• https://pbs.twimg.com/media/EAI7yQLWsAAfFCy.png

  watford : 6 milyon sterlin (en az. 3 yıl için 20 milyon sterlinlik bir anlaşma yapıldı) - sportsbet.io
  psv : yıllık 6 milyon euro - energiedirect.nl
  newcastle : yıllık 6,5 milyon euro - fun 88
  eintracht frankfurt. : yıllık 7 milyon euro - ındeed
  napoli : yıllık 8 milyon euro - lete
  ajax : yıllık 8 milyon euro - ziggo
  borussia mönchengladbach : yıllık 9 milyon euro - postbank
  schalke 04 : yıllık 21 milyon euro - gazprom

  biz... yıllık 15 milyon tl. yani güncel kur ile 2.3 milyon euro..
  saydığım takımlardan bazıları avrupa'da yok. bazılarının sezonluk başarısı var. bazıları küme düşmekten son anda kurtuldu.

  ben manchester city gibi olalım demiyorum.
  ama bir borussia mönchengladbach olamıyorsak bu bizim suçumuz, hiç ekonomi şöyle böyle demeyelim bence..

  edit : sponsora gelince haddimizi bilelim, kimse bize o paraları vermez, transfere gelince galatasaray seviyesi diye bir şey var. çok yapmacık.

  edit 2: thy anlaşması netleştikten sonra 6-7 milyon dolarlar bir nebze normal karşılanabilir.
 • daha önceden yazmıştım, her şeyi galatasaray yönetim kurulunun dört dörtlük yapmasını beklemek hayalcilik olur. finansal başarı, sportif başarı, tesis başarısı, amatör branşlar, pek çok dava, tff-kulüpler birliği, florya sorunları, taşınma süreci v.b. işte tamda bu yüzden yineliyorum yazımı aşağıya;

  (bkz: mustafa cengiz yönetimi/#2705494)

  --- alıntı ---

  7- bir taraftar olarak tavsiyem. her şeye yetişmeniz çok zor! çok fazla cephede savaş veriliyor. galatasaray taraftar platformu kurmanızı istiyorum sayın mustafa cengiz. galatasaray taraftarlarına, ''gönüllü olarak(para söz konusu olmadan) galatasarayda çalışmak ister misiniz?'' diye bir çağrı yapın. hr departmanınız cv havuzu oluştursun. aralarından 30-50 yaş arası(20-30 yaş arası yeterli tecrübeye sahip olamayacağı için almadım), 10-15 profesyonel iş hayatından kişi seçin. 30 milyon taraftarı olan kulübün, pek çok büyük firmada önemli işlerde bulunan taraftarı mevcuttur. bu 15 kişilik profesyonel ekip marketing, sales, business development v.b. pek çok alandan alınabilir. her 6 ayda bir galatasaray kulübüne marka değerini arttırıcı, yeni gelir kanalı oluşturabilecek proje getirmelerini isteyin. hatta bazı konularda danışın bu ekibe.

  --- alıntı ---

  biraz sponsorluktan bahsedecek olursak, oturup sponsorluk gelsin diye beklemez dernekler. daha önce çok uluslu, avrupa birliğine bağlı bir dernekte başkanlık yapmış birisi olarak söyleyebilirim. senin dernekte fund-raising den sorumlu bir kişi olur. bu kişi genelde hitabet gücü yüksek, temsil yeteneği iyi, masada iyi pazarlık yapabilecek ve seni iyi anlatabilecek birisi olur. hatta senin güçlü yönlerini ortaya koyup, sana nasıl değer katacağını sunabilecek, senin hakkında sponsorluk projeleri üretebilecek birisi olur.

  bu kişi veya kişiler bir reklam ve sponsorluk kiti hazırlarlar. burada senin stratejine göre ''golden, silver, bronze'' sponsorların olabilir veya farklı stratejiler izleyebilirsin. her şeyi bitirdikten sonra, şirketlerden sırayla randevu alıp, şirketlere veya kurumlara gidersin bu sponsorluğun o şirkete ne katacağını, sponsorluk süresi boyunca ne gibi projeler yapacağınızı ve projelerin sponsor olacak şirketlere ne gibi faydalar sağlayacağını belirtirsin. kısaca uzatmadan, anlaşmanın nasıl win-win olacağını anlatırsın.

  gittiğin kurumlardan sonra hem teklif beklemeye başlarsın, aynı şekilde hangi firmayı seçmen gerektiğini düşünürsün. her zaman en fazla parayı veren, en iyi sponsor değildir. örnek vermek gerekirse thy yıllık 1m euro az verir ama ayni yardımları daha fazladır diğer sponsorlara göre ve bu ayni yardımlar senin 2m euroluk giderine karşılık geliyordur. gelir - gider dengesinde ayni yardımlarda, herhangi bir para girdisi olmamasına rağmen gelir kısmına yazılırlar(yoksa gelir ve gideri eşitleyemezsin(derneklerde gelir ve gideri eşitlemen lazım çünkü dernekler kar etmeyen kuruluşlardır. kar kısmını gidere önümüzdeki döneme devreden para olarak yazılır.))

  şimdi bu yukarıdakini neden anlattım? bu işi bir profesyonele yaptırabilirsin yönetim kurulundan birisine ama gördüğünüz gibi teferruatı çok. yukarıdaki saydığım 15 galatasaray gönüllüsü teferruatı halletsin hangi firmalara gidileceğini kararlaştırsın, sponsorluk kitini hazırlasın v.b. yönetim kurulu üyesi toplantılara katılıp sponsorluk görüşmesini gerçekleştirsin.

  bu 15 galatasaray gönüllüsü, yurtdışından şirketlerle dirsek teması kursun ve sponsorluk çalışmalarında önceliklerini öğrensin, işin tabiri caizse kas gücünü yapsın, topu golü atmaya yönetim kuruluna paslasın. 30 milyonluk kulübü, taraftara açmak sadece galatasaray'a üye yapmak değildir. her alanda bu 30 milyonun gücünü kullanmaktır.

  kendi adıma konuşacak olursam; ben 30 yaşındayım. şuan yurtdışında yaşıyorum ve uluslararası bir şirkette yönetici pozisyonda çalışıyorum. böyle bir durum olsa seve seve vaktimi, enerjimi, bilgi-birikimimi galatasaray'a harcamak için gönüllü olurum. eminim benim gibi düşünen, gönüllü ve herhangi bir çıkar beklemeden bu işi yapacak binlerce kişi çıkar.
 • futbolcusuna senelik 55 milyon euro maaş ödeyen takımımızın 11 milyon tl gibi sponsorluk anlaşması yapacağına; kesinlikle forma önü reklamı almasına karşıyım. romantik bakış olacak ama yaptığın işin kaşesini sen belirlersin. 11 milyon tl değil o formanın ederi. koskoca galatasaray forması. birkaç sene boş bırakınca firmalar daha çok ısrarcı olur. düşük fiyatlara gitmek galatasaray markasına yakışmıyor. uluslararası bir ceo ile bu işleri yürütmek mantıklı. ulusal markalarla iş yapmayalım. hükümet ricasıyla türk telekom, hatır gönüle nef, eskiden inşaat şirketi dumankaya. galatasaray forması özeldir. bunun hakkının verilmesini istiyorum.
 • bjk'nin vodafone ile yıllık 18 mn tl ye sözleşme yenilediği yerde, bize avrupa maçları hariç yıllık minimum 25 mn tl vermesi gereken herhangi bir kurum.

  nef 15 mn tl haberi doğruysa, çok kötü anlaşma olur.. bjk avrupa maçlarını da kapsıyor demeyin.. rezil bjk'nin avrupa maçlarındaki forma sponsorluğunun hiç bir anlamı yok bana göre.
 • mustafa cengiz yönetimi destekleyen biri olarak bu konuda eleştirmemiz gerektiğini düşünüyorum.
  hatırlatmak açısından galatasaray futbol takımı kulüpler düzeyinde dünyanın en büyük organizasyonu olan şampiyonlar liginde türkiye ulusal futbol liginin tek temsilcisi. geçen yılda böyleydi inşallah uzun süre böyle olmaya devam eder. ayrıca geçmişte yaşadığımız başarılar sayesinde de dünya üzerinde en çok tanınan türk markası. güney amerikaya, asyaya, afrikaya gittiğinizde türkiye dediğinizde illa ki birileri galatasaray diyecektir.
  yani 80 milyon insanın yaşadığı bir ülkede böyle güçlü bir markayı kullanarak reklam yapmayı isteyecek ve bize nef şirketinin verdiği 15 milyon tl (2,3 milyon euro) den fazla bir para vererek sponsor olacak ulusal veya uluslararası bir marka bulamıyorsak bu yönetimin suçudur. nef şirketi de sahibi galatasaraylı olduğu için bu paraları veriyor. yani çok profesyonel bir ortaklık değil. ülkenin durumu ortada diyenler olacaktır ama beşiktaş vodafone ile 18 milyon tl ye anlaştı. yani beşiktaş bile diyeyim anlayın siz artık.
  ben buraya bu kadar yazdım ama bence bir gelişme olmayacak ve nef ile devam edeceğiz.
 • 2014-2015 sezonu göğüs sponsorluğu için iki firma ile anlaşmıştık. süper lig ve türkiye kupası maçları için huawei, şampiyonlar ligi için ise türk hava yolları. toplamda göğüs sponsorluklarından 7 milyon dolar kazanmıştık.

  şimdi ise yurt içi maçları için nef ile 15 milyon tl, avrupa maçları için thy ile de 20 milyon tl civarı anlaşma yapacağız gibi görünüyor. totalde 6 milyon dolar gibi bir rakam yapıyor.

  yorum sizin...
 • ülkenin ekonomik durumu ve yurtdışındaki görünümü nedeniyle beklenilen rakamların elde edilmesi mümkün değildir. nef'e filan şükredelim. şampiyonlar ligi'nde bile bedava uçuş karşılığında turkish airlines ile anlaşabiliyoruz. diğer kulüpler de aynı şekilde. durum bu ne yazık ki. global hiçbir firma türkiye'de bir kulübe uçuk rakamlar vermez.
 • ana sponsorumuz kesinlikle dünya çapında bir marka olmalı.

  huawei daha evvel sponsor olmuştu türkiye pazarına ürünleriyle yayılmadan evvel. onlar için bir yatırımdı. şuan türkiye pazarında telefon konusunda da 3. sıradalar denilebilir. çin pazarı bizim adımıza oldukça büyük bir pazar. buradan işbirlikleriyle çok faydalı bir süreç çıkarılabilir. ayrıca avrupa'da majör kulüplerde huawei'nin sponsorluğu var mı bilmiyorum ama onlar için şampiyonlar liginde de boy göstermemiz önemli olabilir.

  nef ile bence güzel bir bağ kuruldu. kendilerine minnettarız. erden timur emre akbaba transferinde elini cebine attı. galatasaray böyle destek veren zenginlere çok sahip değil. sayısı bir elin parmaklarını geçmez. kendileriyle şort, kol vb. yan sponsorluk anlaşmasıyla gönül bağımızı devam ettirmemiz gerek diye düşünüyorum.
 • forma almak için beklediğim sponsordur. aramızda sade halini sevenler çok da koleksiyonda futbolcuların giyindiğine en yakın olanını bulundurmayı seviyorum.

  bir zahmet artık bir karar çıksa da alsak diyorum, ayrıca bir sponsor tüm kulvarları alsa keşke. thy aşırı uğursuz geldi avrupa maçlarında.

  zaten o konuda da saçmalık oluyor. store nef göğüs sponsorlu formanın arkasında şampiyonlar ligi fontlu baskı yapıyor. pazarda bile dikkat ediyorlar bu detaya.
 • nef formaya çok yakışsa da çok fazla bir ücret alamıyoruz.

  ligde nef, avrupa'da turkish airlines ile olmasın.

  çerez parası almayalim artık.

  şampiyonlar ligi var yine. bu reklamin değeri iyice arttı.

  global bir firmanın hatta sonraki yıl stadyuma da ismini verecek yerli/yabanci bir devin (socar, samsung, huawei, turkcell, türk telekom vb) forma sponsoru olmasi çok guzel olurdu.
 • en az transfer haberleri kadar heyecanla bu konudaki gelişmeleri bekliyorum. takımımızın sadece sportif başarılarla para kazanamayacağı hepimizin malumu. buradan gelecek gelirin yanında önemli bir markayı sponsor olarak alırsak tanınırlık anlamında da ekstra getirisi olacaktır anlaşmanın. yani sadece sözleşmede yazan sponsorluk geliri ile değil, bu marka ile adımızın yanyana gelecek olması sebebi ile dolaylı yoldan da maddi katkısı olacaktır. keşke ülkemizin ekonomik durumu iyi ve stabil olsa. o zaman maddi beklentilerimiz daha yüksek olabilirdi ama şu dönemde pek mümkün durmuyorum. umarım yönetim bu konuda güzel haberlerle gelir bize.
 • forma göğüs sponsorlukları ile alakalı şöyle bir habere denk geldim.

  --- alıntı ---

  nef, galatasaray’a yıllık ortalama 17 mil₺ verdi

  - gs 20 mil₺’nin üzerine çıkarmayı planlıyor ama anlaşma yok

  - nef bu parayı verirse, thy’den de 20 milyon ₺’ye yakın para gelecek

  - böylece gs forma göğüsünden 40 milyon ₺’den fazla kazanarak süper lig rekoru kıracak

  --- alıntı ---

  https://twitter.com/.../1152579606844780544
 • yönetimin iyi yönleri de var kötü yönleri de. beceremedikleri konulardan biri de sponsorluklar. transfer de göreceli başarı var ancak yine en önemli 2 pozisyondan biri muallak diğeri ile ilgili ses yok. forma ve stat sponsorlukları bu nedenle beni korkutmakta. beşiktaşı geçtim trabzon bile kısmen devlet destekli tabi ama makul düzeyde sponsorluklar yaptı. 2 formayı tanıttın bir resmi bir kaç hazırlık maçına çıktın hala bir sponsor yok. bu konularda camia da nef dışında destek veren de görmedik. bir diğer korkum şampiyonlar ligi için thy ile anlaşılıp öyle sponsor aranması ki sadece türkiye ligi ve kupası için global bir marka bulmak çok ta olası değil gibi.