• 3
  uluslararası motor sporları federasyonu (fia), brawn gp, toyota ve williams takımlarının araçlarındaki difüzörlerin "yasal'' olduğunu açıkladı. fia, bazı formula 1 takımlarının yeni araçlarında kullandıkları difüzörlerin, yasal olmadığına dair bir süredir devam eden tartışmalara noktayı koyup, "adı geçen arabaların kullandığı difüzörler, kurallara uygundur'' ifadesini kullandı.
  (bkz: difüzör ne lan)
 • 4
  --- alinti ---
  eski dünya ralli şampiyonu ari vatanen, ekim ayındaki seçimlerde dünya otomobil federasyonu (fia) başkanlığı seçimlerinde aday olacağını doğruladı.

  vatanen’in başkanlık için yarışmayı düşündüğü yönünde çıkan haberlerin ardından, eski fin pilotun geleceğine ilişkin çeşitli spekülasyonlar yapılıyordu. bir açıklamayla bu söylentilere bir son veren vatanen, başkanlık planlarını gerçekleştirmeye karar verdiğini duyurdu.

  vatanen, “fia üyesi birçok üye kulüpten gelen talep üzerine, bu yıl ekim ayındaki fia başkanlık seçimlerinde aday olacağım” dedi.

  geçtiğimiz aylara kadar finlandiya’nın avrupa parlamentosu milletvekili olan vatanen açıklamasında, “sanırım artık değişim zamanı geldi. önceliğim fia içindeki farklı görüşleri bir araya getirmek ve kuruma bir şeffaflık kazandırmak olacak” diye konuştu.

  bu arada max mosley’in, takımlarla yaşanan yeni anlaşmazlığın ardından daha önce verdiği sözü tutup yeniden aday olup olmayacağı belirsizliğini koruyor.

  mosley, geçtiğimiz ay takımlarla vardığı anlaşma çerçevesinde ekim ayında kesinlikle yeniden yarışmayacağını duyurmuştu.

  vatanen’in seçilmesi halinde fia bünyesinde belli pozisyonları dolduracak 22 kişilik kadrosunun yer aldığı bir liste hazırlaması gerekiyor.
  --- alinti ---

  *
 • 5
  6formula 1'e heyecanı kaybettiren yozlaşmış bir kurum. hakemler güce göre karar verip kararlarından hiç tutarlı olamıyorlar.

  2017 azerbaycan gp'de bottas raikkonen'e çarptığı zaman körü oynadılar ama 2017 macaristan gp'de verstappen'e jet hızıyla 10 saniye cezasını yapıştırdılar.

  her ne kadar o an o hareket içimin yağlarını az da olsa eritmiş olsa da vettel'in bilerek hamilton'ın üzerine sürdüğü zaman aldığı ceza 5 saniye idi!
 • 6
  tam yedi sene boyu (gelecek sezon da aynı bok olacak yüksek ihtimal) bir takımın "ipimle kuşağım..." diyerek bir spora hükmetmesine sebep olmuş garip kurum. 2016 yılının sonunda "neler oluyor lan spor elden gidiyor" diye düzenlemeler getirerek rekabeti tekrar harlamaları gerekiyordu. mercedes'e haklarını teslim ediyorum, bu kadar istikrarlı olabilmek safkan bir başarı ama yeter be kardeşim, zevk almak adına formula 1.5'a odaklanmaktan gına geldi yıllardır. * *