• 1
  koloni ve sömürge döneminin mirası, üstün fiziki yapıya sahip siyahi futbolcuları doğru altyapı eğitimleri ile birlikte dünya futboluna kazandıran futbol. futbolcu üretimi olarak altın çağlarını yaşıyor.

  ayrıca açılıp sayfalarca konuşulan ispanyol futbolu, ingiliz futbolu, alman futbolu gibi örneklerin yanında çıkardığı yıldız ve yetenekli futbolcular, kazanılan dünya kupaları gibi büyük başarılara rağmen şu ana kadar değinilmemiş olması enteresan.
 • 3
  (bkz: afrika futbolu) ırkçılık değil niyetim. ama ispanyol, alman veya ingiliz futbollarında o ülkeye ait bir kültür yansıması görebiliriz. örn; alman disiplinini futbolda da görürüz. ama fransız futbolu deyince benim aklıma atletik siyahi oyuncular geliyor.

  sonuçta onlara da eğitimi fransızlar veriyor diyeceksiniz ama saf kan fransızlardan oluşan bir milli takımları hiç olmadı. bahsini ettiğim siyahi oyuncular bu eğitimden geçmeseler bugünkü konumlarına gelemezdi. mamafih bu oyuncular da olmasa sırp futbolundan farksızdır fransız futbolu.
 • 6
  siyahi fransiz futbolcularin basrolunde oldugu futbol ekolu. turklerin ve baska yabancilarin "afrika futbolu" benzetmesi gerçekten çok ilginç; afrikali dediginiz siyahi futbolcular fransa'da okuyup buyuyen ve ciddi bir aidiyet duygusu olan insanlar.
  "afrika futbolu" artik gelecekte butun kupalari domine edecek.
  edit: halla arkadasin dedigi gibi, bunlari asla bir fransiz'a soylemeyin yoksa irkçi damgasi yersiniz.
 • 7
  anelka, gallas, henry, saha, matuidi, mbappe gibi isimleri yetiştiren clairefontaine; djorkaeff, lamouchi, umtiti, fekir, lacazette, benzema, guily, govou, tolisso gibi isimleri yetiştiren lyon; ayrıca castelmaurou, chateauroux, lievin, dijon, marsilya, ploufragan, vichy ve reims akademileri ile uluslararası arenada dünya futboluna etki etmiş bir kültürdür.

  yalnızca afrika futbolu diyerek geçiştirmek doğru gelmiyor. top five olarak adlandırılan ligler içerisinde altyapıdan yetiştirdiği isimlere kadrosunda en çok yer veren kulüpleri barındıran ligdir sanırım.

  yalnızca paranın tesiriyle yer edinmeye çalışan psg yerine 70'li yıllardaki st. etienne, 2000'li yılların ilk dönemindeki lyon, 80'li yılların sonu ve 90'lı yılların başındaki marsilya gibi temsilcileriyle var olmalarını dilerim.
 • 8
  enteresan.

  siyahi futbolcular hakkında çiğ et yeme şakası yapmak , siyahi futbolcular için penis boyu şakası yapmak gibi konuların "ırkçılık" sayıldığı sözlükte, normalleştirilip hakkında tespitler yapılabilen ülke futbolu.

  kimse de demiyor ki "aga bu nedir".

  bahsi geçen afrikalıların kendi ülke futbollarının ne derece başarılı olduğuna bakmak lazım önce. konu sadece kökeni afrika olan oyuncuları rastgele alıp takıma doldurmak değil, bu adamları doğru eğitimle iyi futbolcu yapabilmekte.

  eleştirilecek işleri biz yapıyoruz aslında, aurelio gibi hazır adamı alıp milli takıma koymak gibi.

  fransız futbolu suçlu da almanya, portekiz futbolu masumiyet karinesi mi?
 • 9
  fransa milli takımındaki oyuncuların kökeni, fransa'nın sömürdüğü orta ve kuzey afrika ülkelerine dayanıyor. bu oyuncular fransa'da doğup büyüdükleri, eğitim aldıkları ve fransız kültürü ile büyüdükleri için oranın yerlileri. benim asıl merak ettiğim konu, bu oyuncular nasıl oluyor da fransa milli takımında oynayabiliyorlar... fransız futbolunun en iyi isimlerinden biri olan zinedine zidane cezayir asıllı fransız. fransa'nın cezayir'e yaptıkları malum. cezayir halkı ise şuanda tam bir fransa hayranı. hatta fransızca konuştukları için gurur duyuyorlar. bu ilişki gerçekten beni hep şaşırtmıştır. siyahi insanların beyazlara göre anatomi olarak daha avantajlı oldukları bir gerçek. siyahi çocuklar bu avantajlarının yanında bir de fransa altyapısında iyi bir tedrisattan geçince, iyi oyuncular ortaya çıkabiliyor. fransa milli takımı için afrika milli takımı demek çok ağır bir eleştiri olabilir. ancak bunu söylemek ırkçılık değildir. fransız vatandaşları fransa'nın sömürgeci ülke olmadığını hatta çok fazla göçmen kabul eden şirin bir ülke olduğunu söylerler. ama göçmen diye bahsettikleri insanlar zaten sömürdükleri ülkelerden gelen insanlar. böyle de bir tezat söz konusu. uzun lafın kısası, fransa, topraklarında yetişen siyahi gençlere iyi eğitim veriyor ve karşılığını da alıyor. gençler de halinden pek memnun iken bize fazla söz söylemek düşmez.
 • 10
  "afrika futbolu" denerek güya olmadığı iddia edilen futbol. birçok iyi oyuncusu afrika kökenliymiş bilmem ne.

  öyleyse bana siyahi oyuncuların menbaı olan afrika'da futbol konusunda fransadan daha başarılı bir ülke söyleyin. hâlihazırda daha iyi oynayan, daha güçlü bir milli takım söyleyiverin bakayım.

  "a" kökenli oyuncular olduğu için "b" takımı güçlü bir takımmış. ama "a" kökenli oyunculardan on milyonlarca olan "c" kıtasında "b" takımını geçebilen hiçbir takım yokmuş. masal bitti bu kadar.