• 2
  assassin's creed ii sayesinde merkezi yerlerini sokak sokak bildiğim şehir. ayrıca floransa'yı floransa yapan kişi olan lorenzo the magnificent için da vinci's demons'u izleyebilirsiniz. şehir orada güzel açılardan gösterilmekte ve floransa'nın italya için neden önemli olduğu anlatılmakta.

  tabi sırtımızda çanta ile henüz gidemediğimiz için anca oyundan, diziden falan biliyoruz :(

  (bkz: fiorentina)
 • 3
  dünyanın en güzel şehirlerinden biridir, belki de en güzelidir floransa...

  öyle böyle değil, gerçekten çok seviyorum floransa 'yı ... hani böyle her şeyini, tarihini bilmek; adım adım her yerini bilmek, sokak sokak gezmek istediğiniz şehirler vardır ya, floransa işte benim için öyle bir şehir...

  şehir hakkında elimizden geldiğince küçük küçük bilgiler de verelim; floransa şehrinin italya'da bilinen ismiyle adı firenze, şehirde eğer yanlış bilmiyorsam şu an 380-400 bin civarında kişi yaşıyor.

  italyan rönesansı floransa'da doğmuştur, mona lisa tablosuyla bildiğimiz dünyaca ünlü ressam, mucid, heykeltraş, mimar leonardo da vinci ise floransa'ya bağlı vinci kasabasındandır. 14. ve 17. yy.lar arasında floransa'da yaşamış medici ailesi ise sanata büyük destek vermiştir.

  floransa'da rönesans mimarisinin ilk örneklerinden olan, giotto'nun başladığı kubbesini ise brunelleschi'nin yaptığı duomo katedrali ( santa maria del fiore ), aziz giovanni vaftizhanesi, piazza della signoria meydanı, medicilerin sarayı palazzo vecchio, loggio dei lanzi, michelangelo'nun davud heykeli, galleria degli uffizi, ponte vecchio, palazzo pitti gibi çok önemli, değerli rönesans dönemini yansıtan harika eserler, yapılar bulunmaktadır.

  bu güzel şehrin bir de fiorentina adında güzel, iyi bir futbol takımı bulunmaktadır.

  küçük bir bilgi daha verelim; bu güzel şehir, kısa bir dönem de olsa, 15 eylül 1864 - 20 eylül 1870 yılları arasında 6 yıl italya'ya başkentlik yapmıştır.

  izlemiş olduğum ve 3 yıl yayınlanan da vinci demons dizisi ve henüz izlemediğim - yakında başlamayı düşünüyorum - medici masters of florence dizisi floransa'yı seven, beğenen arkadaşların takip edebileceği türden diziler diyeyim, bence izlemekte yarar var. :)

  tüm bunları belirttikten sonra sanırım entry'i sonlandırmamın zamanı geldi; floransa ile ilgili farklı küçük bir bilgisi olan, her hangi bir konuda bilgi vermek isteyen, konusu floransa'da geçen dizi, film gibi şeylerin yanı sıra floransa ile ilgili kitap vs. belirtmek isteyen arkadaşlar olursa mesaj kutum açık, bekliyorum. :)

  en başta da belirttiğim gibi; hani böyle her tarafını adımlayarak gezmek istediğiniz, herşeyini bilmek, öğrenmek istediğiniz şehirler vardır ya, işte floransa benim için öyle bir yer...

  en yakın zamanda en azından 4-5 gün de olsa - hayır, imkanım olsa gidip yaşamak istiyorum o derece yani :) - gidip bu harika şehri floransa'yı gezip görmek, fiorentina takımının bir maçını izlemek istiyorum. :)