• saçma bir takastır;

  fernando 6 sezon porto'da oynamış, yine porto ile 4 portekiz şampiyonluğu ve 1 uefa avrupa ligi kazanmış, 15 milyon euro karşılığı ingiliz devi manchester city'e transfer olmuş. 3 sezon city forması giymiş, bu sürede bilhassa ilk 2 sezon iyi oynamış, şampiyonlar liginde yarı final oynayan ekibin önemli bir parçası olmuş. guardiola gelince gözden düşmüş ve yolu bize düşmüş.

  bizimde 2017-2018 sezonu şampiyonluğumuzda muazzam performans göstermişti. tamam geçen yıl kendi standartlarının altında kaldı ancak kritik haftalarda gösterdiği performansla şampiyonlukta pay sahibi oldu. ayrıca ligin ilk yarısı bir tek fernando kötü değildi, takım halinde kötüydük.

  kusura bakmayın ama ben roque mesa karşılığında değil fernando'yu, sağ kramponunu bile vermem. sevgili yönetim azıcık elinizde ki futbolcuların değerini bilin. azıcık monchi'den icazet alın.
 • jardel karşılığında takasta aldığımız 4 futbolcuyu hatırlatan takas. para almamız gerekiyor.

  ille de takas olacaksa; mesa'yı çok küçük görüyoruz. kalbur üstü bir 8 numara. birkaç maç izledim. işini temiz yapıyor. iç sahada iş yapar. sevilla-akhisar maçında takım olarak akhisar'ın içinden geçtiler. mesa o maçta ilk golü atmıştı.

  bu sevilla takımı 3'lü oynuyordu geçen sezon. büyük maçlarda biz gs'lilerin atlamaması gereken nokta; banega'yı on numara ve 3.bölgeye yakın noktaya atıyorlardı. mesa ise yanına ön libero konup 8 numara oynuyordu. mesela bizde de donk yanına mesa atarsan ligi rahat götürür. yabancı kontenjanını mesa için harcamak bizim teknik heyetin tercihidir.

  sonuçta sevilla 5-6 milyon euro verse; çok daha iyi oyuncular bulunur. takas işi teknik heyet ve scout ekibi değerlendirir. ispanyolların en uyumlusu riera bile sorun çıkardı. ispanyol futbolcuların iş yaptığı bir lig değiliz. oyun kültürümüz sert geliyor. beşiktaş'ta juanfran, negredo, fb'de guiza, soldado, josico, gs'da riera beklentilerin altında kalmıştır. ispanyolların kötü ünü var ligimizde.

  (bkz: roque mesa quevedo/@otsukarci)

  şurada sözlükte ostukarci'nin geçmişte girdiği bir mesa entryı var. las palmas'a göz yaşlarıyla veda ediyor. aidiyet duygusu ön planda. kalburüstü bir orta saha olmasına rağmen gelip taraftarın gönlünü de kazanabilir. yine sevilla taraftarının yaptığı anketlerde %60 kalsın yönünde oy kullanılmış. gs adına pozitif olmakta fayda var.
 • kıyaslamada reges kesinlikle daha ağır basıyor. görünen o ki banega transferi zor. sevilla reges'i istiyor. o halde pamuk eller cebe gidecek. yok öyle üç kuruşa beş köfte. alırken para gitmesin satarken burnundan kıl aldırma. geçen sene yasin küçük doğru düzgün hazırlayamadı takımı. reges de bundan nasibini aldı. bu sene daha farklı olacağını düşünüyorum.
 • bizim zararımıza olacak transferdir. sevilla adamı elinden bir an önce çıkartmaya çalışırken, aslında bizim istediğimiz banega-fernando orta saha ikilisine de bir anda sahip olacaktır. eğer fernandoyu istiyorlarsa bize yaşattıkları zorluğu onlara yaşatarak sadece 5m euro nakit ile alabileceklerini kendilerine iletmeliyiz. takas formülü işimize gelmez.
 • böyle bir şey olamaz olmamalı. fernando yerine 30 yaşında ve fernandodan daha kötü bir oyuncuyla takas yapmak herhalde rezillik olur. bize eğer fernando gidecekse banega gibi az bulunan cinsten bir yaşı gelmiş oyuncu lazım ki o da merkez orta saha için.

  ön liberoya genç bir scout transferi lazım ki planlamada böyle yapılmıştır diye düşünüyorum.
 • mantıklı bir takastır. fernando ile mesa aynı tip orta saha değildir. fernando daha çok stoperlerin arasına giren ön libero tipi futbolcu iken mesa merkez orta sahadır. mesa için hava topu yok deniyor doğru lakin fernando da melo gibi hava topunda baskın bir oyuncu değil. bu takasa burun kıvrılmasının nedeni işin banega'dan mesa'ya gelmesi. banega büyüktür mesa kabul ama mesa da boş oyuncu değil. geçen sene banega ile birlikte orta sahanın yükünü çekmiş.
 • şu sürece banega ile başlamayıp mesa+2-3 milyon € verseler herkesin gözü kapalı kabul edeceği bir anlaşma olacaktı benim gözümde. mesa çok mu üst düzey oyuncudur değildir, çok mü kötü oyuncudur değildir.
  roque mesa aslında tam da bizim aradığımız bir orta sahadır, pas oyununa yatkın boyuna fiziğine göre sertliği olan bir oyuncu geçen sezon n’diaye ve fernando’da pasör oyuncular değildi, o yüzdendir ki deplasmanlarda nal topladık. galatasaray’a mutlak suretle ayağında top tutacak topu doğru kullanacak pas yüzdesi yüksek bir oyuncu lazım. bu mesa değil başka birisi de olabilir o önemli değil ama öyle bir oyuncu lazım.

  lakin hem mesa hem banega asla olmaz, mesa’yı alırsak bilin ki ever banega işi olmamış demektir çünkü geçen sezon sevilla’da bizim gibi her deplasman da bu orta saha ikilisi yüzünden kaybettiler onlarında sıkıntısı geriyi toplayacak orta sahaları olmamasıydı o yüzden fernando’yu istiyorlar. biz eğer ya banega ya mesa hangisi gelirse gelsin mutlak suretle defansif özellikleri olan kesici bir orta saha almak durumunda kalacağız keşke sevilla’nın kurmak istediği banega-fernando orta sahasını biz oluşturabilseydik ama ne yazık ki son haberlere göre bunu kuramadığımız gibi sevilla’nın kuruşuna da şahit olacağız gibi görünüyor.
 • roque mesa bu sezon ligde çıktığı 31 maçta toplam 1742 dakika görev alırken, fernando ise aynı sezon ligde çıktığı 22 maçta toplam 1857 dakika görev almış.

  roque mesa, 31'in maçın 9'unda 90 dakika sahada kalirken; fernando, 22 maçın 18'inde 90 dakika sahada kalmış.

  böyle bi istatistik çıkardım kendi kendime. artık nasıl yorumlarsiniz bilmem.