• 1
  ...

  inşallah ben yanılırım da bu entry milyonlarca vicdani,kalbi olan aklı başında taraftar tarafından bana yedirilir.

  - önce operasyonu yaptılar haberler manşet manşet...

  - sonra başkanı,futbolcuyu,menejeri vb kim varsa sorguladılar...

  - ilgili takımın ikinci başkanı çıktı açık açık sıkıysa düşürün dedi buna karsılık ise tff kanıt varsa düşürürüz dedi ve sonrası ise tam bir türkiye gerçeği...

  baktılar kanıt var kanıtlar var(!) bu sefer başladılar medya ile oynamaya...

  düşürülemez , çünkü türk futbolunun marka değeri vs..

  düşürülemez , çünkü türk futbolu büyük zarar görür vs..

  düşürülemez , çünkü türkcell super ligi zamanında başlamalı vs..

  düşürülemez , çünkü türk futbolu avrupada kim temsil edecek vs..

  düşürülemez , çünkü türkiyenin imajı vs..

  düşürülemez , çünkü fenerbahce cumhuriyetttir vs..

  düşürülemez , çünkü taraftar isyan eder, kaos çıkar vs...

  düşürülemez , çünkü türkiye böyle bir ortama hazır değil vs...

  bu kadar düşürülemez , var iken neden sahte cumhuriyetin başkanı içerdedir ...?*

  sonuc mu ne olur : bu tff olayı yargıya bırakır, bu arada yeni bir geçmişe dönük yasa çıkartır (sadece kişiler sorumludur takımları bağlamaz diye...çünkü tanrılara kurban lazım)bu işin de üstü böylece kapanır...

  futboldan da tiksindirdiniz yeter be...
 • 3
  bu kadar olaydan sonra düşürülmeme gibi bir ihtimalin olacağını zannetmiyorum. eğer türkiye ligi hiçbir şey olmamış gibi aynı 18 takımla başlatılırsa, yaşanacak kaos ve gerilimi tahmin bile edemiyorum. özellikle fenerin çoğu maçı yarıda kalır. bu açık ve net.

  ayrıca, şike soruşturması kapsamında içerde 30 küsür kişi varken, yargıyı bekleyeceğiz demek uefa'yı ciddi şekilde rahatsız eder. yani ağlamaklı gözlerle kümede kalmayı hayal eden zavallı fenerbahçe taraftarlarının duaları kabul olmayacak.
 • 6
  hezeyandan başka bir şey değil bana göre. yıllardır komplo teorileriyle büyüyen bir nesilden kendine güven beklemek de zaten biraz tesr. onun dışında olay bu boyuta geldikten sonra öyle bir şey yaparlarsa diyorum ki sikerler oğlum hepimizi sikerler.

  uefa'nın açıklamalarını sanırsam pek çok kişi okumamış ingilizce. uefa orada açık bir şekilde hem işlerin hızlı yapılmasını, hem de her şeyin ortaya çıkarılmasını istediğini diplomatik bir dille emrediyor. zaten bu etik kurulu felan işin içine ikinci açıklamadan sonra girdi. uefa ile cenevre'de toplantı uefa'nın federasyonu ayağına çağırması sebebiyle gerçekleştirildi.

  aksini sadece maa gibi bir kör fanatik yapabilir ki o da ülke futbolunun mınakor. ona da zaten siyasetçiler izin vermez. hükümetin ilk günlerdeki açıklamalarını getirin aklınıza. federasyon sadece süreci geciktirebilir. ki ona uğraşıyorlar zaten. ama mahkemede felan üstü kapatılacak bir olay değil artık bu. o yüzden kesin kanıtlar var dedi emniyet açıklamasında. kanıtlar kesin bir şekilde ortaya çıktıktan sonra şike şike düşürecekler. ekonomi cart curt artık yetersiz bir argüman savunmak için.
 • 9
  bazı çevrelerce dillendirilen saçma önerme. (bkz: 2018-2019 sezonu)

  2011’de küme düşmesi gereken fenerbahçe’yi çeşitli katakullilerle kurtardılar kendi akıllarınca.

  şu an 2018-19 sezonu 15. hafta bitiminde fenerbahçe düşme hattında ancak yapılan bazı yorumlar yine mide bulandırıyor. fenerbahçe sezon sonuna kadar bir kaç basamak yukarı tırmanır tırmanamaz, göreceğiz ancak şu an yapılan yorumlar hakikaten mide bulandırıcı.

  rıdvan dilmen haftalar önce “kırmızı kar yağarsa fb de küme düşer” diyerek bu iğrenç akımın öncüsü olmuştu.

  dün akşam erman toroğlu sezon sonu sıralama böyle olursa ne olur diye sordu. fb düşürülmez görüşü çıktı ortaya hatta moderatör serkan korkmaz şöyle dedi: “hocam bence 1. ligden 3 takım gelir, süper ligden düşme olmaz ve seneye lig 21 takımla oynanır.” böyle olmasını istediğinden değil bence ama ne şerefsizlikler olabileceğini tahmin ediyor adam.

  sokakta taraftarlarla ropörtaj yapılıyor. taraftarın büyük bölümü feneri düşürmezler diyor!

  bakın bu ülke öyle yozlaştırılmış ki, daha sona gelmeden ne tip şerefsizliklerin dönebileceği zihinlere kazınmış.

  bu hale getirenlerin amk! toplumu bu durumdan kurtarmak şart. çıkıp burada, twitter’da çatır çatır bu yozlaşmışlığın karşısında olmalıyız. düşme hattındaki takım s.. s.. küme düşer!

  ekleme: play off getirildiği sezon bu karar sezon başında alınmıştı. şimdi ligler oynanırken s.. s.. yürürlükteki kural geçerli. kimse oyun esnasında kural değiştiremez!
 • 11
  doğru tespittir. daha doğrusu doğru olması için tüm koşullar ayarlanır. nereden biliyoruz?

  bu takım küme düşmesin diye adamlar götlerinden bir gecede kanun uydurdu. bu sezonda başka birşey uydururlar ki zaten emin olun işi oraya bırakmazlar ama son çare yine birşeyler uydurup fener’in kümede kalması sağlanır. sonra diğer 16 kulüp fenerbahçemize sahip çıkalım falan diye açıklama yapar. mustafa cengiz’de fenerbahçemiz falan der olay tatlıya bağlanır yine.
 • 12
  türkiye koşullarında doğru bir ifade. bir alt lige düşürülmesi ancak fenerbahçenin pazarlık sonucu ikna olması sonucu gerçekleşebilecek durum. fb uefa nezdinde hala arınmadı ve dosyası duruyor. o zaman korunan bu takımın bedel ödeme zamanı geldi, çekin cezanızı ve bu konu kapansın denildiyse fb razı olur. bunun yanısıra klüp içinde çok köklü değişim ve arınma için böyle bir dibe vurma şart. azizin enkazı ancak temizlenir.
  onun dışında bırak siyaset ve medya baskısını, türk futbolunun içinde bulunduğu mali çukurdan ötürü diğer klüpler bile istemez. hatta galatasaray bile red oyu verebilir çünkü her kuruşa ihtiyaç olan bu ortamda, sportif gelirinde azalmaya sebep olur ve fbnin boşluğunu sonradan görme, gücü daha çok saha dışında olan gecekondu klüpler doldurur. aynı şey galatasarayın başına gelse , fb'de istemeyebilir.
  edit: yetki bende olsa , yılların şike/şaibesi ve akıldışı borçları sebebiyle amatöre yollarım.
 • 14
  doğru önerme.

  fenerbahçe süper lig 2018-2019 sezonunu 16. veya 17. bitirirse 2019-2020 sezonu 20 takımla oynanır. sonuncu bitirirse 21 takımla oynanır, ertesi sezon 4 takım küme düşer, 2020-2021 sezonu 20 takımla oynanır.

  kaldı ki iş o noktaya zaten gelmez, fenerbahçe'nin ciddi bir düşme ihtimaliyle son beş haftaya girmesi halinde hakemlerin dünya futbol tarihine geçecek işler yapacağına, rakiplerin sahaya yedek takımlarla çıkması için devreye girileceğine falan emin olabilirsiniz. bunları fenerbahçe yönetimine kalmadan daha üst yerlerden yaparlar. biz tepki gösterirsek de taraftardan "yaa işte, fenerbahçe büyüklüğü işte böyle bir büyüklük, izin vermiyorlar düşmemize!" tarzı gururlu bir koro duyarız.

  biz makaramıza bakalım, boşverin bunları.
 • 16
  (bkz: 2019 tff seçimleri)'nde rıdvan dilmen'in türk futbolu'nun yeni patronu olması ihtimaliyle iyice perçinlenecek olan önerme. böyle bir kombo karşısında galatasaray'ın keskin karşı hamleler yapması elzem olacaktır.

  türk olmayan takımları yenmek için illa ki türkiye liglerinde mücadele ederek avrupa kupalarına katılmamız gerekmiyor. böylesine rezil bir futbol ortamında bulunmaktansa örneğin bulgaristan 1. futbol ligi a grupa'da varlığımızı sürdürerek gayelerimize ulaşabiliriz; ciddiyim. zira ancak böyle bir sürgün ya da hicret, adına ne derseniz deyin, türkiye'de bir ihtimal insanları gaflet uykusundan uyandırabilir...
 • 17
  ülkenin hukuk sisteminin iyice içine edilmesi ve illegal unsurların normalleşmesi açısından çok sıkıntı verici olur öncelikle bunu belirtmek lazım.
  ancak ben şahsen düşmeyi hakedip düşmez ise asıl o zaman ciddi makara malzemesi olurlar diye düşünüyorum. eğer düşerlerse ve gidip alt ligden geri dönerlerse bir iki sene dalga geçerim olur biter. ama düşmeyi hak edip bir şekilde düşürülmezler ise ömrüm boyunca konuşurum dalga geçerim ve eminim kuşaklar boyu bu dalga geçme devam eder.
 • 21
  2012-2013:37
  2013-2014:35
  2014-2015:29
  2016-2017:32
  2017-2018:37

  geçtiğimiz sezonlarda kümede kalmak için gereken toplanması gereken puanlar efendim bunlar şimdi. bu sezon ligin durumu ortada malum. her maç sıkıntılı. son yılların rekor puanı gelip , 40 puan bandını geçebilir küme düşmemek için gereken puan.

  fenerbahçenin 14 puanı var. toplaması gereken 27 puan var desek bu kalan 19 maçta 8 galibiyet 3 beraberlik gibi bişiye takabül ediyo. olmaz dememek lazım o sebeple.

  bide şampiyonluk psikolojisi var malum. hani liderle ne kadar fark olsa da , o sene bu sene denilebilen.

  fenerde de var bu şimdi. ama tersten. *
 • 22
  teoride hatalı bir söylem olması ve şike sonrasında suyun karşı tarafının ağlak bebelerinin bunu hak etmiş olmalarına rağmen, pratikte doğru bir düşüncedir.

  futbol, günümüzde sadece bir spordan çok daha fazlası. ayrıca ülkemizde futbol, net bir şekilde görüldüğü üzere siyasi iradenin eksik kalmayarak el atmaktan çekinmediği bir alan. geçen sezon lider oldukları dönemde bahçeşehir gölet koşu parkurunda “süper lig’in lideriyiz çünkü başakşehir’liyiz” devasa billboardu (belediyenin yaptırdığı ve belediye logolu) duruyordu. başka ülkede “deli saçması” olarak görülebilecek bir fikir olan, ligi şekillendirerek başakşehir, kasımpaşa gibi kulüplerin şampiyon yapılması, tv yayın sözleşmesindeki “geçmiş şampiyonluk payı” pastasından gelir elde edilmesi ve günün sonunda taraftarı dahi olmayan bu kulüplerin karlı yatırım olarak yabancı yatırımcılara pazarlanması ütopik bir durum değil.

  bu noktada, yayın gelirinin azalmaması ve artması için fenerbahçe’nin bu ligde kalması, en az yukarıda bahsettiğim takımların başarı kazanması kadar önemli. bu nedenle, hak etmelerine rağmen ligin 2. devresinde allem edilecek, kallem edilecek ve sahada düşmeyi hak etseler bile masa başında şikeciler küme düşürülmeyeceklerdir.
 • 23
  devre arası transferlerini görmeden dillendirilmemesi gereken söylem. beklentim, vizyon ali'nin para aktarma veya fpp'yi kaale almadan şuursuzca yıldız futbolcu yapacağı şeklinde.

  yapmasa bile bu kadro ile düşmeleri çok güç. hiç olmasa ersun yanal'ın gelişinden sonra toparlanma sürecine gireceklerini düşünüyorum.

  avrupa zaten hayal, bizi kadiköy'de yenip kendilerince yine başarılı bir sezonu geride bırakabilirler.