• 1
  2019 ortası itibariyle, sezon için takımlar yavaş yavaş şekillenmeye başladı.

  mercedes: bottas ve hamilton devam ediyor.

  ferrari: vettel kesin, leclerc belli değil henüz.

  red bull: verstappen kesin (zandvoort da takvime ekleniyor ki) yanında 2019 itibariyle albon var ama hülkenberg gelecek şeklinde dedikodular var.
  edit: albon da kesin devam ediyor.

  mclaren: sainz ve norris devam ediyor.

  alfa romeo: kimi kesin. giovinazzi belli değil. 2019 sezonu ortası itibariyle henüz 1 puan alabilmiş durumda.
  edit: gio da kesinleşti.

  renault: ricciardo ve ocon yarışacaklar. hülkenberg'in sezon sonunda sözleşmesi bitiyordu, yerine ocon'u getirdiler.

  haas: iki pilotun da durumu muallakta ve iki pilot da diken üstünde hatta pamuk ipliğiyle bağlılar şu an. ikisinden birinin yerine hülkenberg gelebilir deniyor.
  edit: magnussen ve grosjean kesin olarak seneye de yarışıyorlar. hulk için gidecek bir yer kalmadı gibi.

  racing point (force india): kesinlik olmasa da iki pilotla da devam edileceği söyleniyor ve bekleniyor.
  edit: perez 3 senelik sözleşme daha imzaladı.

  toro rosso: gasly ve kvyat devam edecek kesinleşti.

  williams: iki pilotun da durumu belli değil. russel şu ana kadarki yarışlarda takım arkadaşı kubica'yı duman etti. (her ne kadar kubica 1 puan almış olsa da)
  edit: kubica ayrılacağını duyurdu.

  an itibariyle hülkenberg boşa düşmüş durumda. seneye grosjeanla ikisini el ele sekerek formula e'ye giderken görme ihtimalimiz de yok değil.

  almanya takvimden çıkarıldı, hollanda ve vietnam eklendi.

  kasım ayı itibariyle güncelleme: şu an için sadece williams'ta 1 kişilik yer var. hulkenberg için umutlar komple tükendi gibi. belki wec veya formula e'de görürürüz kendisini. seviyoruz seni podyum alamadan en uzun süre yarışan adam.*
 • 2
  takımların lansman tarihleriyle ilgili duyurular gelmeye başladığına göre artık ateşinin yanmaya başladığı sezon.

  bugün itibariyle 61 gün sonra sezonun ilk yarışı avustralya'da yapılacak. ilk heyecanımızı ve merakımızı da formula 1 2020 sezonu kış testlerinde gidermeye çalışacağız. tabii bunun öncesinde de yeni araçların tanıtımlarının yapılacağı lansmanlar var. bazen sezonun nasıl geçebileceği ile ilgili bizlere fikir verebiliyor bunlar.

  öncelikle şimdiye kadar açıklanmış olan tarihler şöyle:
  ferrari: 11 şubat
  alpha tauri(eski adıyla toro rosso): 14 şubat
  red bull racing: 12 şubat
  mclaren: 13 şubat

  şimdilik araçlarla ilgili çok fazla fikrimiz yok. italyan medyası daha şimdiden gazlamaya başlamış ferrari cephesini fakat her sene olan bir durum olduğu için çok fazla ciddiye almamakta fayda var.

  geçen sene bildiğiniz gibi aerodinamik alanlarda yeni kurallar ve kısıtlamalar getirilmişti. bu sebeple 2019 sezonuna giriş herkes için bir parça muammaydı. herkes kendi başına, kendi fabrikasında çözüm üretme yarışındaydı ve kimin iyi yorumladığı kimin iyi sonuç alacağı belirsizdi. çok farklı ön kanat tasarımları görmüştük. bu seçimler araç tasarımları için geri dönülemez seçimlerdir. elbette ki geri dönülebilir fakat çok uzun zaman ve çok fazla maliyet gerektirir. çünkü bir formula 1 aracını bir kompozisyon olarak gözünüzde canlandıracak olursanız; ön kanat ve burun bu kompozisyonun giriş cümlesi, ilk paragrafıdır. yazının geri kalanında türlü değişiklikler yapabilirsiniz, silip tekrar yazabilirsiniz. ama eğer ilk paragrafı değiştirirseniz tüm yazı kararsız ve tutarsız bir hal alır. aynı şekilde burun ve ön kanat tasarımları da tasarım aşamasında yapılan bir tercihtir, bir kumardır böyle kural değişikliği olan dönemlerde. ferrari bir zar attı ama tutmadı. çünkü burada aldığı riski taşıyabilecek kadar kararlı ve istikrarlı bir aracı yoktu. bu yüzden sabırla senenin bitmesini beklemek zorunda kaldılar. yaptıkları hatalar olmasa belki liderliğe daha yakın görünebilirlerdi fakat yine de sonuç çok değişmezdi.

  bu sene ise kurallarda neredeyse hiçbir değişiklik yapılmadı bazı detaylar dışında. bu da şu demek oluyor, takımların geçen seneki sonuçlardan ders çıkarma ve ellerindeki verilere göre araç tasarlama şansları var. her takım birbirinden bazı tasarımlar kopyalayacak. muhtemelen çoğu araç birbirine epey benzer görünecektir.

  tüm test dönemi boyunca dikkat edilmesi gereken yalnızca iki şey olacak bana kalırsa, lastik yönetimi ve dayanıklılık. bu sene lastikleri daha iyi kullanmayı başaran takım şampiyon olacaktır. ne motor gücü -büyük takımlar arasında pek bir fark kalmadığı düşünülüyor-, ne tek tur performansları ne de başka bir detay. testlerin sonunda 'sorun yaşamadan en fazla tur atan ve yol kat eden takım' ile 'tam yarış simülasyonu yaparken en uzun süre lastikten verim alabilen takım' büyük ihtimalle bu sezona güçlü giriş yapacak takımı bize söyleyecek. favori mercedes, plase red bull. ferrari yine ortalama bir şeyler yapıp yetersiz kalacak gibi bir hava var. bekleyip göreceğiz.
 • 8
  mercedes'in geçmiş senelere kıyasla daha şimdiden iddialı açıklamalar yaptığı sene.

  bildiğiniz gibi das ile birlikte psikolojik bir darbe vurdu diğer takımlara alman ekip. bununla birlikte james alison motor ve araç içi diğer teknolojiler anlamında (özellikle arka süspansiyon sistemi) çok ciddi geliştirmeler yaptıklarından bahsetti. bu duruma pek alışık değiliz. çünkü mercedes rakipleriyle psikolojik olarak oynamak adına test haftalarında sorun yaşıyorlarmış, rakipleri kendilerinden daha hızlıymış gibi açıklamalar yapıp rakipleri üzerindeki beklentiyi artırır daha sonra sezon başlayınca darbeyi vururdu. bu sene buna gerek bile duymuyor gibi duruyorlar.

  ferrari için şimdilik tek olumlu gösterge dayanıklılık. mercedes motoru kullanan ekipler toplamda 3 kere güç ünitesi bileşenleri kaynaklı sorun yaşadılar. ferrari motorlu araçlar yalnızca yağ sızıntısı sorunu yaşadı. bunun dışında aerodinamik denemeler yaptıkları için performans konusunda nerede oldukları konusunda fikir sahibi değiliz. şu an görünen ve izlenimlere dayalı güç sıralamasında ilk sırada açık ara mercedes, ikinci sırada red bull, üçüncü sırada henüz tam elini açmayan ferrari var gibi duruyor. bununla beraber mclaren kalan takımların en iyisi olma yolunda iddialı görünüyor. kopya takımlar (alpha tauri, alfa romeo, racing point) ana takımların geçen sene kullandığı aerodinamik konseptleri neredeyse birebir aynı kullanacak gibi duruyor. birbirine denk görüneceklerdir. williams biraz toparlasa da yerinin çok değişeceğini düşünmüyorum.

  formula 1 2020 sezonu kış testleri'nin bugün ve yarın yapılacak son iki çalışma gününde takımların ellerini daha fazla açacağını düşünüyorum. özellikle son gün biraz daha fazla fikir yürütme şansımız olacak. bugüne kadar yapılan sürüşler çok yanıltıcı olacaktır. çoğu takım dayanıklılığa odaklanmış gibi duruyor.
 • 9
  haberler geldikçe az çok kafalarda şekillenen formula 1 sezonu.

  tek cümleyle özetleyeyim, mercedes eğer dayanıklılık sorunu yaşamaz ise heyecansız bir sezon bizleri bekliyor. red bull bir parça yakın gibi görünüyor kendilerine ama yeterli olacağını çok sanmıyorum, bazı pistlerde karakteristik olarak zayıf kalabilir mercedes ama sezon genelinde başka bir seviyede yarışacaklar muhtemelen.

  ferrari için sezon başlamadan bitmiş olabilir. gelen haberlere göre geçen sene rakiplerinin inceleme talebinde bulunduğu ferrari motoru ile ilgili fia bir açıklama yaptı ve kaba tabirle "geçen sene kullanılan ferrari motorunun illegal olduğunu tespit ettik ama ceza vermek istemedik, bu sene ise benzer bir durumun olmaması için baştan anlaştık" gibi bir anlama geldi bu açıklama. bu ne demek oluyor? geçen sene düzlüklerde rakipsiz olan ferrari bu sene yeni baştan bir motor tasarımına bu sebeple gitmiş oldu ve maksimum sürat konusunda beklenenin gerisinde görünüyor.

  bildiğiniz gibi 2021'de çok fazla kural değişimi yaşanacak ve tasarımlar baştan sona yenilenecek neredeyse. aynı zamanda bütçe kısıtlamaları da devreye girecek. bu sebeple bu sene takımların en çok para harcayacakları sene olarak rekor kıracaktır. çünkü hem 2020 aracına hem de seneye devreye girecek olan 2021 kurallarına uygun yeni araç tasarımına ağırlık vermek zorunda kalacaklar. şartlar böyleyken ferrari'nin eğer altı gün boyunca ısrarla motor modunu açmayıp, çok yavaşız biz yeaa tarzı mercedes taktiği uygulamıyorsa -ki sanmıyorum- bu sene red bull'un gerisinde kalacaklarını düşünüyorum. çünkü geride başladıkları ve mercedes'in çok güçlü göründüğü bu seneye gelişim için yüklü kaynak ayırmak demek, 2021 yılında başlayacak olan yeni dönemi de tehlikeye ve hatta çöpe atmak demek olacaktır. bu yüzden makul derecede ikinciliğe oynamaya çalıştıkları, olmuyorsa da "adım hıdır, elimden gelen budur" diyecekleri bir sene izlememiz muhtemel.

  mercedes'e ayrı bir parantez açmak gerek. müthiş bir mühendislik çalışmasıyla lastik toe açılarını direksiyon üzerinden mekanik olarak kontrol etmeye yarayan das yeniliği kesinlikle fark yaratacaktır. düzlük hızlarında olumlu bir oynama gerçekleşecektir fakat esas beklenen büyük etki lastik kullanımı üzerine. eğer beklendiği gibi çalışırsa lastiklerini rakiplerinden daha uzun süre aşındırmadan kullanma şansları var teoride. kısaca açıklamak gerekirse das: sürücünün direksiyon üzerinden mekanik olarak kontrol ettiği, direksiyonun ileri-geri konumuna göre lastiklerin birbirleri arasında oluşturdukları toe denilen açıyı kontrol etmeye yarayan bir sistem. formula 1 araçları karakteristik olarak ön lasitkleri belli bir açıyla dışarı dönük olarak konumlandırılır (toe out). bu, araçların virajlarda yol tutuşu için kaçınılmaz bir gerekliliktir. mekanik yol tutuşu, sürtünme ve sürüklenmenin makul ölçülerde olması için yapılan geometrik bir ayarlamadır. bu olağan durumun dezavantajı ise düzlüklerde kendini gösterir. iki lastiğin birden sağ ve sol açıyla dışarıya doğru baktığını hayal edin, düzlükte bu durum lastiklerin yüzey aşınmasını ve ısınmasını artıran bir durumdur. çünkü ön sağ lastik, açısı gereği aracı sağa doğru çekmeye çalışırken sol lastik ise tam tersi olarak sola doğru aracı çekmeye çalışmaktadır. bu iki ters kuvvet aracı dengede tutar ve düz bir yol izlemesini sağlar. fakat bu yanal yüklerin, yanal sürtünmelerin lastikleri zorladığı, yüzeylerinin ısındığı ve aşınmayı hızlandırdığı bir gerçek. aynı şekilde düzlükte belli oranda bir hız kaybı yaşattığı da göz önünde bulundurulmalı. normal şartlarda bu kabul edilir bir kayıp, çünkü tüm takımlar aynı handikapı yaşıyor. fakat mercedes, bulduğu bu çözümle düzlüklerde ön lastikleri birbirine tamamen paralel olarak konumlandırıp hareket yönüyle sıfır derecelik bir geometrik açı konumuna geçiyor. yanal sürtünme ortadan kalkınca, drs açıldığında arka kanattaki hava sürtünmesi nasıl azalıyorsa toe açısı sıfırlandığında da mekanik sürtünme azalacak demek oluyor. bu ne demek? düzlüklerde daha az yakıt tüketimi, daha az lastik aşınması, lastik ısılarının daha rahat kontrol altına alınması ve daha yüksek düzlük hızı elde edecekler demek oluyor.

  bu tabii kağıt üzerindeki senaryo. bir de barındırdığı risklerden bahsetmek gerekiyor. normalde direksiyon silindiri yalnızca sağa ve sola hareket üzerine tasarlanmış parçalardır. direkt olarak lastiklere bağlıdır. mercedes'in tasarlamış olduğu bu sistem buna ek olarak direksiyon silindirini ileri geri konumlandırma görevi de yüklemiş oluyor. özellikle tümsekli yüzeyleri olan pistlerde araç önünde zorlanma artacaktır. henüz testlerde bununla ilgili sorun yaşamamış olsalar da bu konuda risk taşıdıklarını düşünüyorum.

  ayrıca bahsettiğimiz kağıt üzerindeki teorik kazançlar dışında araç süspansiyon sisteminin mekanik tutuş kapasitesini olumlu ya da olumsuz etkilediğine dair bir gösterge henüz yok elimizde. bildiğiniz gibi bazı araçlar karakteristik olarak lastiklere sert davranırken, bazı araçlar daha uzun lastik ömrü sunabiliyor. bunda mekanik yol tutuşun ve özellikle süspansiyon sistemlerinin katkısı çok büyük. das'ın varlığı ve tasarımı ön yere basma gücünü olumsuz etkileyecek handikap taşıyor olma ihtimali düşük de olsa var.

  sezonun başlamasına çok fazla bir süre kalmadı. ilk yarışı geçen seneki kadar iple çektiğim söylenemez ama tabii ki her sezon kapalı bir kutudur. mevcut göstergeler gümüş okların rahat bir şampiyonluğu daha hanelerine yazacağı şeklinde yorumlanıyor. bekleyip göreceğiz.

  ekleme: takip ettiğim ve bu yazıya ilham olan bilgileri edindiğim hesaplar için kaynak da verelim.

  https://twitter.com/FiratKeskinF1
  https://twitter.com/xtrabitracing
  https://twitter.com/onurtezoglu
 • 11
  formula 1 2020 araçlarının sponsorsuz halleri.

  https://pbs.twimg.com/...g&name=4096x4096
  https://pbs.twimg.com/...g&name=4096x4096
  https://pbs.twimg.com/...g&name=4096x4096
  https://pbs.twimg.com/...g&name=4096x4096
  https://pbs.twimg.com/...g&name=4096x4096
  https://pbs.twimg.com/...g&name=4096x4096
  https://pbs.twimg.com/...g&name=4096x4096
  https://pbs.twimg.com/...g&name=4096x4096
  https://pbs.twimg.com/...g&name=4096x4096
  https://pbs.twimg.com/...g&name=4096x4096

  bence alfa romeo ve haas gayet hoş duruyor.

  edit: sırasıyla takım isimleri: mercedes, mclaren, red bull, ferrari, alfa romeo, alphatauri, renault, racing point, williams ve haas.
 • 14
  avrupa takvimi kesinleşmiş organizasyon. buna göre yarışlar önümüzdeki ay avusturya'da başlıyor. 3 haftada 3 yarış ardından 2 haftalık ara sonra yine 3 haftada 3 yarış bizi bekliyor. ayrıca organizasyonun en güzel pistlerinden olan avusturya redbullring ve britanya silverstone'da arka arkaya ikişer yarış yapılacak.

  takvim şöyle;

  5 temmuz avusturya gp,
  12 temmuz avusturya gp,
  19 temmuz macaristan gp,
  2 ağustos britanya gp,
  9 ağustos britanya gp,
  16 ağustos ispanya gp,
  30 ağustos belçika gp,
  6 eylül italya gp..
 • 17
  hem bir orange army sempatizanı olarak hem de spora rekabetin yeniden gelmesi için max verstappen'in şampiyon olmasını çok isterim. ancak salgın süreci öncesinde barcelona'da yapılan testlerde mercedes arabası* yine çok üstün gözükmüştü.

  aradan geçen zamanda marjinal bir gelişme yaşanmadıysa, yine lewis hamilton'un şampiyonluğu ile sonuçlanacak f1 sezonudur.
 • 18
  bence dengeli bir takvim çünkü geçen seneki ferrari düzlüklerde çok hızlıydı. avusturya, spa ve monza'da büyük fark yaratabilirler ki zaten geçtiğimiz sene bu 3 pistte 2 yarışı kazanmışlardı. bu seneki ferrari daha farklı bir konseptte ama yine de ferrari motoru büyük fark yaratabilir.
  mercedes zaten buradaki tüm pistlere uygun onları geçiyorum, adamlar tam bir alman.
  redbull ise düzlükleri uzun ve yavaş virajı bol olan pistlerde daha iyi performans sergiliyor, bu durum da onları yukarıdaki birçok pistte favori hale getiriyor. gerçi geçen sene spa ve monza'da kötü performansları vardı onu da buraya not düşmek gerek.

  sonuç olarak bence çok çekişmeli geçer yarışlar. açıkçası vettel'in dünya şampiyonluğu kazanması beni pek şaşırtmaz, şartlar lehine döndü.
  favorim yine hamilton, plase vettel ve verstappen. leclerc'in henüz tecrübesi şampiyonluk için yeterli mi göreceğiz.
 • 20
  6 eylül'de yapılması planlanan italya gp'den sonra formula 1 yönetiminin 2 tane daha avrupa'da yarış yapmak istediği söyleniyor. bunun için yine italya'da bulunan daha önce moto gp, formula 3000, formula 2 gibi serilerde kullanılan mugello pistinde yarış düzenleneceği planlar arasında olduğu ross brawn tarafından belirtilmiş. ayrıca eğer gerçekten mugello pisti takvime dahil edilirse ferrari'nin 1000. yarışına kendi evi olan italya'da çıkması söz konusu.

  ayrıca yayın haklarından takımların pay alabilmesi için formula 1 yönetiminin bir şekilde bu seneki takvimi 15 yarışa tamamlaması gerekiyor. mugello'dan sonra imola pisti de ciddi adaylar arasında. abd ve meksika'da bu sene yarış yapılmayacağı kesin gibi bir şey olduğundan sochi, abu dabi ve bahreyn üçlüsünden herhangi ikisinde iki kez yarış yapılarak 15 yarış tamamlanabilir.

  https://upload.wikimedia.org/...it_track_map.svg.png

  üzerinde yavaş viraj bulundurmayan mugello pistinde bir tur: https://twitter.com/i/status/1272128907941040129
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!