• 2
  fingolfin bir elf kralidir, finwe'nin oglu, fingon ve turgon'un babasidir. meshur feanor'un da biraderidir. daha bilinen karakterlerden elrond'un buyuk buyuk dedesidir, haliyle* aslinda aragorn'un da buyuk buyuk ve cok buyuk dedesi oluyor sanirim. galadriel'in de amcasidir.

  fingolfin nickli yazarimiz da tahminimce benim gibi bir tolkien dunyasi hastasidir.
 • 3
  kendimi sağlam bir tolkien okuru olarak tanımlayabilirim ancak üçlemede bir tane bile çok sevdiğim, ''favorim'' diyebileceğim bir karakter yoktu. silmarillion ise benim orta dünya'daki favori karakterimi belirledi: fingolfin.

  bana kalırsa tolkien'in yazdığı en sağlam karakter. mantığı ve cesareti gerçeklikten uzaklaşmadan yansıtıyor fingolfin. melkor'un muazzam ordusunu önemli savaşlarda mağlup edebilecek kadar mantıklı, onu düelloya davet edebilecek kadar cesur, bir daha yer altındaki tahtından çıkamamasını sağlayacak kadar savaşçı. hala kendisini anlatan filmi bekliyorum.

  neyse çok uzattık. kendisi sözlüğe hoş gelmiş. onu, çok sevdiğim şu kısımla karşılamak istiyorum.

  ''fingolfin; yüce noldor kralı, eski elf krallarının en gururlusu ve en güçlüsü böyle öldü. orklar kapıdaki bu düelloyla böbürlenmedi, elfler bu konuda duydukları derin üzüntü yüzünden şarkı söylemedi.''
 • 4
  nickini çok beğendiğim yazar. nicki hakkında herkes bilgi vermiş ben de devam edeyim. kendisi finwe'nin üç oğlundan biridir. elferin en gururlusudur. atıyla tek başına angband kapılarına kadar gelmiş ve melkor'a meydan okumuştur. ölmeden önce melkor'u 7 kere yaralamıştır ve her yaradan sonra melkorun beleriand'dan duyulacak kadar yüksek sesle bağırdığı söylenir. melkor'un ilk darbelerinden kaçabilmişse de etrafındaki topraklar yarıldığı için kaçacak yeri kalmamıştır. öldükten sonra melkor cesedini şartlara yem etmek istemişse de kartallar vücudunu alıp goldolin'e götürmüştür. gondolin istila edilene kadar da orda kalmıştır. ne kardeşi feanor kadar hırsına yenik düşen biri ne de diğer kardeşi finarfin kadar pasif biriydi. silmarillion'da kendisini öldüğü zaman baya bir üzülmüştüm. ilk sözlüğe kayıt olurken kendisinin nickini almayı denemişsem de alamadım o yüzden kendine biraz kırgınım.