• 31
  eğitim hayatim boyunca futbol dışında spor yapmadığım surede esimin bir çok farklı spor dalini görmesini saglayan egitim sistemine sahip ülke. bu sebepten ötürü de spor dallarinda iyi olmaları ve bir çok sporcuya sahip olmalari garip değil. hangimiz egitim hayatinda voleybol, basketbol, futbol, hentbol, yelkencilik, beyzbol, sirikla atlama, engelli kosu, uzun atlama, yüksek atlama ve sayamadığım bir çoğu gibi spor dallarini yapti?
 • 33
  bugün alınan kararlarla belli durumlar dışında, şu an için 15 gün, sokağa çıkma yasağı kararı alınan ülke.
  işe gitmek, sağlıkla alakalı meseleler, alışveriş ve kurallara uymak kaydiyla(grup olmadan, 1.5 metre uzaktan) biraz spor yapmak, köpeği dışarı çıkarmak, size bağımlı kişilere yardımcı olmak (aileniz vs) dışında sokağa çıkmak cezalandırılacak. 100 bin polis mobil ve sabit kontroller yapacak. sokağa çıkmadan internetten bir belge indirip bu belgeyi dolduracaksiniz ve polis durdurdugunda neden dışarıda olduğunuza falan bakacak.
  buna ek olarak (ki bazıları önceden alınmıştı);
  - teknik işsizlik kararı alınan çalışanların maaşı %80 olarak devlet tarafından ödenecek (virüs sebebiyle kapatmak zorunda olan firmalar işçilere teknik işsizlik yapıyor).
  - kotu durumda olan firmalar fatura, kira ve vergi ödemeyecek. ek olarak küçük ya da büyük, hiçbir firmanın batmasına izin verilmeyecek.
  - sağlık çalışanlarının çocukları icin ücretsiz bakıcı/kreş ayarlanacak. taksi ve hotel harcamaları devlet tarafından karşılanacak.
  - 300 milyar euro kredi ekonomiye yardım olarak sunulacak.
  - yerel seçimler ertelendi.
  - avrupa birliği sınırları kapatıldı.
  - askerler mobilize edildi, sağlıkcilara yardım ve güvenlik sağlama amacıyla.
 • 34
  pazartesi gununden beri disari çikmamiza pek izin vermeyen ulke. su an 4. gunu bitirdik ve sokaklar neredeyse bos, bu sabah 20 dakikalik gezintimde yaklasik 10 kisi ile karsilastim ki çogu ekmegini alip hemen eve donmenin derdindeydi. hemen yarin turkiye'nin de bu moda geçip salgini yavaslatmasi gerekiyor, yoksa isimiz zor.
  evde kalin arkadaslar. gunluk yuruyusunuzu yapin ve eve kapanin. izlenecek o kadar film, okunacak o kadar kitap var ki sasarsiniz.
 • 35
  özel hastaneler birliği başkanı dr. reşat bahat'ın söylediğine göre 70+ hastalar için entübasyon uygulamama kararı alınmış ülke.

  o da paris'de bir hastanede görevli arkadaşından almış bilgiyi.

  doğruysa 70+ hastaları gözden çıkardıkları manasına gelir.

  edit: bu arada italya ve ispanya'ya odaklanıldı ancak son 24 saatte 365 kişinin covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği ülke.

  edit-2: bilgiyi canlı yayında veren kişi 2 gündür alenen devleti tehdit edip "özel sektörün %40'ı elimizde, biz bitersek siz de bitersiniz" diyen özel hastaneler birliği başkanı, yalanlamayı yapması gereken kişiler de konsolosluk-elçilik aracılığı ile devlet erkanı, yazarlar değil

  böyle bir karar alınsa sazlı sözlü duyurulacağını veya önce kendisine haber verilmesi gerektiğini düşünenler var sanırım sözlükte.
 • 37
  iki bolge hariç (ile de france ve grand est) henuz hastane kapasitelerini doldurmamis olan ulke. henuz yaslilarin olume terkedilmesi soz konusu degil, gelen rakamlar can sikici ama 16 martta aldigi sokaga çikma yasagi ile kritik vaka sayisini zamana yayip italya ve ispanya gibi olmayacaktir diye umuyorum.
  ayrica huzurevlerinde (buradaki çogu huzurevinin kendi ozel hastanesi oluyor) ve evlerde olenler su an için resmi sayilarda yer almiyorlar, bu nedenle bugune kadar olen 1696 kisiye +200 yazabiliriz maalesef...
 • 39
  eczane, gıda satan yerler (market, fırın, kasap, peynirci vs), sağlıkla alakalı yerler, kuru temizleme, eve yemek getirecek yerler ve kan merkezleri dışında açık olan yer yok.
  sokağa çıkarken belli amaçlar dışında cikamiyorsunuz, bunu da bir belgede yazıyorsunuz. eger polis kontrol eder ve belgeniz yoksa ya da belirli amaçlar dışında bir şey yapıyorsanız 135 euro, 15 gün içinde 2. sefer 1500 euro ve 3. sefer 3000 euro ve 6 ay hapis.
  uretim vs durmadi ama burada isteyen kendisi "ben bu şartlarda calisamam" diyip parsiyel issizlik yapabilir. bu sekilde yanlış bilmiyorsam net maaşın %80'i alınabiliyor. o yüzden çok insan zaten çalışmayı bıraktı. benim kendi çalıştığım şirket 16 mart'tan beri home officede ve depoda da calisanlar %50 oranında (çoğu ben calisamam diyip işsizlik maaşı alıyor).
  marketlerde vs malzeme bulamama gibi bir durum yok, bugün istenen yoksa yarin var.
  devlet fiziken hala işe gidenler için şirketlerin 1000 euro yardım yapmasını söyledi (auchan firması bunu yapacak misal). onun dışında 300 milyar euro yardım paketi var işte. kısacası halk olarak çok büyük bir sıkıntı var diyemem.
 • 43
  italya ile beraber son verilerde yeni covid-19 vaka, ölüm, hastaneye yatma ve yoğun bakıma alınma sayılarında azalma görülen ülke. tabi biraz daha takip etmek lazım. devletin kendi sitesi, gün gün, bölge bölge kaç yeni vaka, hastanelik olma, tedavi olma, yoğun bakim ve ölüm sayısını bulabilirsiniz;
  https://dashboard.covid19.data.gouv.fr/
  ek bilgi; bir huzurevinde toplu ölüm varsa bir kaç kişiye test yapılıyor ve diğer herkes de covid-19 vakasıdır diye sayılıyor. bu sebepten son günlerde yüksek sayidaydi ölümler (huzurevi ölümlerinin toplu girilmesi).
  buna ek olarak test sayısı hala istenen seviyede değil (almanya 900bine ulaştı, fransa daha 250binde), sağlık bakanının dediğine göre nisan sonunda günde 50bin test ve bir o kadar da hızlı test(bunlar daha az güvenilir benim bildiğim) kapasitesine ulaşılacak.
  sınırlı sokağa çıkma yasağı devam ediyor, biterse de öyle bir anda bitirmeyeceklerini, yavaş ve kontrollü bir biçimde gevşeteceklerini söyledi başbakan.
  onun dışında insanlar, en azından benim yaşadığım yerde, sokağa az çıkıyor, market, fırın gibi yerlerin önünde ciddi mesafe ile duruyorlar. ama paris gibi çok büyük şehirlerde havanın da güzel olması ile insanlar saçmalamaya başladı.
  carrefour fransız üreticilere destek vermek için bazı ürünleri sadece fransız alacağını bu sebepten bazen tedarik sikintisi olabilecegini söyledi. harbiden de ne zaman gitsek salatalık yok arkadaş (bunu özellikle belirtmişlerdi fransız alacağız diye). zaten fransızlar cacık dışında salatalık kullanmıyor üretim de çok yoktur gibi.
  marketlerde pahalanma falan yok, o gün bir ürün yoksa yarın kesin var. yalnız bayadir posta gelmedi eve, biraz huylanmaya başladım. onun dışında dişçim virüs sebebiyle kapattı (çoğu dişçi kapattı hatta). ağzımda çürükle kalakaldım.
  tabi sizlere saçma (derdini s. dersiniz belki) gelebilecek bir dert daha; bu iş biraz daha böyle giderse tatili nasıl harcayacak insanlar derdi var biraz (müdür olduğumdan bunun derdi bana düşüyor). o kadar çok izin hakkı varki insanlar tatil yapamazsa ne olacak bilemiyorum açıkçası...
  emmanuel macron başkanın sozleri ile bitiriyorum;
  l'état paiera (devlet öder)
  vive la république vive la france (yaşasın cumhuriyet yaşasın fransa)

  ps:covid-19 sagolsun neoliberal macron reyiz sosyaliste büründü.*
 • 44
  #2890475 girdisinden devam edersek; 3 gün arka arkaya yoğun bakıma hasta sayısını negatif açıklayan ülke (çıkan sayısı girenden fazla kısacası).
  bu tabi hep böyle mi gidecek, hastalik pik mi yapti net değil ama en azından ufacık bir nefes de olsa aldırdı hastanelere.
  genel bilgi verirsek; uzun zaman maske takmaya gerek yok diyen yetkililerin ağız değiştirmesi ciddi sıkıntı yarattı tabi. eleştiri çok. onun dışında emmanuel macron'a eleştiri, tepki çok (ata sporu fransızların zaten devleti eleştirmek, grev protesto falan) çünkü sağlık gibi sektörlerde tasarruf yapıyordu. ben tabi çok bir şey diyemiyorum çünkü hem 35 saat çalışayım hem 35 gün tatil yapayım hem işten kovulmak imkansıza yakın olsun hem de ekonomik kriz olmasin herkes fransa'da üretim yapsın hayal dünyası. haliyle liberal bir politikanın devreye girmesi normaldi.
  onun dışında marketlerde durum hala normal, un biraz sıkıntı gibi. normal bulamadik biolojik aldık misal. ama onun dışında yer gök tavuk, et, makarna, sebze, meyve vs dolu.
  ekonomik durumu merak ediyorum açıkçası. airbus sebebiyle havacılık ekonomilerinde çok önemli bir yerde ve dünyada 23 milyon işsiz bu sektörden bekleniyor. ki airbus'in darbe almasi
  (bazi fabrikaları kapandi, beklenen de %40 iş azalması) demek sektörü havacılık olmasa da o sektöre ona bazi malzemeler satanların da etkilenmesi demek. otomotiv de aynı durumda.
  neyse, ben iş ararken otomotiv ve havacılığa çok yüklenmiştim ama elektrik sektörüne girdik, şansımız varmış ki çok etkilenmedik (nazar değmesin). hatta hastaneler, elektrik şirketleri, evde çalışma derken yeni bir çok sipariş de geldi.
  bu arada hava 33 derece, evde durmak zor insanın kendisini serin sulara atası, dağ tepe gezip baharı yasayasi geliyor ;(
 • 45
  son yazdıklarıma eklersek, #2891697, bugün emmanuel macron üçüncü kez halka seslendi.
  sokağa çıkma yasağı 11 mayıs'a kadar uzatıldı ve her şey düzgün giderse 11 mayıs itibariyle hafiften sokağa cikilabilecek, üniversite hariç diğer okullar açılacak.
  onun dışında öğrencilere, zor durumdaki ailelere, şirketlere, serbest çalışanlara ve kısa süreli işsizlik olanlara ek destekler gelecek (bu kısmı genelde içişleri bakanı sonradan detaylı açıklıyor).
  11 mayis itibariyle sokağa cikabilirsek maske takmak zorunda kalacağız ve maskeler devlet tarafından dağıtılacak (iste otobüse binerken falan dağıtım olacak ek olarak)
  dediğine göre 11bin yoğun bakım ünitesi fransa'da üretilmiş.
  ab dışı ülkelere sınırlar hala kapalı.
  ek olarak ab ülkelerinin bazı endüstrileri ab içine taşımasının zamanı geldiğinden bahsetti ki benim tahminim bu olay sonrasi globalleşme etkilenecek. bunu macron diyorsa merkel'le falan beraber bu düşüncededir.
  ek olarak, 5. gün üst üste yoğun bakımdan çıkan girenden fazla.

  edit: her seye ek olarak izlemesi güzel bir lider. bir kere bile politika, parti konusmadi. hazirlikli degildik, iyi karsilayamadik bu sebepten böyle böyle yapicaz dedi. tedarik zincirlerimizi daha çok fransiz yapmamiz lazim dedi. liderce, açık açık ve mütevazi konuştu. boş muhabbete hiç girmedi. yoksa o da bilirdi rakip partilere laf atmayi, seçmenlere laf demeyi.
 • 46
  dokuzuncu gün üst üste yoğun bakıma giren sayısı çıkandan az ve üçüncü gün üst üste hastaneye yatan sayısı çıkandan az olan ülke. böyle giderse 11 mayıs itibariyle yasakları hafif şekilde azaltmak gerçekten imkansız değil gibi.
  onun dışında öğrendim ki yönetici kontratim olduğu için olur da kısa dönem işsizlik verilirse maaşımın tamamı ödeniyormus. bu normal çalışan icin %84, neden fark var bilmiyorum ama yasalarla alakalı olabilir (yönetici de olsak harranli degil sendikaliyiz). insanı rahatlatıyor böyle şeyler. yalnız bu hafta 4 gün 12 ye kadar çalıştım işler yetişsin diye ama gene de işsizlikten iyidir.
  ofise donersek maske ile döneceğiz, o nasıl olacak bilemiyorum yalnız. insana garip geliyor.
  yalnız çoğu ülkede zorunlu olarak istenen ücretsiz izin olayı burada yasak, ancak sen istersen. amerika'daki iş arkadaşlarım birer hafta zorunlu tatil alacaklar, zor iş vallaha.
  önceki girdilerim;
  (bkz: #2892073)
 • 49
  bir çok metropolde (hepsi değil, belirli) bar, restoran vs saat 10'da kapatma, spor salonlarını komple kapatma vs gibi kararlar alan ülke.
  buna ek olarak marsilya ve guadeloupede direkt bütün restoran ve barlar kapatıldı.
  https://www.bfmtv.com/...LN-202009230012.html

  anlamadığım tabi yaşadığım yeri etkileyip etkilemediği. çünkü yeni önlemlerin etkili olduğu bir metropolun dibinde bir şehirdeyim. tahminen deadlift bizlere haram oldu :'(
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!