• 1
  bunun afilli ismi, store ve ürün gelirleriyle kulüp harcamalarını finanse etmektir. genelde büyük isimli futbolcuları transfer etme noktasında çok görürüz bu tarz yazıları. en baştan söyleyelim imkansızdır.

  sonrada bu fikrin türk taraftarlarına nasıl tezahür ettiğini söyleyelim. bu bir fenerbahçe manipulasyonudur. gerek ortega gerekse roberto carlos transferleriyle forma satışlarında büyük patlamalar yaşayan fenerbahçe'nin " biz o kadar çok forma sattık ki, bu transferlerin maliyetini karşıladık ekiekiekeik" diye ortaya koyduğu bir ticari maskaralıktır.

  çok basit bir bakkal hesabı yaparsak

  basit hesap, bakkal hesabı,

  bir forma kaç tl? düz hesap 100 lira
  brüt kar marjı?3 katına diyelim %66 olsun.
  faaliyet giderleri (en az % 40 var) kaldı mı sana %26
  % 4 amortisman(endüstri standardı)
  %8 finansman gideri( optimum değer ki daha fazla bence)
  kalan %15
  100 lira'lik forma satışından 15 lira kalıyor

  şimdi mevzu şu. 100 liralık forma satışından kulübe düşen 15 lira.drogba ya versek tüm maliyetiyle(2 yıllık maaş+bonservis) 12 milyon euro
  15 lira eder 7 euro. böl 12 yi 7e kaç eder kalır?

  1 714 285.71

  bizim drogba maliyetini formadan çıkartabilmemiz için düz hesap 1.7 milyon tane forma satmamız lazım. şu anda kaç bin forma satıyoruz.

  yılda 70.000 civarında(ki bu da çok ama çok iyimser bi rakam eğer doğrusunu bilen varsa söylesin değiştiririm hesabı)

  böl 1.7 milyonu 70 000 e. 171.

  forma üretim ve satışını 171 katına çıkartmamız lazım.

  hesap ortada.

  forma satışlarından transfer parasını çıkartmak imkansızdır. sevgili sözlük yazarları lütfen ünlü futbolcuların altına entry girip forma satışlarıyla maliyetini karşılarız tarzı argumanlar kullanmayın komik oluyor.

  saygılar.
 • 3
  sadece forma satışını alırsak doğru olan önermedir.

  ama forma satışı sadece kalemlerden biridir gelirler için. futbolcu transferinden sonraki reklam ve sponsorluk gelirleridir kastedilen asıl. senin elinde oyuncular varsa ün yapmış, kariyerli o zaman masaya oturduğunda da elinde bir pazarlık kozu olur. stad gelirleri, kombine gelirleri, marka değerindeki artış vs vs. sadece bi forma satışları üzerinden değerlendirmemek lazım. bunun matematiği biraz zor.

  misal bir oyuncu alıp ona para vermen lazım. xxx kalite değilde x kalite bir oyuncu aldığında para vereceksin. o zaman forma gelirlerini bu iki oyuncu arasındaki paradan düşmek gerekmez mi? çünkü ikisi arasındaki kalite-kariyer farkı satışlarda önemli olacak. 6 milyon bi oyuncuya vereceğine 10 milyon kariyerli bi adama verirsin, aradaki farkı forma satışıyla kapatırsın. yine aynı hesap.

  yine de ben alınan futbolcunun kendini forma, reklam ya da sponsorluk antlaşmasıyla amorte ettirmesini anlamsız buluyorum. çünkü o zaman amaç farklı oluyor. en güzeli adam gibi bir takım kurarsın, başarıyla birlikte zaten futbolcular kendi giderlerini çıkartır. forma vs gibi şeyler sonradan ekstra olarak döner.
 • 6
  avrupa'daki bir çok kulübün başardığı nane. daha doğrusu ekonomisi yüksek olan ülkelerin başardıkları nane. büyük kulüp falan olmana gerek yok. alım gücü ne kadar yüksekse o kadar çok forma satarsın. 2+2=4.

  http://tr.wikipedia.org/...C3%BClkeleri_listesi

  şu linkte ülkelere göre ortalama maaş verilmiş. 2014 yılında senin ülkende ortala maaş 846 türk lirası. basit bir forma 120 türk lirası. yani ülkedeki aylık maaşın %15'i. ayrıca kulübe 30-40 türk lirası kalıyormuş. bu da yapar sana 18 euro.

  almanya'da 2234 euro 2012 yılına ait.
  fransa'da 2041 euro 2009 yılına ait.
  ingiltere'de 2285 pound 2012 yılına ait.
  hollanda'da 2136 euro 2012 yılına ait.
  italya'da 1662 euro 2012 yılına ait.
  ispanya'da 1510 euro 2012 yılına ait.

  oturup tek tek hesaplamaya gerek var mı allah aşkına. almanya'da bir forma 80 euro olsa. aylık ortalama maaşın yaklaşık olarak %3.5'u yapar. bizim ülkemizde %15. yani adamların forma alım gücü senin ülkenin 4.2 katı. daha euro'yu türk lirası'na çevirmedim amk kljahsdkjahjdalkhjsdhkjadkhjsakhjsd.
 • 7
  yeryüzünün en büyük yalanlarından biridir. insanların buna inanmalarındaki temel neden, bir formanın fiyatı neyse, kulübün kasasına giren parayı da o sanmalarıdır. oysa maliyetler çıkarıldığında kasaya giren para dramatik bir şekilde düşmektedir.

  fakat bu durumun şüphesiz olumlu yani, popülaritesi yüksek bir oyuncu transfer ettiğinizde bu oyuncunun size sağlayacağı sportif katkının yanında, forma satışlarınızı yükseltmeye ve dolayısıyla store gelirlerinizi artırmaya neden olmasıdır.
 • 8
  galatasaray veya diger turk kulupleri icin mumkun olmayandir. manchester united, juventus, real madrid, barcelona, liverpool, bayern, biraz da psg gibi kulupler disinda olacak is degildir. bir formadan 25-30 lira gibi bir sey kazaniyor turkiye'deki kulupler. diyelim ki bir yildiz alacaksiniz. maliyeti de farz-i misal 10 milyon euro olsun. bir formadan 10 euro aliyorsun desek bir yildiz icin ekstradan 1 milyon forma satman gerekiyor. galatasaray ise en fazla forma sattigi sene 700 bin civari forma satmisti. yani bu olacak is degildir. juventus degilsin. oyle bir pazarin yok. manchester, real madrid, barcelona da degilsin. satamiyorsun iste. bu ulkenin ekonomisi bu. halk almiyor degil, alamiyor. alamaz da. o yuzden birakalim artik bu "ya al ibra'yi forma satisindan bile cikarirsin parasini" muhabbetini. sneijderli, drogbali, melolu, muslerali takim 400 kusur bin forma satabildi bu ulkede.
 • 9
  forma satışı değil de karının tamamının kulübe kalacağı adam gibi, kaliteli ürünler olsa, forma fiyatının yarısına, 1/3'üne falan hayvan gibi satacağına eminim.

  şimdi metin oktay parçalı tişörtü gibi bir ürün yapsan, arkasına 11 zlatan yazsan , 50 tl.den 1 milyon satsan 35'i sana kalsa 35 milyon tl. 11-12 milyon euro yapar. güzel para, kombinesi, reklamı, sponsoru falan cabası.

  http://4.bp.blogspot.com/...0/Metin+Oktay+01.jpg
 • 15
  çok yönlü düşünülmesi gereken olay. evet forma fiyatlarının tamamı kasa girmiyor ancak, x futbol takımı, "kardeşim adidas, ben 1 saat içerisinde 500.000 formanı satıyorum. sayemde bu kadar para kazanıyorsun, söyle bakem bana ne kadar sponsor parası vereceksin bana ? peki nike sen ne veriyosun kardeş ? new balance, hadi gülüm göreyim senin teklifi ? " dediği zaman ne oluyor sizce.

  şuan konuşulan juventus. bu takım ronaldo sayesinde adidas firmasına 500.000 adetlik kazanç sağladı. juventus babasının hayrına adidas ile anlaşmıyor. 2 gün sonra nike kapısına gelecek. agam ben yapim formanızı diye. geniş düşünün biraz.
 • 16
  transfer makul bir maliyet ile yapılmamışsa, mümkün değildir. olsa olsa gelecekteki sponsorluklarda kulübün elini güçlendirir. tabi artık forma tedarikçileri ile de 10 yıllık falan anlaşmalar yapıldığı için kısa vadede çok bir katkısı olmaz.

  son birkaç senede değişmediyse eğer her sezon en çok manchester united forması satılır. mesela ne kadar güvenilir bilemiyorum ama 2016 yılı için şöyle rakamlar varmış:

  https://www.totalsportek.com/...th-most-shirt-sales/

  2.850.000 forma satmış man utd. o yüzden de yıllık 75m alıyorlar adidas'tan zaten.

  juventus tarihi bir rekora koşup 5 milyondan fazla forma satsa yine çıkaramaz ronaldo'ya verdiği bonservisi bile.
 • 17
  https://twitter.com/.../1019155990531444736

  --- alıntı ---

  clubs get 10% max from shirt sales and while ronaldo shirt sales go up, shirt sales of other players go down. even if that didn't happen, that's about €5m for juventus.
  ronaldo's contract is worth ~€340m. shirt sales do not finance transfers.

  --- alıntı ---

  formayla transfer ücreti çıkarma hayali kuranlara geçmiş olsun. ben bir forma fiyatının %30-35'i diye biliyordum, o bile yokmuş.*

  kulüplerin sponsorlarından kazandıkları esas paralar, ana sözleşmede yazan net tutarlardır. imzalanan şirketin ürününden gelen pay ekstradır, çok cüzi meblağlardır.

  yellow friday ve grey weekend'de gs store ürünleri tercih edin denmesinin sebebi de buydu. zira nike patentli ürünün çok büyük bir kısmı yine nike'a gidiyor. ancak gs store'dan aldığınız bir üründen kazanılan hasılatın tamamı kulübe kalıyor.
 • 18
  ülkemizdeki ekonomik şartlar göz önüne alındığında bizde mümkün olmayacak durumdur. asgari ücretle geçinen taraftarların bir aylık maaşının yüzde 10 kadarını formaya vermek istemez. öğrenci arkadaşların alması da çok zor. almazlar veya alamazlar demiyorum alan illa ki vardır ancak çoğunluk tercihini almamaktan yana kullanıyor. avrupada ise bu iş daha basit. ekonomik yeterlilikle alakalı bir durum bence.
 • 19
  http://www.futbolekonomi.com/...204-form-satlar.html

  şu yazıya rast geldim..

  bende yüzde 40 civarında bir kar dağılımı var diye biliyordum ama öyle değilmiş.
  yanlış biliyormuşuz, doğrusunu öğrenelim.

  bu durumda, kendi formanı kendin yapman daha büyük avantaj.
  nike sana yılda 7 milyon euro ödüyor. galatasaray'da yıllık yaklaşık 250 bin -300 bin arasında forma satıyor..

  50 euro formlarımız.
  15 milyon euro kazanıyor nike cirodan.
  ilginç öyle değil mi? insanlar nike olduğu için mi alıyor? yoksa galatasaray arması olduğu için mi? yüzde 10 bize kalsa...

  gerçekten çok ilginç.
 • 21
  yıllar yıllar evvel canaydın'ın açıkça olmayacağını belirttiği durumdu. hem de nike ve adidas'a üretim yapan bir tekstilci olarak söylemişti bunu ancak medya o dönem çok kuvvetli olduğu için oradaki saçma sapan forma satalım ronaldinho'yu getirelim anlayışı uzun süre hakim görüş olarak kaldı.

  buradan yola çıkarak fenerbahçe'nin korkunç borç durumunun da nedenini anlayabiliriz. biz 2007'lerden bu yana fenerbahçe en borçlu kulüp dedikçe bize adamlar fenerium'dan alışveriş yapıyor diye cevaplar geldi.

  kısacası nasıl ki fatih terim taktik bilmiyor sadece gaz veriyor saçmalığı yavaş yavaş yerini gerçeğe bırakıyor, forma satarak yıldız futbolcu alma efsanesi de aynı şekilde bitiyor.
 • 25
  aziz yıldırım'ın zamanında taraftarı gaza getirmek için her kalburüstü transferde ortaya attığı dümen idi.

  ciddi ciddi ortega ve anelka transferlerindeki ücretleri forma satışları ile çıkardıklarını düşünen sağlam bir fenerbahçe tinercisi grup vardı.

  ama işin arka planına baktığın zaman kulube 150 liralık bir formadan 15-20 lira bir şey kalıyor. yani 10 milyon euro verdiğin bir adamın bonservisini çıkarman için milyonlarca forma satman gerekiyor. o da kısa vadede kocaman bir hayal.