• 2
  formula 1 takviminin monaco ile birlikte en sıkıcı pistine sahip yarışı. araçların birbirini geçmesi çok zor olan dar bir pist üzerinde koşulacak. tek iyi sayılabilecek yanı her zaman yağmur yağma ihtimali olması. bu haftasonu ise yarışta değil de sıralama turları esnasında yağmur ihtimali olduğu söyleniyor.

  zaten öyle bir pist ki kazanmak için araç kötü bile olsa 2 şey yeterli. sıralama turlarında iyi derece ve startta yerini kaybetmeme. gerisini zaten pist kendisi hallediyor.

  pistin neredeyse tek geçiş noktası 750m uzunluğunda olan start-finish düzlüğü. o da diğer pistler kadar geniş de değil. bir de bu düzlüğün sonuna öyle bir viraj yapmışlar ki araçların maksimum frenleme yapması gerekiyor ki bu da geçiş için yaklaşayım derken bütün momentumu öldürüyor. bu maksimum frenleme noktasından sonraki 2. viraj ile 90. derecelik dönüş açısına sahip 12. virajda da sözde geçişe imkan sağlasın diye genişletme çalışmaları yapıldı ama çok da bir etki ettiği söylenemez.

  eğer sıralamada yağmur yağarsa hamilton pazar günü yarışa çıkmadan kazanır zaten. ama izleyecek miyiz? izleyeceğiz mecbur, çünkü bu yarış sonunda 3 haftalık yaz arasına girilecek.
 • 3
  redbull ve mercedes rekabeti görmemiz çok olası. bilindiği gibi ferrari takımı bu sene düşük downforce, yüksek hız konseptine göre bir araç tasarladığı için bu tür düzlükleri az olan pistlerde başarılı performans sergileyemiyor. buna karşın mercedes bu sene yavaş ve hızlı virajlarda rakiplerine büyük üstünlük sağlamış durumda. redbull ise yıllarca süre gelen üstün şasisi ile viraj yoğun pistlerde iyi performans gösteriyor. ilk 3'ü muhtelemen hamilton, bottas ve verstappen olarak görebiliriz.
 • 5
  son antrenman seansında hamilton, verstappen ve vettel saniyenin onda biri kadar bir süre içerisinde ilk üçte yer aldılar. verstappen aracının en güçlü olduğu yerde; vettel ise en güçsüz pistte ama vettel'in derecesi enteresan bir şekilde diğerlerine yakın.

  şimdi sıralama turları başlıyor. oluşacak dereceler yarışın başlamadan bitmesine sebep olabilir zira hava durumu yarın için ekstra bir şey göstermiyor. pistin geçişe en az müsade ettiği yerlerden birisi olan bu yarışta sıralamalar yarıştan çok daha önemli olabiliyor.
 • 6
  leclerc kuru pist üzerinde aracın arkasını kaybedip duvara tosladı ama şimdilik sadece arka kanat hasar almış gibi görünüyor. eğer hasar daha derinse yeni bir felakete hoş geldik demektir.

  ferrari'ler araç içi kameradan virajları ne kadar çizgi dışından alıp can çekiştiklerini net olarak görebiliyoruz. redbull ardı arkası kesilmeyen virajlarda çok avantajlı.

  sıralamanın ilk seansını verstappen yarım saniye önde lider tamamladı. leclerc 2. sırada.

  edit: seans sonuna doğru mercedesler birer hızlı tur daha attılar ve 2-3'ü elde ettiler. magnussen şaşırtı şekilde ferrari'lerin önünde 4. sırada yer aldı.
 • 7
  bütün favori araçların yarışa orta hamurla başlayacağı kesinleşti. ferrariler ilk 2 sektörde en hızlı araçlar iken hızlı geçilmesi gereken virajların olduğu 3. sektörde araç mekaniği yüzünden geride kalıyorlar. herhangi bir kırmızı araçtan ilk çizgi gelirse mucize olur.

  haas'ın da ne kadar tuhaf bir takım olduğunu bir kere daha görüyoruz. 1. seansı magnussen 4. grosjean ise son turda kıl payı kurtararak 15. sırada bitirdi fakat 2. seansta magnussen iyi bir derece yapıp son seansa kalamazken grosjean 7. en iyi dereceyi yaptı.
 • 11
  honda en son 2006 yılında jenson button'ın aldığı poleden sonra ilk kez pole pozisyonunu almış oluyor bu yarış ile. verstappen çok çok iyi bir tur atıp mercedesleri devirdi. ferrari araçları ilk sektörde iyiydiler ama son 2 sektörde yarım saniye kaybettiler resmen. gasly ise takım arkadaşından 0.8 saniye yavaş kaldı. verstappen f1'de pole alan 100. farklı pilot oluyor ayrıca. yine aynı pistte kovalainen yarış kazanan 100. pilot olmuş.

  1. verstappen
  2. bottas
  3. hamilton
  4. leclerc
  5. vettel
  6. gasly
  7. norris
  8. sainz
  9. grosjean
  10. raikkonen

  (bkz: gp2 engine)
 • 12
  ricciardo'nun tam bir hayal kırıklığı yarattığı sıralama izlettirdi ve bana saç baş yoldurttu. fakat turuna başlamadan sergio perez ile yaklaşması turunu etkilemiş olabilir. her ne kadar verstappen'i itici bulsam da arabasının avantajlarını müthiş pilotajıyla birleştiriyo ve çocuk uçuyor. bu sıralamanın en büyük süprizine russel q2'ye kalarak gerçekleştirmek üzereydi ki racing point'leri ve ricciardo'yu geçmiş olması bile sonunda yeteneğini gösterebileceği bir pakete kavuşmuş olabileceği umudunu verdi. magnussen'in q1'de 4. olup q2'de 15. kalması ise çok garip. kendisi aracın tahmin edilemez olduğunu ve seasnslar arası oluşan farkların şaşırtıcı olduğunu söylemiş. fakat o beğenilmeyen grosjean q3'e kalmayı başardı. yarınki formula 1 2019 macaristan grand prixsinde ferrarilere başarılar dileriz efendim.
 • 16
  verstappen'in iyi start alamayıp ortalığın karışmasına sebep olacağını tahmin ettiğim yarış. ilk sektörde mermiden hızlı olan ferrarilerin leclarc olanı ilk turda bunu değerlendirebilir ama yine de zor kırmızılar için podyum.

  ilk üç tahminim: 1 hamilton 2 bottas 3 verstappen
  sonuncu tahminim: kubica
  olay beklentim: haasların birbiriyle çarpışması ve start düzlüğüne girişteki son viraj sonraso en az 3 spin/duvara girme

  yarış 16:10'da ssport kanalında.
 • 17
  yarışın kaderini ilk sektör belirleyecek. ferrariler her ne kadar sıralamalarda dört ve beşinci olsalarda ilk sektörde en hızlı iki araç ferrariydi. kırmızı araçlar ikinci sektörde'de fena değiller ancak son sektörde aşırı yavaş kalıyorlar. eğer içlerinden birisi ilk iki sektörde liderliği alabilirse ki bu isim leclerc olursa keyifli bir yarış bizi bekliyor. macaristan'da geçiş yapmak gerçekten zor. leclerc ismini söyleme nedenimde gerçekten savunmasını izlemek çok zevkli. geçen sene alonso ve bu senede verstappen'e karşı harikaydı.

  verstappen pole'de başlayacak olması'da güzel fakat ikinci cepten start aldığı avusturya ve almanya'da berbat startla gerilere düştü. tabii devamında iki yarışı da kazanmayı bildi. burada yine aynı şekilde gerilere düşecek olursa pistin geçişe müsait olmamasından dolayı kazanması zor.
 • 19
  startta herhangi bir vukuat olmadı. verstappen gayet iyi kalktı ve liderliği korudu. bottas hamilton ikincilik için çekişirken hamilton'ın temasıyla bottas'ın aracında hasar oluştu ve bu hasar bottas'ın baya geriye düşmesine sebep oldu.

  şu an sıralama ver, ham, lec, vet şeklinde. bot pite girdi kanat değiştirdi.
 • 22
  verstappen ve hamilton'ın tur başına ferrarilerden 1 saniye aldığı yarış. pistlerin yapısı ve araçlardan istediği gün gibi ortadayken aracı sadece düzlüklere göre ayarlayıp virajlarda en kötü araçlardan birisi haline getiren meslek lisesi stajyerleri ferrari mekanikerlerine selamlarımı iletiyorum. üreticiler arasında en düşük beygirli araçlardan birisi olan honda'ya böyle ezim ezim ezilirsiniz.
 • 23
  verstappen ile hamilton liderlik için çekişiyor. şu an yarışı izlenir kılan tek şey bu. vettel orta hamurla başlamasına rağmen hala pite girmedi. önce a sonra b şimdi de c planı devredeymiş hahahaha.

  ferrari çölde yağmur duasına çıkmış durumda. güvenlik aracı girerse yumuşak lastik takarsa falan filan...