• 1
  brezilya'da favela diye bilinen mahallerde oynanan sokak futbolu da diyebiliriz.
  kısaca özetleyelim:

  https://gss.gs/kGJ.jpg

  brezilya'da ipanema ve copacabana’nın dünyaca ünlü geniş plajlarına ve zengin mahallelerine yukarıdan bakan tepelerde, ‘cariocalar’ olarak bilinen rio de janeiro’nun yerli halkının ellerine ne geçtiyse kullanarak inşa ettiği gecekondu mahallelerine favela denir.

  https://gss.gs/OIy.jpg

  rio de janeiro'da yaklaşık 600 kadar favela vardır. bunlardan en meşhurları: roçinha, michael jackson’ın 'they dont care about us' şarkısına klip çektiği santa marta, vidigal, tavares bastos... uyuşturucu, hırsızlık, cinayet, gasp vs. gibi tonla suçun işlendiği bu yerleri hükümet; 2014 dünya kupası ve rio olimpiyatları öncesi emniyet güçleriyle yoğun baskı altına almış ve bölge kontrolünü ele geçirerek, birkaç düzine favelayı hem ziyaret etmek isteyenler, hem de orada yaşayan halk için son derece güvenli hale getirmiştir.

  https://gss.gs/X4r.jpg

  bu suç merkezi ve fakir gecekondularda pek doğal olarak futbol da çok önemli yer tutar. favelalarda çoğu olaylı geçen turnuvalar, maçlar yapılır. bir nevi mahalle maçları da denebilir. taraftarı olan, çekişmeli mahalle maçları...bu maçlardan da önemli sayıda futbolcu bu zamana kadar çıkmıştır. yani brezilya futbolunun en alt tabakası ve yerel kulüplerin bir nevi üretim yeri de denebilir.

  https://gss.gs/kJY.jpg

  favelalardan çıkan dünyaca ünlü futbolculardan bazıları: ronaldo, zico, romario, jairzinho...

  https://gss.gs/P85.jpeg
  https://gss.gs/vRp.jpg