• 2
  bu şekilde * gelen futbolcuların çoğuna şahsen benim kanım ısınmıyor.çünkü adamın 10 ay sonra çekip gideceğini biliyorsun.takım şampiyon olmuşmu avrupaya gidiyormu önemli değilki onun için.geçen sene kiraladığımız caner erkin'in fb li olduğu bariz biliniyordu ve 1 sene o bizim takımda oynadı sonrada gitti fb'ye.
  (bkz: giovanni dos santos )(bkz: jo alves )(bkz: caner erkin )
 • 7
  bunun en güzel örneği satın alma opsiyonuyla oyuncu kiralamak olan şeklidir. örneğin: mario gomez kariyerli, yetenekli ama son dönemde formsuz bir oyuncu. 2 milyon euro kiralama bedeli ve 5 milyon euro satın alma opsiyonuyla kiralansa nefis bir hamle olur. tutarsa alırsın tutmazsa sene sonu postalarsın.
 • 10
  bu durumla alakalı beni rahatsız eden bir şey var. ya arkadaşlar allah aşkına hangi genç futbolcumuzun başlığına girsem, oynayabileceği ikinci lig kulübüne ya da belçika hollanda liglerine kiralayalım deniyor. yani bu iş bu kadar basit mi harbide. 2 aydır kendisiyle anlaştığımız falcao'yu hala açıklayamadık, hangi belçika hollanda takımını altyapı topçularımız için kolayca ikna edebiliriz ki? zorla verelim mi çocuğu oynatın diye.
 • 11
  galatasaray gibi bir klubun bedavaya oyuncu kiralayabilmesinin bu kadar zor olmamasi gerekir.

  dunya futbolunda artik butun buyuk takimlarin yaptigi sey bu.
  misal belcika 2. liginden bir takimi, galatasaray'da oynayabilecek potansiyelli bir oyuncuyu bedavaya kiralamaya ikna edemiyorsak, bu yonetimin basarisizligidir. koskoca galatasaray yonetimi aylardir falcao'yla ugrasiyor diye baska is yapamayacak mi?
  ornegin ingilteredeki hemen her takimin en az 10-15 kiralik oyuncusu oluyor her donem.
  cok utopik bir fikir degil, olmasi gereken bu.
 • 12
  eğer elinde kadroya giremeyecek bir oyuncu varsa basvurulması gereken eylem. sende kadroya giremeyen hatta çöp gözüyle baktığın oyuncu belçika liglerinde ya da alt liglerinde kendini buluyor ve gittiği takımın işine yarıyor. ortada bir kakalama durumu yok yani. bu yüzden büyük kulüplerin elinden bu oyuncuları çıkarması gayet kolay. maaşını ödemeyi teklif ederse çok çok kolay. abartılacak bir durum yok. masadaki takımlar kim ki galatasaray'ın oyuncusunu kabul etmeyecek? havada kaparlar normal şartlar altında.
 • 14
  ffp gibi bir mesele, sattığın kadar al diye bir zorunluluk varken yapılması normal olan olay.

  marcao ve luyindama örneği güzel. bunu ben de kabul ediyorum. ama türkiye ligindeyseniz ve galatasaray iseniz 11 tane genç oyuncu oynatamazsınız. bunu yaparsanız küme düşme hattından güç bela kurtulursunuz. elinizdeki gençler çok fazla yetenekli olsa dahi genç bir oyuncu deneyimli oyuncu kadar mental olarak sağlam olmayabilir.

  onyekuru mesela. gençti. ilk yarı çok can sıktı. hata yapa yapa çok iyi futbolcu oldu. ikinci yarı performansı enfesti. ama arkasında yuto vardı. yanında belhanda, ötede feghouli... onyekuru hata yapsa dahi diğer isimler kalitesiyle ve deneyimiyle hatalarını tolere ediyordu.

  marcao ve luyindama. sık hata yapıyorlar. yetenekliler ama deneyimleri yeteri kadar yok ve hata yapıyorlar. ve defans kritik bölge. hata yapma lüksünün az olduğu bir bölge. onlar hata yaptığında arkalarında nando gibi deneyimli bir kaleci olmasa, genç ve kaliteli bir kaleci olsa dahi hataları zor telafi eder. zira onların hatalarını deneyimli muslera kadar önceden sezemez.

  oyuncu kiralamadan mevzu nereye geldi... hem kaliteli, hem de genç futbolcuyu bu mali durumda takıma kazandırmak zor. takıma kazandırsan da hepsini oynatamazsın. çünkü hata yapma hakları yok ve bu kulüp, şu aşamada çok büyük baskıya göğüs germeyi gerektiriyor. el mahkum, babel, falcao gibi deneyimli ve yaşlı adamlar gerek. e bu adamları almak kolay, yaşlarından ötürü satmak zor. bir noktadan sonra satacak adam kalmıyor. sattığın kadar alacaksın diyor fifa. eh, bu mevzu geçenr kadar kiralık, ne vereceği belli adamları alıp sezonu kurtarmak şu aşamada maalesef en makul olanı.

  sattığın kadar al mevzusu geçince o zaman daha derli toplu, belli program dahilinde oyuncular alabiliriz. şimdilik kiralamaya ve sezonu şampiyon bitirmeye yönelik oyuncular almaya devam. el mahkum...