• 4
  birbirlerine tarz olarak benzettiğim için beraber iyi bir ikili olabilecekleri konusunda bazı şüphelerimin olduğu ikilidir.

  ryan donk, ndiaye kadar tempolu bir futbolcu değil. fernando-ndiaye ikilisinde fernando soğukkanlı ve yerinde müdahaleleri, harika top dağıtmasıyla öne çıkarken, ndiaye ise deli fişek gibi basıp, bir ok gibi dikine top taşıyordu. donk'un ndiaye'nin yaptıklarını yapabileceğini pek düşünmüyorum.

  bu ryan donk'un durduk yerde pogba'ya dönüşmesi kafamı çok karıştırdı ya, çok iyi oldu çok da güzel oldu gerçi. *
 • 5
  kesinlikle bende fernando - donk ikilisinin oynamasını istiyorum.
  donk’un son haftalarda gösterdiği performans takdire şayan. tudor döneminde hiç oynamadı ve uzun süre oynamayan bir futbolcunun hem fizik hem de kondisyon olarak bu kadar hazır olması gerçekten güzel bir profesyonellik örneği. en azından 2017-2018 sezonu sonuna kadar maksimum performans alınmalı bu ikiliden.
 • 6
  fernando her ne kadar defansif bir orta saha olursa olsun, bizim ligimizde gayet rahat 8 numara oynayabilir. veya 4-1-4-1 düzeninde 4'lünün ortasında belhanda ile beraber oynayabilir. donk konusunu gelince; yeteneğine kimse bişey demiyor. zaten klasik bir hollanda'lı kadar iş disiplini olsaydı, bugün çok daha iyi takımlarda oynardı.
 • 8
  hücum anlamında çok kısır bir ikili olabilir. fernando zaten sürekli geride bekleyip oradan oyunu yönlendiriyor. onun da önüne donk'u koymak ne kadar verim verir bilemiyorum. 18 şubat 2018 kasımpaşa galatasaray maçındaki donk'un asisti bizi yanıltmamalı. bunları ne kadar istikrarlı yapacağı bir muamma. bu nedenle hücum anlamında bana çok güven vermiyor bu ikili. donk'dan hem hücumda hem de savunmada bir ndiaye performansı beklemek hata olur.
 • 10
  bence şahane ikili, olması gereken ikili.
  umarım önümüzdeki maç bu ikiliyi ilk 11'de görürüz.

  zira ne selçuk'u, ne belhanda'yı, ne de feghouli'yi sahada görmek istiyorum.
  bu 3 oyuncunun saha içinde bizim takımımıza zerre faydaları yok.

  yok ille de üçlü orta saha yapacak isek, bu ikilinin yanına, önüne, ardına, altyapıdan gökay güney veya bir başka genç oyuncuyu oynatsın fatih hoca.

  yeter ki, selçuk, belhanda, feghouli oynamasın.
  sıkıntı 1 iken, 3 oldu.
  ruhsuz ve/veya faydasız futbolcuya tahammülüm yok.
  sezon sonunda gönderilmeleri dileğiyle.
 • 13
  ayakları yumuşak donk'un diyagonal pasları, reges'in tek topları kullanmasıyla; hem kontra, hem set hücumu kozumuz hanemize artı bir işler. bu ikilinin savunma yönü ise düşündürücü olan taraf. donk kasımpaşa maçındaki gibi tam konsantre olmalı, orta alanda tüm ribaundları reges toplamalı. şampiyonluk yürüyüşünde ihtiyacımız olan sağlam bir orta saha tandemi ve bu iki isim; donk mevcut formuyla, reges'de ismiyle bunu vaad ediyor.
 • 15
  2017-2018 sezonunda önümüzde kalan maçların ilk 8-9 haftanın aksine nispeten zor olacağı düşünülürse tercih edilmesi gereken ikili diye düşünüyorum. ancak muhakak fernando’nun hücumda daha fazla sorumluluk alması gerekir. donk son dönemdeki formunu gösterirse öne geçtiğimiz maçlarda sonradan oyuna girecek tolga ile orta sahada özellikle defansif anlamda çok iyi oluruz diye düşünüyorum. tabi bunların hepsi teoride güzel görünüyor, pratikte işler nasıl yürüyecek bilemiyorum. tabi bütün bunların yanında bence esas problemimiz orta sahada elde edeceğimiz üstünlük veya savunmada maicon’un yanında kim oynasa iyi olur falan değil, bizim sorunumuz bence muslera’nın bu yıl takımı tek bir maç dahi ayakta tutaması. eğer muslera 2015-2016 yıllarındaki performansını gösterirse. değil donk fernando ikilisi kimi koysan orta sahaya şampiyon oluruz.
 • 16
  ya ben futboldan hiç anlamıyorum ya sözlük anlamıyor :(

  inanılmaz kötü bir ikili olur gibi geliyor bana bu. fernando'ya azcık baskı yapıldıgı zaman geriden hayatta top cıkaramayız.

  ya bu donk yine bir mac biraz top oynadı, tüm sözlük gaza geldi ya :( evet, iyi oynadıgı mactan ( 18 şubat 2018 kasımpaşa galatasaray maçı) sonra tekrar yazıyorum. donk kadar temposuz adamla ortasahada düzgün iş cıkarmamız mümkün degil. bu kadar temposuz adam ancak cok cok iyi pasör ise tolere edilebilir ortasahada. degilse külliyen zarar olur.

  ben fernando'nun yanında selcuk'u bekliyorum.
 • 17
  ryan donk galatasaray'a ilk geldigi zaman defansif bir rol almisti. cok kotu bir performans gosterdi. bir kac yil once kasimpasali futbolcu castro 'donk ofansif oynarsa daha fazla katki verir. onunla bu konuyu konustuk. yaninda benim gibi dafansif bir orta saha olsa kendisi daha rahat olur. daha fazla katki verir.' demisti. adam hakkaten dogru soylemis.
 • 21
  josef - topal ikilisi kadar hücum katkısı verebilecek ikili. daha önce feghouli'yi hiç izlememiş bir kesim vardı burada, kendisinin sağdan keita gibi yardıracağını düşünen. o kesim şimdi de fernando'yu ileri çekmenin hayalini kuruyor. fernando hiçbir zaman oyun kurucu olmadı. ancak yılların tecrübesiyle verdiği paslar türkiye ligi standartlarında pirlo etkisi yaptı. şimdi siz bu adama topu sırtı dönük alıp, oyun kursun falan diyeceksiniz. keza aynı topu yüzü dönük/arkası dönük alma durumu donk için de geçerli.

  tüm bu sebepler ile bu ikili beraber oynadığında orta saha ikilisi ön libero ikilisine dönüşecek. zaten beklerimiz (mariano nagatomo ikilisi) kanat bek değil de hücuma katılan savunma bek oldukları için yeterli desteği veremeyecekler. daha doğrusu verdikleri destek yetersiz kalacak. bu da takımın ortadan 4 ön ve 6 defans oyuncusu olarak ayrılması demek.

  maç kazandırırlar, defansif yönleriyle. ancak maçlarımızın çoğu takım mesafesinin acayip artmasıyla sıkıcı 1-0'lık galibiyetlerle dolar. şampiyonluk için değer belki ama bu oyunu izlerken zevk almak da önemli mesele.

  bu ikilinin aynı mevkinin rotasyonu olması ve ön ve arka arasında bir köprü olarak tolga ile oynamaları gerektiğini düşünüyorum. bizim için ideal orta saha belhanda / tolga / fernando üçlüsü.

  tabi bir parantez de nagatomo'nun ilk maçında gömüldüğü, lato'nun göklere çıkartıldığı gerçeğine açmak lazım. donk için fazla umutlusunuz. umarım bu söylediklerinizi unutmaz ve arkasında durur, iki maç sonra sözlüğü küfürler ile doldurmazsınız.
 • 22
  josef-topal ikilisinin ayağı daha iyi, oyun oynamaya daha yatkın hali ve dönenleri toplamada işimizi çok kolaylaştıracak ikili olur. özellikle donk'u arkada bırakıp rakip sahada fernando'nun eşsiz saha görüşünden daha çok yararlanabiliriz.

  işler kötü giderse benzer tarzda iki oyuncunun varlığı sıkıntı da yaratabilir ama orta saha rotasyonu bu şekilde. tolga'nın yetenek eksikliği ve selçuk'un güçsüzlüğünden çok sıkıldım şahsen.
 • 24
  sadece ve sadece fb maçında, o da beraberliğin bize yeterli olacağı bir durum mevcutsa sahaya beraber sürülmesi gereken ikili. takımın sıkıntısı orta sahadan ceza sahasına bindirme yapacak fazla sayıda oyuncumuzun olmayışı. fernando ve donk'un birlikte oynamaları demek, hücümda bir kişi eksiğiz demek olur ki, kaybettiğimiz bunca krediden sonra terim artık defansif kadro düşünmez.
 • 25
  hem orta sahada savunma direncini artıracak hem de duran toplarda ceza alanını karartacak ikilidir.

  selçuk'un yumuşaklığı, tolga'nın beklenmeyen pas hataları gibi risklerden de kurtulmuş oluruz.

  fernando'nun maç eksiği bence önemli olmayacaktır. çünkü yılların tecrübesiyle bunu telafi edecektir. donk ise her halükarda selçuk'tan iyidir.

  bu ikili ile birlikte serdar aziz ve maicon'un da preslere karşı uyanık olması şart.

  ekleme: fatih sultan terim fernando-selçuk ikilisiyle çıktı. olsun umarım başarılı olurlar ve papazın çayırındakilere galip geliriz.

  (bkz: 17 mart 2018 galatasaray fenerbahçe maçı)