• 1
  2012'de yapılmayacak olan yarış.

  "bu konudaki son gelişmeleri sosyal iletişim ağı twitter'da takipçileriyle paylaşan ito başkanı murat yalçıntaş, formula one administration'ın (foa) patronu bernie eccleston'un, 13.5 milyon dolarlık yıllık (garanti) ödemenin 2012 için 26 milyon dolara yükseltilmesini istediğini, bu teklife hükümetin olumlu yanıt vermediğini söyledi. yalçıntaş, şöyle konuştu: "2012'de yarışlar olmayacak gibi görünüyor. formula 1'in istanbul'da yapılabilmesi için ya da herhangi bir ülkede yapılabilmesi için o ülkenin formula 1 yönetimine ödenmesi gereken bir meblağ var. bizim 7 yıllık sözleşmemize göre bu rakam yılda 13.5 milyon dolardı. maliye bakanlığımız bugüne kadar ördemeleri sözleşme kapsamında düzenli olarak yaptı ve yarışlar gerçekleşti.

  son yarış 6-8 mayıs'ta

  istanbul'daki son formula 1 yarışları 6-8 mayıs 2011'de gerçekleşecek. önümüzdeki dönem için bernie eccleston 26 milyon dolar istiyor. eccleston'un bu talebine devletimiz sıcak bakmadı. eccleston 'moskova'dan 26 milyon doları aldım, istanbul için de rakam da budur' diyor. moskova'yı 2012'ye koydu. 'istanbul da aynı rakamı öderse koyarız' diyor. net olarak görülüyor ki 2012 net istanbul yarışları yapılmayacak."

  twitter'dan duyurdu

  ito başkanı murat yalçıntaş, formula 1'in istanbul'a 2012'de veda edeceğini, twitter hesabı myalcintas'dan duyurdu. yalçıntaş, "formula istanbul yatırım a.ş'nin yönetim kurulu toplantisini yaptık. seneye istanbul'da formula 1 yarışı yapılmayacak gibi görünüyor" yazdı. foa yetkilileri önümüzdeki 7 yıl için toplam 175 milyon dolara istiyor. dünya motor sporları konseyi, 2012 yarış takvimini belirlemek için haziran ayında ilk toplantısını yapacak. eccleston geri adım atmazsa 2012'de istanbul yarışları olmayacak.

  200 milyon dolarlık pist

  2001 yılında büyük ekonomik kriz yaşayan türkiye, dönemin ito başkanı mehmet yıldırım'ın çabalarıyla formula 1 yarışları için dünyanın en iyi pistlerinden biri olan istanbul park'ı kurtköy'de inşa etti. pist için yaklaşık 200 milyon dolarlık harcama yapıldı. yarışların hayata geçmesi için tobb ve bazı kamu kuruluşları da projeye ortak oldu. 2003 yılında foa ile yapılan sözleşmeyle 2005'ten itibaren istanbul'da da yapılmaya başlanan formula 1 yarışları için türkiye cumhuriyeti devleti foa'ya 7 yılda toplam 94.5 milyon
  dolar ödedi.

  moskova 26 milyon dolar verdi

  formula 1 istanbul yarışları için yeni sözleşmede türkiye'nin elini 'moskova' zayıflattı. foa başkanı bernie eccleston'ın moskova'da formula 1 yarışlarını başlatmak için yıllık 26 milyon dolarlık talebine ruslar olumlu yanıt verdi ve anlaşma geçtiğimiz günlerde imzalandı. bu imzadan sonra bernie eccleston'un istanbul için 26 milyon dolarlık teklifini aşağı çekmesi beklenmiyor. dünya genelinde motor sporlarının doruk noktası olarak kabul edilen formula 1 yarışları her sezon dört kıtada bir yarış serisi olarak yapılıyor. yüz milyonlarca kişiyi ekran başına çeken bu yarışlar sadece en iyi sürücüleri değil, en iyi mühendisleri ve tasarımcıları da yarış takımlarının bünyesinde topluyor. takımların arkasında bulunan motor üreticileri son teknolojiyi kullanarak bir adım öne geçmeye çalışıyor. "formula" terimi araç üreticileri tarafından izlenmesi gereken kurallar bütününe verilen isim. 1 sayısı ise fia'nın tanıdığı motor sporları arasında bu turnuvanın önemini vurguluyor. formula 1 yarışlarını formula one administration'un (foa) sahibi bernie eccleston düzenliyor."
 • 2
  ülke tanıtımının paralar ile ölçülemeyeceğini düşünürsek, istenilen 26 milyon dolarlık aidatın kabul edilmesi gerekmektedir. tosfed başkanı mümtaz tahincioğlu da formula 1'e evsahipliğimizin devamı konusunda bernie ecclestone ile görüştüklerini ve çözeceklerini belirtmiş. çılgın proje'ye 40 milyar dolar ayıran sevgili hükümet yetkililerimizin, bu aidat konusuna da önem vermelerini rica ediyorum. ülke tanıtımı ön planda tutulmalı ve ne isteniyor ise yapılmalıdır.

  formula 1 tüm dünya çapında ilgi ile takip edilen bir organizasyon. bu yarışa ev sahipliği yapan ülkeler de yarışların düzenlendiği 3 gün için ciddi maddi kazanç sağlamakta ve her şeyden önemlisi f1 yarış takvimine dahil oldukları için ayrıcalık sağlamaktadırlar. tüm ülkelerdeki spor haberlerine baktığımızda formula 1'e özel bir önem veriliyor, haberler yayınlanıyor. istanbul gp'den sonra da tüm dünya haber sitelerinde ''türkiye & istanbul" isimlerini duyurmanın sağlayacağı katkıyı düşünün bir...

  ingiliz, iskoç, italyan, fransız, alman haber sitelerinden 2011 istanbul gp ile ilgili haber linkleri:

  http://www.dailymail.co.uk/...kish-Grand-Prix.html

  http://www.sport.co.uk/...inant_in_Turkey.aspx

  http://www.skysports.com/...2433_6921412,00.html

  http://www.gazzetta.it/...r-801122068823.shtml

  http://www.dailyrecord.co.uk/...-win-86908-23117962/

  http://www.corrieredellosport.it/...nio+quasi+indiscusso

  http://www.canalplus.fr/...-extraterrestre.html

  http://www.welt.de/...em-Rueckspiegel.html