• 3
  böyle bir şey yok.

  dünyanın hiç bir yerinde hiç bir sporunda yok. hatta taraftar her ne kadar istediğini söylese de aslında istemez. taraftar kendisiyle özdeştirebileceği ve onu mutlu edecek sonuçları ister. zira işin içinde duygu vardır. zaten olmayan bir şeyi istemek ne kadar mantıklı.

  şimdi bilmemkim şu yaş ortalamasıyla şu oyuncularla şöyle top oynatıyor denecek. bu bir sonuç. diyelim bir hoca gençlerle çalışmayı özellikle tercih ediyorsa bu bir iki şeye delalettir. elinde en başarılı kullandığı metod budur. piskolojik etkenler olabilir. dah önce bu yöntemle başarılı olmuş ve oyuncu değerlendirme konusundaki becerisini kendine kanıtladığından yaptığına inanıyordur. son olarak oyuncu yırtınarak formayı almıştır.

  zira formayı adaletli dağıtmak adı altındaki aksiyonlar çok riskli. herkes önce can sonra canan der. sen formayı isteyen olarak o ve ya bu sebepten senin önünde olandan çok daha iyi olman lazım. böyle olman lazım ki senden daha kariyerli ve ya kredili ve ya hızlı ve ya yetenkli ve ya hocasıyla daha iyi iletişimde olanı sollayıp risk alınabilecek değere ulaş.

  basketboldan gidelim. ben bugün ergin ataman'a niye göksenin'i kullanmadın diyebilirim. zira ana parçada olmasa da yan planlarda kullanılan bir adam. ama niye dusan'a şans vermiyorsun diyemem.

  akıllı olmak şart. dusan'ın bir takıma bakması lazım. takımda uzun eksik, en uzun sensin yanş sen için boşluk var. süre almak için gideceksin hocanı zorlayacaksın. o kadar zorlayacaksın ki hocan sana süre vermediği her dakika için kafasınsa kemiren böcekler oluşacak. yırtacaksın her şeyi ki şans bul. bitti bitmedi. sıradaki görevin ise vasatını belli bir standarta çekmek olmalı. ilk okul değil burası. sen, senin önündekinşn 3 katını göstereceksin ki zoraki olarak krada yer bul. yırt her şeyi. yoksa adalet bekleyen bir sporcu kös kös oturarak hikayesiz spor hayatını bitirir.
 • 4
  2018-19 sezonunda galatasaray futbol takımında olmayan adalet. kesinlikle zorunluluklar söz konusu ama gayet de alternatifleri varken ısrarla rezalet oyunlarına devam edenler ve ısrarla gözardı edilenler var takımda. sinan gümüş'ün hala sevimsiz hayalet performansına rağmen sürekli ilk 11 çıkması ve muğdat'ın ısrarla skor üstünlüğü elde edildiği anlarda bile görülmemesi. 10 kasım 2018 kayseri deplasmanında ilk yarıda sinan'a kendi ailesi bile sabredememiştir. hatta kendisine sorsan "yok benden olmuyor" diyerek çıkması gerekir ama çok büyük ihtimalle ikinci yarı da muğdat kenarda, o sahada olacak. ikinci yarı değişse bile yine bir sonraki maç ilk 11 çıkacak. sofiane feghouli'ye bu kadar yüz çevirip eren ve sinan'a sabretmek, onların gamsız ve saygısızlıklarına göz yummak anlaşılır değil. bu gemiyi bu fırtınada en iyi yöneteceğine inandığım terim umarım daha yukarıdan izleme imkanı bulduğu bu dönemde kendine yakışanı yapar ve gerekli hamleleri yapar.
 • 7
  hakkında paragraflar yazılmasına gerek olmayan adalettir. iki maç muğdat oynasa edilmedik küfür kalmaz burada. sinan ya da muğdat fark etmiyor ikisi de bu takımın ilk 11 oyuncusu değil. oynamayan oyuncunun antrenman performansını mı gördünüz, özel kondisyoneri misiniz ben anlamıyorum biri oynamayınca kıymetli oluyor. bu kadar sorun varken, sorunu oyuncu seçimlerine bağlamak için çok çok dar açıdan bakmak gerekiyor. 18 yaşındaki ozan kabak nasıl formayı kaptıysa diğerleri de çalışıp kapsınlar. bu kadar basit.
 • 9
  galatasaray'da yoktur. haftalarda dalga geçer gibi takıma zarar veren, sahada sadece dolaşan sinan gümüş ilk 11'de oynamaya devam etmektedir. sinan denen faydasız her maç 90 dk. oynadığı sürece de olmayacaktır. selçuk ilk 11 oynuyor mesela, dakika 90 oluyor celil oyuna giriyor. alma hocam maç bitsin öyle alırsın. yunus, atalay, ali yavuz falan sakın deneme. tüm taraftar arkanda, nasıl yokluk içindeyiz herkes farkında, desen ki altyapı oyuncularını, gençleri takima adapte edecem, herkes arkanda kimse ağzını açmaz, ama sen hala sinan dedikçe taraftar sana bile söylenmeye başlıyor, herkes illallah etti artık, herkes bıktı.
 • 14
  fatih terim hocamızın olmazsa olmaz özelliğidir.

  her zaman dikkat eder bu hususa, hak edene hakettiği kadar süre vererek başta genç oyuncular olmak üzere her daim herkese adaletini gösterir şüphesiz.

  en yakın örneği selçuk inan'ın bu akşam ki 7 ağustos 2019 galatasaray akhisarspor maçı'nda aldığı 90 dakikalık süredir.

  selçuk deyip geçmeyin arkadaşlar, o olmasa mümkün değil orta sahada set oyunu yapamayız.
  hakeza dikine top süren başka oyuncumuz da yok.
  kondisyonu o kadar yüksek ki, bir 90 dakika daha oynar büyük kaptan.

  yahu zaten selçuk gitsin kim gelsin, kılışdar mı!
  atalay babacan ve mustafa kapı'yı da gördük, selçuk'tan daha iyi ne yapıyor bu gençler?
  tek yaptıkları yana ve geriye pas; defansta da rakibini kovalamıyor hiçbiri, oysa xelçuk reis öyle mi!

  forma adaleti=fatih terim
  siz ne anlarsınız da hocayı eleştiriyorsunuz!

  ofsayt editi:
  (bkz: #2725520)
 • 17
  sevmediği futbolcuyu ilk 11 de gören, yada çok sevdiği futbolcuyu ilk 11 de göremeyen taraftarın yaptığı boş muhabbettir. teknik direktörün görevi adalet dağıtmak değil, eldeki kadroyu en verimli şekilde kullanmaktır. bazen x oyuncuyu hak etmediği halde ileride ona ihtiyacın olacağı için, biraz maç formu artsın, biraz formaya tutunsun diye oynatırsın. yada önemli bir maç değildir, geçen sene o bitik haliyle şampiyonluk maçında 2. yarı oyuna giren ve oyunun bize dönmesine büyük katkı veren 8 yıllık kaptanını onure etmek için oynatırsın.

  teknik direktörün görevi adalet dağıtmak değildir. adalet dağıtmak olduğunu savunanların kendilerinin bile fm oynarken aalet dağıtmaya çalıştıklarını düşünmüyorum.
 • 21
  hayatım boyunca nefret edeceğim saçma sapan bif futbol terimi. ne yani iç sahadaki gazişehir maçında 2 asist yapan adem büyük sırf forma adaleti sebebiyle juventus deplasmanında 11 mi başlamalı ? ya da buradaki arkadaşlar basına kapalı antrenmanları falan drone ile mi takip ediyor adaletten kastınız nedir tam olarak ?

  her maçın kendine ait bir öyküsü oluyor. ona göre kurgulanıyor bütün sistem. eleştirmek için eleştirmeyi bir kenara bırakalım lütfen.
 • 23
  hazırlık maçlarını biz neden yapıyoruz? kim nerde iyi, kim nerde kötü görelim ona göre planımızı yapalım diye değil mi? bu yaz hazırlık maçlarında az sayıda iyi şey oldu, onlar da ömer bayram'ın orta saha performansı, babel'in forvetliği, adem'in şaşırtan diriliği ve en sonda da emre mor.

  sezona giriyoruz, kampın yarısında olmayan, tamamında olsa da bir şey değişmeyecek selçuk ilk 11 çıkıyor.* ahmet oyuna giriyor, seri çıkıyor ama emre, adem, ömer gibi nispeten dinamik adamlar kenarda bekliyor. dökülen iki bekten en az birini bile değiştirme yok, jimmy çizgide çürüyor. ben adem gelince yangınımı yaptım, ömer için fikrim zaten negatif ama bu adamlar parıltı verdiyse sen de formasını ver. kesecekleri adamlar da nzonzi, hakan ünsal, feghouli falan değil he. sepetteki bir çürük elma *bütün sepeti nasıl çürütüyor görüyoruz, peki neden hep bu çürüğe mecbur bırakılıyoruz biz? ya siyasette de böyle, yıllardır denenmiş bitikleri hala deniyoruz, peki neyi değişik yapmalarını bekliyoruz?

  şimdi nzonzi gelir, hasbelkader falcao da gelir, birkaç gollü iç saha galibiyeti de alınır ama mesele bu değil ki. "sen tesiste hocayla oyuncularla mısın da konuşuyorsun" diyebilirsiniz ama göz var izan var, en son 2014'te yasin'in sağ bek oynadığı balıkesir deplasmanında bu kadar ruhum sıkıldı arkadaş. 2012'de o zamanlar hala fit olan sabri'yi kulübeden çıkarmayan, 2013'te koşmuyor diye burak'ı şak diye 2 maç kesen, geçen sene serdar'ı eren'i gözünü kırpmadan çizen hoca da bu hoca. ama lig artık daha zor, her puan daha kıymetli. umarım hoca bu konuda radikal değişikliği yapar da takım tekrar rayına girer.
 • 25
  hazırlık kampında adeta yıldızlaşan ömer bayram yerine, kampın yarısında ayrılmak zorunda kalan bitik selçuk inan'da ısrar edilmesiyle 2019-2020 sezonu başında varlığını yitirmesi 2 maçta benim nazarımda 5 puanımıza sebep olmuştur.

  ömer, selçuk yerine 16 ağustos 2019 denizlispor galatasaray maçında 90 dakika sahada kalsaydı ve ya 25 ağustos 2019 galatasaray konyaspor maçında sonradan oyuna girseydi ne olurdu maalesef hiç bilemeyeceğiz ama younes belhanda'nın sofiane feghouli'nin yokları oynadığı 30 ağustos 2019 kayserispor galatasaray maçında 90 dakika takımı sırtlayarak forma adaletinin ne olduğunu bizlere çok güzel hatırlatmıştır.

  son olarak asker arkadaşımın böyle durumlarda çok özlü olmasa da çok net bir sözü vardır, onu bırakayım. hak yiyen bok yer