• 2
  formula 1 2017 sezonunun 12. yarışı. yaz arası sonunda bitti. sonunda f1'e kavuştuk ve efsane spa bu hafta.

  yarışa takımlar şampiyonasında mercedes, pilotlar şampiyonasında vettel lider giriyor.

  hamilton kariyerinin 68. pole pozisyonunu alarak schumi'nin rekoruna geldi. 1 tane daha aldığı takdirde rekoru kıracak. yanından vettel kalkacak. arkalarında bottas kimi ikilisi, onların da arkasında ise red bull pilotları var. verstappen bir sıralamada daha yine takım arkadaşını mağlup etti.

  palmer q2'de çok çok iyi bir tur attı fakat arkasından vites kutusu patladı. o yüzden her ne kadar q3'e kalmış olsa da 10. sırada yer almaktan kurtulamadı. takım arkadaşı hulk ise 7. sırada yer aldı. red bulların hemen arkasında. 8-9 force india pilotlarının oldu.

  alonso ise bildiğin çıldırdı sonunda. mclaren pilotları q2'ye tam bir takım olarak çıktılar. alonso'nun düzlük hızını artırmak için vandoorne ona bir hava koridoru yarattı. alonso düzlük sonunda inanılmaz bir 340 km/h hıza yükseldi. kendi turunu çok daha iyileştirip gelirken son sektörde motoru patladı. "no powah noo powaaahh" diye haykırarak pite girdi. vandoorne ise 15. sırada yer aldı.

  12. cepten romain "no brakes" grosjean, 13. cepten ise takım arkadaşı kevin "suck my balls honey" magnussen kalkacak.

  14. sırada sainz var. takım arkadaşı olan beceriksiz kvyat 17. sırada.

  williamslar döküldü bugün. massa 16, stroll 18 sırada.

  sauberler bildiğiniz gibi.

  galiba güzel bir yarış izleyeceğiz yarın.

  edit: şunu da iliştireyim;

  https://twitter.com/F1/status/901442281562972160
 • 4
  bununla ilgili bir şeyler yazayım bari.

  podyum ham-vet-ric üçlüsünden oluştu.

  sorunsuz bir start oldu. üst taraflar değişmezken fernando alonso klasik bir alonso startı aldı ve 12'den 7. liğe kadar çıktı. force india pilotları yarıştaki ilk temasını startta yaşadı. yanılmıyorsam 8. tur falandı, max verstappen'in motoru patladı ve yarış dışı kaldı. bu sene 6. kez yarışı bitirememiş oldu. max'ı izlemeye gelen 80.000 taraftar da hayal kırıklığı yaşamış oldu. aynı şekilde alonso da motorda sıkıntı olduğunu söyleyerek yarışı bıraktı. honda sonradan yapılan incelemelerde motorda sorun olmadığını söyledi.

  verstappen'in aracı pistten çıkarılırken sarı bayraklar sallanıyordu. herkes yavaşlarken kimi yavaşlamadığı gibi gazı kökleyerek 8. viteste uçarak geçti bayrakların arasından. bunun sonucunda kimi'ye 10 saniye dur kalk cezası verildi. tabi bunu duyunca telsizden sağlam salladı ehaha. lisansına da 3 puan ceza eklemişler.

  force india pilotları ikinci kez çarpıştılar. bu temas ocon'a bir ön kanada, perez'e ise yarışa mal oldu. pistte parça olduğu için temizlenene kadar güvenlik aracı girdi. bundan faydalanmak isteyen herkes pite girdi. lider hamilton yumuşak lastik takarken vettel ultra yumuşak lastik (1 saniyeye yakın hızlı olması gereken) taktı. tekrar başlarken vettel'in eau rouge sonrası geçme şansı oldu fakat başaramadı. yarış boyunca hamilton'ı 1.5-2 saniye civarında takip etti vettel. kopmadı ama geçemedi de. vet-ham ikilisi diğer herkesten yarış boyunca iki kez koptular. bir yarış başında, bir de sc sonrası. apayrı bir seviyede yarışıyorlar.

  sc en çok kimi'ye yaradı galiba. 10 saniyelik dur kalk cezasını burada telafi etmiş oldu.

  f1'in en fırsatçı pilotlarından ricciardo ise sc sonrası başlangıçta 3. sıradaki bottas'ı avladı ve 3. sıraya çıktı. bu ikilinin çekişmesinden faydalanan kimi de bottas'ı geçti fakat ricciardo'yu geçemedi. 4. sırada kaldı.

  yarışın sürprizlerinden biri de massa oldu galiba. 16->8 güzel oldu.

  yarıştan sonra force india patronları pilotların birbirleriyle yarışmasına izin vermeyeceklerini açıkladı. bu sene 4. kez birbirlerine girdiler.

  yarış aslında genel olarak sıkıcı diyebileceğimiz düzeyde geçti. vasattı belki de. bir tek işte force india çarpışması, sc falan biraz baharat kattı. yine de yaz arası sonu susuzluğumuzu geçirmiş oldu.

  mercedes pisti olarak değerlendirilebilecek spa'da ferrari-mercedes arasında çok fark olmadığını görmüş olduk. kalan pistlerde mercedes'in avantajı var ama çok büyük değil.

  haftaya monza var ooaaghhhşşşş. pist mercedes için inanılmaz uygun fakat ferrari ekstra gazla çalışacak bu hafta.

  next week on f1;

  (bkz: formula 1 2017 italya grand prix)
 • 5
  bu yarışta ilginç bir olay yaşanmıştı.

  yarışın son kısmına doğru yaklaşılırken giren güvenlik aracı periyodu sona erdiğinde hamilton yanlış motor modundaydı. lewis akıllılık yapıp uzun düzlük ve eau rouge öncesinde biraz gaz kesiyor ki vettel hava koridoruna çok geriden girip ivme kazanmasın. halbuki lewis tam gaz gitse vettel daha geride kalıp daha geç yaklaşabilir ve o kazandığı ivmeyle geçiş yapabilirdi. yarıştan sonra vettel diyor ki "ne kadar yakındı". lewis de cevap veriyor, "çünkü ben yaklaşmana izin verdim!".

  gaz fren grafikleri burada incelenebilir:
  https://www.youtube.com/watch?v=eqQ6CcQshAg