• 1
    futbolda neden yok diye hep aklıma takılan olgudur bu. bildiğim kadarıyla basketbolda böyle bir uygulama yürürlükte. zira ermal kurtoğlu önce türk milli takımında oynamış, sonrasında ise arnavutluk milli takımına geçmişti.

    bence fifa çift pasaportlu oyuncular için böyle bir uygulama yürürlüğe koymalı. mesela x milli takımına bir kere alınıp, bir daha alınmayan futbolcular var. bu adamlar diğer pasaportunun bulunduğu diğer bir milli takıma gidebilme hakkı elinde olmalı ve sadece 1 kez değiştirme hakkı tanınmalı. ya da ne bileyim 10 yılda bir değişim hakkı tanınabilmeli ve gittiği diğer milli takım ile uyruk babında bağlantısı olmalı. bu tarz önlemlerle hem futbolculara ve güçsüz görünen diğer milli takımlara şans tanınabilir, hem de işin ticarete dönme olasılığını ortadan kaldırır.

    örneğin mesut özil, ilkay gündoğan gibi türk asıllı futbolcular yada lorik cana, xherdan shaqiri gibi kosova kökenli oyuncular belli bir süre sonra tek sefer olmak üzere milli takım değiştirme hakkı elde etse iyi olurdu zannımca.

    ek: bazı arkadaşlar anlamamışlar, özel mesaj atmışlar ama kendi mesaj servisleri kapalı olduğu için cevap alamadılar. arkadaşlar diyelim ki alman milli takımındasınız. 10 yıl sonra 1 defaya mahsus tercih hakkınız daha oluyor ve bu son tercihiniz. ondan sonra bir daha milli takım değiştirme şansınız yok. yani bu gibi basit bir kural bile, işin ticarete dökülmesini engeller.