• 2
  kafalarını kondisyon, koşu mesafesi gibi saçma sapan şeylere takan ulema sınıfı. halbuki sorarım size efendiler; futbol ile koşuyu nasıl bağdaştırabiliyorsunuz? bu ikisinin birbiriyle ne ilgisi var? bak messi'ye adam koşuyor mu abi? busquets, xavi, iniesta koşar mıydı? kaleciler mesela niye koşmuyorlar hiç düşündünüz mü? olm adamlar mal mı niye koşsun?

  ulemalar hakkında daha detaylı bilgi için: (bkz: #2539348)
 • 3
  galatasaray'ın "dokunulmazlarını" eleştirdiğinizde üzerinize yapıştırılan yafta.

  eleştiri kültürü olmayan yerde sürdürülebilir başarılardan bahsetmek hayal tüccarlığıdır. yapıcı eleştiri; geniş düşünmeyi ve hatalardan erken dönmeyi sağlar. kimse mükemmel değildir diyorsak herkesin eleştirilebilir olduğunu kabul etmişiz demektir.

  bazı kişi veya kurumların mükemmel olduğunu, hiçbir hata olmadan çalıştığını düşünen varsa tartışmaya girmem, giremem.

  ama her zaman daha iyisinin mümkün olduğunu düşünüyorsak, hatalarımızdan ders çıkartmak ve onları tekrarlamamak istiyorsak eleştirmeye mecburuz. eleştirmek yerin dibine gömüp üzerine toprak atmak demek değil, hataları söyleyip doğruya yönlendirmektir.

  6 nisan 2019 galatasaray yeni malatyaspor maçı sonrası sözlüğe giriyorum ve fatih terim başlığı altında hocaya gelen eleştiriler "çok biliyorsunuz, ulemalar..." şeklinde başlayan cümlelerle yerin dibine sokuluyor. aynı şeyi zamanında younes belhanda için de yaşadık, sofian feghouli için de yaşadık ve mustafa cengiz için de yaşıyoruz.

  fatih hoca'yı bir baba gibi severim. hayatımda ikinci kez arena'da maç izlerken maçtan çok fatih hoca'yı izlemiştim. kendisinin olduğu yerde her zaman bütünleşmiş bir camia ve başarıdan başarıya koşan bir galatasaray olmuştur, olacaktır.

  bunları bir kenara koyarak bir soru yöneltmek istiyorum: fatih hoca eleştirilmez midir? fatih terim mükemmel midir? imparator hiç hata yapmamış mıdır?

  ben hocayı hatalı gördüğümde neden "hoca burada hata yaptı." diyemiyorum? neden belhanda burada deliler gibi eleştirilirken hakkında girilen olumlu entryler ofsayt yağmuruna tutuluyordu? neden mustada cengiz transfer döneminde küfür kıyamet gitsin istenirken bugün hakkında yapılan en ufak eleştiri sizi "ulema" yapmaya yetiyor?

  zamanın gerekliliğidir değişim. bugün dört dörtlük dediğiniz adam yarın bir bakarsınız hata üstüne hata yapmaya başlamış. bu yüzden kendinizi belirli kalıplara sığdırmayın. bugün doğruya doğru veya yanlışa yanlış deyin ki yarın her durumda söz söyleyemeye hakkınız olsun. kesin yargılara varırsanız yanılırsınız, eleştirirseniz değil.

  bırakın ayrıştırmayı. kişi veya kurumları savunmak doğru değil; hareketleri, olayları savunun veya eleştirin. galatasaray'ı diğer camiaların üzerine koyan en önemli unsurlardan biridir eleştiri kültürü. bunu kaybetmeyelim.

  eleştirilmez kimse yoktur. kimse mükemmel değildir. yine futbol uleması denilecekse hakkımda bunları yazdım diye, gurur duyarım.