• 1
  formula 1'in en kaotik yarışlarından biri idi. hamilton'ın yoğun yağmur altında kazandığı bu yarışta 6.'lık için massa ve kubica'nın çekişmesi inanılmazdı.

  o anlar için: https://www.youtube.com/watch?v=AnxUu36-uYw

  ayrıca ilk güvenlik aracı sekansında mark webber gıda zehirlenmesinden ötürü kaskının içine kusmuştu ve 45. turda vettle ile çarpışmasından dolayı yarış dışı kalmıştı. yarışın başlarında massa'ya çarparak yarış dışı kalan williams'tan alex wurz yarış hakkında şunları demişti:

  "açıklayabileceğim tek yolu şu, gözlerinizi kapatır ve evinizde yüksek hızda koşarsanız, bunun nasıl olduğu ile ilgili biraz fikriniz olur."

  ayrıca bu yarışta sebastian vettel henüz 20 yaş 89 günlük iken formula 1'in en genç lider giden pilotu olmuştu. daha sonra verstappen 18 yaş 228 günlük iken 2016 ispanya gp'sinde bu rekoru kırmıştı.

  bir diğer istatistik ise heikki kovalainen kariyerinin ilk podyumunu renault ile burada almıştı. ayrıca kimi 3. olmuştu ve f1 tarihinde ilk kez 2 tane fin pilot podyuma çıkmıştı.

  webber'e çarpan vettel ise webber'den 1 tur sonra yarış dışı kalmıştı ve çin gp'si için f1 yönetiminden 10 sıra grid cezası yemişti. daha sonra sunulan kanıtlar neticesinde (hamilton'ın sürüşü ile alakalı kararlar) bu karar kınama olarak değiştirilmişti.

  yarışın tamamına ulaşmak için:

  https://www.dailymotion.com/video/x1tk8vc (part 1)
  https://www.dailymotion.com/video/x1tm4ie (part 2)
  https://www.dailymotion.com/video/x1tolnk (part 3)