• 6
  birkaç kelam etmek istiyorum;

  dövme elbetteki estetik yönü düşünülerek yapılır ama salt bu yüzden dövme yaptırmak bana doğru gelmez. o dövmenin senin için bir anlamının olması lazım. o zaman daha çok seversin o dövmeyi ve dövmesi olmayanların en haklı endişelerinden birini daha çok bertaraf edersin; ''ya sıkılırsam?''

  üç yıldızlı bir galatasaray arması dövmesi çok anlamlı olabilir, şu an 4. yıldızı takmış olmamıza rağmen. örneğin 3. yıldızı taktığımız sezon senin için ektra anlam ifade eden bir sezonsa, yıllar sonra o dövmeye baktığında bile o sezonki bir maçı, bir anıyı anımsıyorsan şu an kaç yıldızımızın olduğunun hiç önemi yoktur. mesela şu anki logomuz ilk andakinden farklı. peki o ilk logoyu dövme olarak yaptırsak anlamsız mı olacak bu dövme? şimdi internet sayesinde herkes o logoya hakim olduğundan zaten beğenilir ama 20 30 yıl önce biri o dövmeyi yaptırmış olsa, millet bilmeden, anlamadan ''bu ne'' diyebilirdi belki. yine de harika bir dövme olurdu.

  iki kısa örnek vereyim;

  1- adam bacağına bomba gibiyim yazdırmış. ilk başta bu ne lan dersin ama hikayesi müthiş; rahmetli babasına nasılsın diye sorulduğunda babası hep bomba gibiyim dermiş mesela.

  2- adamın biri vücuduna, karın bölgesinin yan tarafına anlamsız, siyah bir leke yaptırmak istiyor. dövmeci diyor ki emin misiniz, bu ne alaka vs. ki düzgün bir hikayesi olmasa bazı dövmeciler ısrara rağmen yapmayı reddedebilir o dövmeyi. adam diyor ki ''bir sevgili vardı. çok sevmiş, çok güvenmiştim. sonra öğrendim ki beni en yakın arkadaşımla aldatmış defalarca. tam burasında böyle bir leke vardı. şimdi bu dövmeyi yaptırıyorum ki bu hayatta bir gün evlenirsem aynı yatağı paylaştığım karıma bile güvenmeyeyim. her seferinde , aynaya her baktığımda bana kimseye güvenmemem gerektiğini anımsatsın''

  dövme böyle bir şey işte. e burada hepimizin ortak değeri olan galatasaray ile ilgili bir dövmenin de zamanla eskiyecek olması -yani yıldız sayısının artması- o dövmeyi anlamsız yapmaz. hatta bana göre dövmenin eskisi, biraz matlaşmışı(solmuş ya da bozulmuştan bahsetmiyorum ama) senin teninle bütünleşip artık senin bir süsün değil de parçan olanı makbuldür.

  dövme konusunda size en iyi fikri dövmeciniz verir. siz bir tane yaptırırken o adam ya da kadın bin tane yapmıştır. hangi dövme nerede daha iyi durur, hangi dövme nereye olmaz, neden olmaz bunları söyleyebilecek tecrübede olmalıdır bir dövmeci. örneğin sen kendinden emin bir şekilde 3 yıldızlı bir galatasaray armasını bacağına isteyebilirsin. ama dövmeci sorgulamadan, tek bir soru sormadan yapmak yerine, ileride 4. yıldızı düşünür müsün? yıldızları ona göre mi dizelim, büyüklüğünü ona göre mi ayarlayalım? benzeri şeyler sormalı mesela. sana olası olumsuzluklarını anlatıp sonra elbette son kararı sana bırakmalı. mesela bacağın arka kısmı, yani diz kapağının arkasının biraz altı, kalf denilen bölgeye dövme yaptırmak istedim ben, dövmeci -ki artık arkadaşım aynı zamanda- yapmadı. orası dövme için çok kıymetli bir bölge, ilk dövmeyi oraya yapmayalım deyip daha aşağıda bir bölgeye karar verdik birlikte. iyi ki de öyle yapmışız diyorum şu an.

  son bir iki naçizane öneri;

  1- iyi bir dövmeciye gidin. paraya kıyın. paranız azsa bekleyin, biriktirin.
  2- abi bana galatasaray'la ilgili bir şey yapalım ya diye gitmeyin, neyi neden istediğinizi bilin
  3- dövmecinin fikirlerini dinleyin. ten renginize göre bile seçeceği renkler değişebilir. sen vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı istersin, o dövmenin kabuğu atınca altından koyu pembe çıkar, üzülürsün. dövmeci sana ilk an ile sonrasındaki renk farkını kendi eski işlerinden gösterebilir mesela. tabii dövmeye nasıl bakacağın, ten rengin falan da önemli.
  4- dövmecinin dövme bakımı ile ilgili tavsiyelerine uyun, dövmenize iyi bakın, gereksiz artistlik yapmayın. ayağına dövme yapıyorsa ve 1 hafta çok yürüme diyorsa 8. gün halı saha maçına gitmeyin.
  5- biraz acıtır evet. ama öyle dayanılmayacak falan bir acı değil. google'a tattoo hurt yazarak gelen görsellere bakıp hangi bölgenin çok can yaktığını görebilirsiniz.

  edit: mesela bu http://gss.gs/JTz.jpeg dövme(eğer boya değil de dövme ise) güzel bir dövme ama ele yaptırmak çok sıkıntı bence. sürekli suyla temas eden, güneş gören bir bölgede bu dövmenin yıllar içinde alacağı hal sizi baya üzebilir.