• 6979
  yine tüm kollanmalara, tüm adaletsizliklere, tüm haksızlıklara, tüm yaptıkları pisliklere rağmen son 8 sezonda olduğu gibi bu sezonda şampiyon olamayacak olan; türkiye’de insanları kutuplaştıran, işlerine gelmeyenlere fetöcü, kendilerine cumhuriyet diyen ve ezeli rakibimiz olmasından utandığım camia. umarım bu sene şampiyonluğu olabilecek en travmatik bir senaryoyla bize verirlerde 1000 yıl geçsede unutamazlar.
 • 6980
  çok değişik bir camia. halen logolarında 5 yıldız filan kullanıyorlar. taraftarı, yöneticisi, topçusu, malzemecisi toptan kafayı yakmışlar. ne içiyorlar ne düşünüyorlar anlamak mümkün değil.

  türkiye futbol ligi 1959 yılında kurulmuştur. bu lig kurulduğu zaman kimsenin şampiyonluğu yoktu. herkes "0" şampiyonlukla başladığını biliyordu. ne oldu da bu kadar zaman sonra kafanız başka şeye basmaya başladı. bu kadar süre beklediniz, sonra mı aklınıza geldi? anlamak, mantık yüklemek mümkün değil. konu fenerbahçe olunca en mantıklısı bile cahil bir troll oluyorlar.

  eskiden iğrenirdim, nefret ederdim. artık gülüyorum çünkü kafayı yediklerine eminim.

  (bkz: almanya bizi kıskanıyor)
 • 6981
  post-truth olayına feci halde kafayı takmış olan kulüp. bunlar şimdi bir hikaye anlatacaklar bize. diyecekler ki türkiye'nin en çok şampiyon olan takımı biziz, inanmazsan google'a sor diyecekler. google'a soracaksın, vikipediye gireceksin, fenerbahçe 28 şampiyonluk yazıyor. allah allah diyeceksin, şaşıracaksın. şike diyeceksin, o ne diyecekler, kanıt göster diyecekler, google'a gireceksin 3 temmuz komplosu yazıyor. bize komplo kuruldu, fetö-galatasaray el eleydi diyecekler. eski maç özetlerini izlemek isteyeceksin, maç özetleri kesilip biçilmiş olacak. fenerbahçe'nin aleyhine yorumlanan pozisyonlar olacak sadece özetlerde. leyhine yorumlananlar özetlerden silinecek. böyle böyle bir algı oturtmaya çalışacaklar. biz mağduruz diyecekler. sosyal medyada organize bir şekilde trollük yapacaklar. medyada da ali koç'un gücü net şekilde hissediliyor artık. yorumcular fenerbahçe hakkında konuşurken iki defa düşünüyorlar. taraftarımız ve yönetimimiz bunların farkında olmalılar.
 • 6984
  yani bugüne kadar kimse konuşmadı ama ligi başakşehir’le birlikte diğer ekiplere göre oldukça erken açan bir futbol takımları var. avrupa sebebiyle ve transferleri falan da erken bittiği için bize göre nerdeyse 2 ay önce başladılar. onlar temmuz başında resmi maç hazırlıklarına falan tam kadro başlamışken biz ağustos sonunda icardi’yi falan getiriyorduk, takımın tamamı yepyeni bir orta sahası, birisi değişmiş bir stoper hattı, henüz karar verilmemiş bekleri falan vardı. hani ilk 11 deseniz geçen seneyle aynı olan bi tek muslera, nelsson ve kerem var. geçen sene oynamıyor olmasına rağmen boey’i de sayalım hatrınıza, takımın geri kalanı tamamiyle değişti.

  e haliyle adamlar daha erken form tuttu, bir de üstüne bize rahat rahat çıkan sarı, kırmızı kartlar, maçlardaki fahiş hatalar falan gelince oyunun oturması biraz zaman aldı. o haftalarda gomis’in getirdiği tek gollü 3 puanlar bu yüzden çok kıymetliydi.

  şimdi bizim futbolumuz oturmaya başladı, fenerbahçe ise hem psikolojik hem de fiziksel olarak yorulmaya başladı. iddia ediyorum ara olmasa arkamıza düşmeyi bırakın, üçüncülüğe, dördüncülüğe bile gerileyebilirlerdi. çünkü ligdeki diğer takımlar da sezonu geç açtığı için o bir ay önceki gibi ezilme durumunu yaşamamaya başladılar zaten fenerbahçe karşısında.

  dünya kupası arası sonrası herkesin aynı anda başladığı sıfırdan bir lig olacak. o zaman göreceğiz aslında akla karayı, jesus’un uzay futbolunu, okan hoca’nın neler yapacağını. ben hem kadro kalitesi, hem de antitez geliştirilebilmesi açısından bizim futbolumuzu çok daha dengeli ve önde görüyorum. fenerbahçe sanırım tüm kollama ve iteklemelere rağmen yine bu ligin ağustos - eylül şampiyonu olmaktan öteye gidemeyecek.

  (bkz: mayıslar bizimdir)
 • 6988
  şimdi her yere atatürk'ün ismi verilince mi atatürkçü olunuyor yoksa atatürk'ün fikirlerini yaşam tarzı haline getirince mi?

  stadına atatürk ismi veren ama bir yandan da akp'ye her daim şirin gözüken fenerbahçe mi daha atatürkçüdür yoksa hedefi türk olmayan takımları yenmek ve ülkesini çağdaş uygarlık düzeyindeki takımları yenip avrupa'da kupalar kazanarak temsil etmiş ve atasına bir nebze olsun vazifesini yerine getirmeye çalışmış ve 20 yıldır durmadan akp'den tırpan yiyen, akp tarafından örselenen galatasaray mı daha atatürkçüdür?

  fenerbahçe spor kulübü, hadi madem çok atatürkçüsünüz, atatürk'ün ilkelerini temsilen altı ok sembolünü de işleyin stadınıza. görelim o zaman samimiyetinizi.

  atatürk'ün zamanında kendi dalkavuklarına yönelik söylediği şu meşhur sözü ile bitirmek istiyorum entrymi;

  "iki mustafa kemal vardır: biri ben, et ve kemik, geçici mustafa kemal… ikinci mustafa kemal, onu “ben” kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! o, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. ben, onların rüyasını temsil ediyorum. benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. o mustafa kemal sizsiniz, hepinizsiniz. geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken mustafa kemal odur! ” mustafa kemal atatürk
 • 6989
  eğer bir şakı olsaydı bu camia tam olarak ahmet kaya'nın entel maganda şarkısı olurdu.

  --- alıntı ---

  piposu ağız kenarında
  bodrum'un entel barında
  herkesi yargılamaktan
  kimse kalmamış yanında
  herkesi yargılamaktan
  kimse kalmamış yanında
  sakalları şarap tasında
  dikilmiş barın ortasında
  tanınsın diye bekliyor
  sanırsın dev aynasında
  tanınsın diye bekliyor
  sanırsın dev aynasında
  behey sanat hırsızı
  behey üretme kabızı
  birazcık efendi ol
  bırak elinden şu sazı
  bir eli televizyonda
  öteki eli basında
  bir şeylerin tadı kalmış
  dişlerinin arasında
  bir şeylerin tadı kalmış
  dişlerinin arasında
  başkalarına hümanist
  karısına karşı dayı
  nasıl beceriyor bilmem
  ikisi birden olmayı
  nasıl beceriyor bilmem
  ikisi birden olmayı
  behey sanat hırsızı
  behey üretme kabızı
  birazcık efendi ol
  bırak elinden şu sazı
  konuşurken solcusun
  yaşarken karambolcusun
  oportinizme bulaşmış
  tipik bir orta yolcusun
  oportinizme bulaşmış
  tipik bir orta yolcusun
  bir allahçı bir kulcusun
  bir davulcu bir pulcusun
  ne kadar inkar etsen de
  hem jigolo hem dulcusun
  ne kadar inkar etsen de
  hem jigolo hem dulcusun
  o yandasın bu yandasın
  hovardasın hep bardasın
  artık rol yapmayı bırak
  sen bir entel magandasın
  artık rol yapmayı bırak
  sen bir entel magandasın
  behey sanat hırsızı
  behey üretme kabızı
  birazcık efendi ol
  zehir etme şu yazı

  --- alıntı ---

  https://www.youtube.com/watch?v=KqMCdcYpTeA
 • 6991
  (bkz: 12 kasim 2022 fenerbahce giresunspor maci) maçından sonra yayıncı kuruluşa röportaj veren türk milli topçuları (emre mor, ferdi kadıoğlu) ile tercüman sayesinde iletişim kurulabilen camia.
  bu konuda hoşgörülüyüm, olabilir.

  ancak 2 sezon önce galatasaray’da milli marşı okuyacak topçu yok diyerek milliyetçilik kasan bizi eleştiren camianın milli futbolcularının türkçe konuşamaması, ingilizce cevirim yapılması bana biraz komik geldi.

  olum marco aurelio, boffin, edin visca kadar olamadınız.
  bari coulibaly kadar (bkz: ya galatasaray seyirci manyak ya) öğrenin milli formasını giydiğiniz ülkenin dilini.
 • 6992
  koşun arkadaşlar, yine mağdur oldular. muhteşem mağduriyetlere konu olan camia.
  bu sefer konu fenerbahçe'nin stadına atatürk ismini vermesi.
  "fenerbahçe'de, ülker stadı'nın isminin atatürk stadı'na çevrilmesi talebi camiadan destek alırken mevzuatta takıldı.
  milliyet gazetesi'nden mustafa anıklı'nın haberine göre, spor hizmetleri genel müdürlüğü’nün “tesislere ad verme yönetmeliği”nin 7. maddesi’nde, “ad verme ile ilgili yasaklar” bölümü bulunuyor.
  bunda ise şu ifadeler yer alıyor.
  ► gerçek ve tüzel kişiler tarafından açılan ve işletilen özel beden eğitimi ve spor tesislerine atatürk’e ilişkin adlar ve sıfatlar verilemez.
  ► bir şehirde benzer tesislerden sadece bir tanesine atatürk’e ilişkin adlar verilebilir."
  offf şimdi buradan ne marşlar çıkar, ne pankartlar, ne mağduriyetler.
 • 6994
  daha önce de söylemiştim, fenerbahçe şampiyonluk sayısı ve şampiyonluk sayısı kaynaklı yıldız sayısı konularını kapattı. bitti o iş. fenerbahçe'nin 28 şampiyonluğu ve bu 28 şampiyonluk kaynaklı 5 yıldızı var. kamuoyunun, bizim veya federasyon'un ne diyeceğinin bir önemi yok, geçmiş olsun.

  şükrü saraçoğlu stadı'na gidin bakın, içeride dışarıda her yerde 5 yıldızlı logoları var. samandıra tesislerine gidin, tesisteki bütün logolar 5 yıldızlı. fenerium'a gidin bakın, logo barındıran ürünlerin hemen hepsi 5 yıldızlı. hepsinden önemlisi; ali koç bir sene önce puma'ya talimat verdi, 2023-2024 sezonu resmi maç formalarını 5 yıldızlı logoyla hazırlamaları için. bütün bu atılan adımlara var bir itiraz, var mı bir cevap, var mı bir uyarı federasyon'dan? geçenlerde bir mehmet büyükekşi "ulusal ligin başlangıcı olarak 1959 edilmiş, öncesi yerel organizasyon olarak görülmüş. bizim şu an daha öncelikli gündemlerimiz var" diye hafiften bir mırıldandı ama fenerbahçe cevap bile vermeye gerek duymadı bu mırıldanmaya.

  1923-1959 arası dönemde türkiye'de oynanan liglerden bir tek kendilerinin anlayabildiği bir matematikte 9 tane ulusal çapta şampiyonluk çıkardılar ve bu 9 şampiyonluğu 1959 sonrası olan şampiyonluklarına eklediler. 9+19, oldu 28. fenerbahçe bu konuyu futbol kamuoyunda tartıştırmak veya federasyon'a kabul ettirmek gibi aşamaları çoktan geçti. 3 temmuz fenerbahçelilerin gözünde nasıl kumpas olduğu tartışmaya kapalı bir konuysa, 28 şampiyonluğa sahip oldukları da en az o kadar tartışmaya kapalı bir konu. peki biz ne zaman kış uykumuzdan uyanacağız? 18.hafta kadıköy'e gittiğimiz zaman başta oturduğumuz yedek kulübesi olmak üzere stadın her tarafında 5 yıldızlı logoyu gördüğümüzde, "bir ne oluyor lan?" diyeceğiz bu konu hakkında ama her şey için çok geç olmuş olacak. bugün de zaten çok geç. o yüzden herkes kendi psikolojisini 5 yıldız barındıran logolu fenerbahçe resmi maç formasına hazırlarsa iyi olur. bu geldiğimiz noktadan sonra bu konuda ağlayıp sızlamanın veya bağırıp çağırmanın da bir anlamı yok. fenerbahçe düzenlediği kongrelerinde, divan kurallarında, resmi etkinliklerinde, statlarında, tesislerinde, televizyon kanalında, aylık dergisinde kısacası kurumsal her yerinde iki senedir bas bas bağırıyor. bas bas bağırdıkları her şeyi de yaptılar, geriye bir tek resmi forma kaldı. onu da 6 ay sonra göreceğiz. "aa bu konu ciddiymiş" dediğimiz an, çoktan kaybettiğimiz an olacak.

  geçti bor'un pazarı sür eşeği niğde'ye kısacası. hepimize geçmiş olsun.
 • 6995
  kendi dünyalarında sözde 28 şampiyonluğu ve 5 yıldızı olan futbol takımına sahip kulüp. gerçek dünyada ve resmiyette böyle bir durum yok. kendilerine iyi uykular. diğer kulüpler yeni hedeflere yürürken, onlar bununla avunabilir, bir sakıncası yok. galatasaray 4. yıldızı takan ilk ve tek kulüp olmasa zaten böyle bir çabaları olmazdı. kendi tweetleri yok muydu 4. yıldız yükleniyor diye? komik. o seneki yarışta kazanan olsalar ve 4. yıldızı bizden önce taksalar kasıla kasıla 4 yıldız ile dolaşırlardı. ben sadece gülüp geçiyorum.
App Store'dan indirin Google Play'den alın