asamoah ya da onun özelliklerinde, yani daha dinamik, orta saha ve kanat özellikleri de olan, tercihen solak, güçlü ve çok koşan bir orta saha transfer etmeliyiz.

    aslında bahsetmiş olsak bile kanat transferi mevzusu var. garry kalacak mı, gidecek mi? transfer yapabilmemiz için kendisini satmamız lazım. bu net. bu nedenle nasıl orta saha transferi, garry'nin durumuna bağlıysa kanat transferi de orta saha transferine bağlı. yani hangisi önce yapılırsa diğer transfer ona göre şekillenmeli.

    fellaini ya da benzeri bir orta saha alırsak daha çizgide oynayan, net ortalar açabilen, hızlı, kolay adam geçebilen ve ileri geri gidebilen bir kanat oyuncusu lazım. eğer ki garry'yi yüksek bir bonservisle epl'ye gönderebilirsek, ndiaye, bruma ve telles gibi oyuncuları avrupa'ya gönderen, şampiyonlar ligi'nde oynayan bir galatasaray bonservisi elinde olan jonathan bamba için tercih edilebilir bir takım olur.

    asamoah ya da benzeri bir oyuncu alırsak daha içer kat eden, şut tehdidi olan, gol arayan, sürekli ceza sahasına giren, dar alanda etkili ve fizik gücü yüksek bir kanat oyuncusu transfer etmeliyiz. bu kim olur? çok isim var ama elimizdeki bütçeye bağlı.

    gelelim forvete. bütçemiz dar. malum. bunu da bonservissiz kaleminden halledebilirsek harika olur. abel hernandez var hull city'de. fena oyuncu değil. gomis'i yedekler, beraber de oynar. bonservisle santrafor almamız zor gibi.

    bu 3 bölgeye de kiralama formülü de bir tercih elbette. ancak bu kadar çok kiralık oyuncu takım olma hüviyetini bozabilir.

    yerli transferi de yapmamız lazım en az 3 tane. buralara olduğunda düşük bütçe ayrılması daha iyi olacaktır. kaan ayhan, emre akbaba, emre mor aklıma gelen ilk isimler. kiralık ya da düşük bonservisle, oyuncu karşılığı gibi formüller denenebilir. 1 tane de yerli kaleci bulmak lazım. keşke bir de umut bozok'u alabilsek. çok zor tabii. emre mor yerine levin öztunalı'yı da isterim ama geçelim. kiralayamayız bile.

    gidecekler ve satılacaklar kısmı var bir de tabii. yasin ile kesinlikle sözleşme imzalanmamalı. tolga ciğerci de gidecek gibi. eren de aynı yolun yolcusu sanki. bunlardan 3-4 bişey gelse büyük kar benim için. bir ihtimal maicon da satılabilir. pek tercih etmem zira oldukça fayda sağladı bu sezon. kötü maçları da oldu elbette ancak 1 sezon daha kalmayı hak ediyor bence.

    sonuçta şu şekilde bir yapılanma düşünülebilir:

    muslera
    yerli kaleci
    eray

    mariano
    linnes
    denayer (kiralık)
    maicon
    serdar
    kaan ayhan
    nagatomo (kiralık)

    fernando
    fellaini - asamoah
    belhanda
    donk
    emre akbaba
    selçuk

    garry - bamba - golcü kanat
    feghouli
    sinan
    emre mor (kiralık)

    gomis
    abel hernandez

    --------------------------------------muslera--------------------------------------

    ----mariano--------maicon/denayer--------------serdar----------nagatomo----

    --------------------------------------fernando-------------------------------------

    -------------------------belhanda------------fellaini/asamoah-------------------

    ----feghouli--------------------------gomis--------------------garry/bamba----

    kaleci
    denayer/maicon
    linnes
    kaan ayhan
    ahmet çalık
    selçuk
    donk
    emre akbaba
    sinan gümüş
    abel hernandez

    tabii bunların hepsi 19 mayıs 2018 göztepe galatasaray maçısonunda şampiyonluğumuzu ilan etmemiz ile gerçekleşecektir.

    k o n s a n t r a s y o n !