• 1
  formula 1 2020 sezonu başlamadan önce yine barcelona'da;19-21 şubat tarihleri arasında ilk ayağı, 26-28 şubat tarihlerinde ikinci ayağı yapılacak olan testlerdir. geçtiğimiz senelerden farklı olarak testler dört günden üç güne indirilmiş oldu. yani toplamda sekiz değil altı test günü yapılacak.

  genel olarak ilk üç günün daha düşük tempoda, aerodinamik denemelerle geçmesi beklenir. ikinci üç günlük testlerde ise daha çok hıza odaklanılır.

  henüz erken ama beklentiler red bull'un seneye güçlü bir giriş yapacağı yönünde. geçen sene dayanıklılık konusunda gayet başarılı fakat motor gücü konusunda sezon başında epey gerideydiler. sene sonuna doğru honda, motor konusunda ferrari ve mercedes'le olan farkı kapatmış ve beygir gücü konusunda rakiplerine erişebilmiş görünüyordu. bu seneki motorda bunun üzerine koymayı başarabilirlerse adrian newey gibi bir faktör sayesinde aerodinamik ve şasi anlamında fark yaratabilecekleri konuşuluyor.

  ferrari kampında ise -belki de italyan medyasının gazlamasıyla- geçen sene en güçlü olduğu motor alanında büyük değişiklikler ve gelişmeler olduğu söyleniyor. normal şartlarda motor konusunda sezon içerisinde başarılı olan takımların gelecek sene köklü değişiklikler yaptığına çok şahit olmayız, temeli sabit kalacak şekilde dayanıklılığa odaklanmayı seçerler. bunun sebebi motor gelişiminin maliyetinin ve bununla beraber riskinin de çok yüksek olmasıdır. bir tasarım hatası, bir dayanıklılık sorunu takımın aylarını çöpe atabiliyor. bu konuda çıkan haberlerde; ferrari'nin 'daha önce eşi benzeri görülmemiş' bir intercooler sistem geliştirdiği, bununla beraber motorun kapak ve üst kısmının tamamen yenilendiği, yanma odalarının yeniden tasarlandığı gibi haberler ortaya çıktı. bir diğer önemli haber ise ferrari'nin iki ayrı şasiyi geçtiğimiz ay tamamen hazır ettiği, üç günlük testlerde a ve b olmak üzere iki şasiyle deneme yapacağı haberleri yapıldı. eğer bu tarz haberler spekülasyon değilse italyan takımın bu seneyi çok ciddiye aldığı ortada. bu arada tamamen farklı bir süspansiyon sistemi deneyecekleri de açıklandı. geçen sene takımın belini büken lastik kullanım zorluklarını aşmak için takımın her imkanını seferber ettiğini söyleyebiliriz.

  mercedes cephesi her zamanki gibi sessiz. türk medyasındaki tarkan tavrını koruyor. muhtemelen testlerin büyük bir kısmını düşük tempoda geçecekler. özellikle hamilton ve toto wolf tarafından "ferrari ve red bull çok güçlü görünüyor, bizden daha hızlılar" tarzı politik demeçler duyacağız. sonrasında kuyt gol amk.

  takımların lansman tarihleri de yavaş yavaş açıklanmaya başladı. şubatın ortalarında takımlar araç tanıtımlarını gerçekleştirecek genel olarak. gelişme oldukça bu başlıkta toplarız. test günlerinde vakit bulabilirsem geçen seneki gibi anlık olarak paylaşmaya ve aktarmaya çalışacağım.