• 1
  football manager ile gerçek hayatın bir olmadığı, bir oyuncunun kimyasının bilgisayar oyunuyla ölçülemeyeceği gerçeğini destekliyorum. ancak football manager'ın da bir oyun olmadığı, gerçek scoutlar ve veriler ile oyuncu profillerinin oluşturulduğu bir simülasyon olduğunu vurgulamak gerekir. öyle ki "ben fm'de 4-3-3 oynuyom gayet verimli bence fatih terim de böyle oynasın" demek saçmadır, daniskasıdır. ancak bir oyuncu hakkında pas özelliği iyi demektense bunu güncel fm profiline bakıp 20 üzerinden bir değere vurulmuş veriyi de biraz daha geniş kategorilendirmek saçma değildir. profilinde pas özelliği 14 yazan bir adam için "iyi-orta" demek daha mantıklıdır. tekrar etmekte fayda var ki, football manager scoutlar barındıran bir oyundur ve fm profil verileri bir kişi hakkında gerçeğe yakın veriler sunmaktadır. ayrımı fm maç motoru yani oyun olan kısmı ile profil verileri yani simülasyon olan kısmı arasında yapmak gerekir.

  ha o zaman kulüpler neden scoutlara para ödüyor alsınlar 80tl'ye oyunu ordan baksınlar diyebilirsiniz. orada da şunu idrak etmek gerekir ki fm uzman değildir. zaten fm oynayarak scoutluk yapamazsınız ancak youtube videolarından izleyip adam beğenmekten daha nicel veriler sunar.

  bir örnek ile entryyi sonlandırmak isterim, feghouli. bu adamı youtube'dan izleyen herkes sene başından beri keita bekliyor. ama izleyenler ve fm oynayanlar bilir ki bu adamın hızı aslında 14-15 bandında. yani bu adam aman aman hızlı bir futbolcu değil. o ayrımı iyi yapmak gerek. fm verileri youtube'dan daha güvenilirdir.
 • 2
  yıllardır dahil olduğum gruptur. çok uzun saatlerimi bu oyunla geçirmişimdir ama bir oyuncu ve/veya takımla ilgili karar verirken pek tabi ki salt kullandığım argüman olamazl akin scouting işini gerçekten oldukça başarılı ve sistematik yapan, türkiye standartlarının fersah fersah ötesinde bir database'i olan oyundur football manager. gerçek hayatta bu database'deki potansiyeline ulaşamayan çok oyuncu profili vardır ama gerçekleşenler misli misli fazladır. benbilmediğim, tanımadığım bir oyuncunun transferi söz konusu olduğunda buradaki veriyi kullanırım; hem de salt özellikleri açısından değil, aynı zamanda 2014 yılından bu yana aynı database içindeki gelişimine de bakmak açısından faydalı oluyor. söz gelimi brandley kuwas gündeme gelince https://sortitoutsi.net/...41086/brandley-kuwas buraya baktım. sakatlığa yatkınlığına kadar detaylı bir çalışma var. çok net bilgi vermez ama bariz bir önizlenim sağlar.
 • 3
  futbolcu veritabanını oluşturabilmek için bünyesinde yüzlerce scout çalıştıran bir bilgisayar oyunu football manager. yıllardır öylesine kapsamlı bir veritabanı oluşturdular ki, şimdi ismini hatırlayamadım ama bir ingiliz kulübü kendileri için scouting yapması için para ödemişti bu oyun firmasına.

  bu oyunun futbolcu veritabanının bir futbolsever için nimet olduğunu bir kenara koyalım, fm oynarken bile bir futbolcunun sizin takımınızda yapıp yapamayacağı belli değilken, bunu gerçek hayatta kesin olur ya da olmaz şeklinde anlatmak doğru değil, kabul etmek lazım. arkadaş ortamında bir futbolcunun adı geçtiğinde fm bilgilerini kullanarak onun özelliklerinden bahsetmek hoş olabilir fakat sözlüğün temelde bir bilgi kaynağı olduğunu düşünürsek, hiç izlemediğiniz bir futbolcu hakkında yazarken ya fm'nin referans alındığı belirtilmeli ya da o yazıya hiç başlanmamalıdır. çünkü her insan evladı gibi fm scoutları da yanılabilmektedir.
 • 4
  scouting konusunda sözlüğün daha bilgilileri arasında olan yazar.

  football manager haricinde bu tarz bir veritabanına ulaşmanın en uygun alternatifi wyscout. tam paket aylık 340 euro (ek depolama alanı da lazım olacaktır muhtemelen, 10-20 euro daha artabilir).

  wyscout için çalışan scout sayısı fm'ninki kadar fazla mıdır bilmiyorum ama canlı maç görüntüleri içerdiği için tam paket wyscout üyeliği olan arkadaşlarımız varsa, onların görüşlerini football manager oynayanlardan daha öne koyarım. yoksa, fm'den ve/veya genie scout'tan ekran görüntüsü koyanları üzmeyin.
 • 5
  özetle kendilerine "oyundan bakıp futbolcu beyeniyonuz" denmektedir.

  footbal manager scouting sistemine dayalı bir simülasyon oyunudur. futbolcuları oyun için puanlayan scout yeri gelir bir kulüpte de çalışabilir. ha oyun için puanlamışsın ha kulüp için. bu veriler bir bilgisayar oyununda yer alsa da uygulanan yöntem profesyonel iş ortamıyla aynıdır.

  sigames'i bir futbolcu izleme şirketi olarak kabul edebilirsiniz. belki oyun lafını işin içinden çıkardığınız zaman daha ciddi algılamaya başlarsınız.