• 1
  17 mayıs 2000 galatasaray arsenal maçından önce soyunma odasında geçen konuşmadır. videosu mevcut biliyorum ama yine de bu güzel cümleleri yazıya döküp burada paylaşmak istedim.*

  *
  topun olduğu yer, topun olduğu yer bizim için pozisyon.
  yetinmemizin en önemli sebebi topun olduğu yer.
  iki, saha kaygan olduğuna göre vurduğumuz topları bize vurulan topları, defans, orta saha iyi takip.
  kaygan saha çünkü ve vurmaktan çekinmeyin tam tersi topa vurmalarına da müsade etmeyin mesafe tanımaksızın.
  zaten düşüncemiz size aktardıklarımız buraya geçtikten itibaren bizim sahaya hiç bir boş alan ve boş adam bırakmamak.
  bugün kaç dakika oynarsanız oynayın ama birinci dakikadan itibaren 10 kişi oynamamız tafarel dahil, hariç, 10 kişi oynamamız çok önemli.
  okan ve ümit top oynatmak yok, tehlikeli bölgede suat'ın adamı belli ve top oynayacaz
  size bir daha söylüyorum.
  en iyi defans yapmak, defans yapma oyunu oynamaktır, oynamaktır.
  ters toplarımızı unutmayın, ara toplarına koşanları hiç düşünmeksizin suat, geri dörtlüyle beraber desteğimiz düşünmeksizin, hemen ümit.
  burda tek şey kaldı sizin oynamanız, bir dünyanın seyredeceği sizin oynamanız.
  başlarken çok iyi başlıyoruz, hiç riziko yok, ofsayt taktiği diye bi şey yok.
  kadememiz tamam, ileri gittiğimiz zaman da hep beraber topa doğru bam bam bam bam gidecez ve oynayacaz, oynadınız.
  oyun disiplinin bozmak yok, şartlar ne olursa olsun atarız, yeriz.
  ve de bazı arkadaşlarımız burda bi daha söyledim, petit, petit çok konuşur, dirsek atar, konuşur, muhattap olmak yok.

  eveeeet evet evet evet evet.
  rapid maçıyla başladık, size hep bir şeyler söyledik dedik ki arkadaş biz bu işin sonuna kadar gideriz, gidersiniz
  allah'a şükürler olsun ki aslan gibi bi periyot çizdiniz, aslan gibi top oynadınız, bugün 17 mi? 18 mi? 17. avrupa kupası maçımıza çıkıyoruz ve bunun adı da final.
  yine söylüyorum;
  kazanacaksınız, kazanmak için uğraşacaksınız ama netice ne olursa olsun siz benim gönlümde hep kazandınız hep şampiyonsunuz ve öyle kalacaksınız.
  allah yardımcınız olsun.
 • 2
  "evet, şimdi, benim size söylediğim takım çıkıyor. yani şurası, kemalle johnson, burada ceyhun...

  ilk topu onlara doğru ve orada baskıya, ilk 20 dakika çok önemli. niye? müthiş başlayacağınızı biliyorum, ama bu arada hata yapıp gol yemeyelim. onlar yesinler golü, bitsin iş. ilk maçta hatırlayın, ilk 20 dakika oyunun en iyisi biziz. kötü bir gol, bizi bozdu. o şekle getirmeyelim. seyirci ne olursa olsun, atmosfer ne olursa olsun. biz itidalli, sakin. hele hele ilk dakikalarda sarı kart falan, aman sakın, sakın!

  işimiz gücümüz maça konsantre olmak: top sahada. geliyor. ümit, kim yanaşmış? volkan. kim var? ali veya ümit, ali. kim var? xavier var. hooop burası hazır! ama şartlar ne olursa olsun, 11 kişi oynamamız lazım! 11 kişi! benim arkamda bana yardım edecek adam görmeliyim! topu aldım, arkadaşımı görmeliyim! yan toplarda bizim etkili olmamız lazım, %100 adam markajı bize olan yan toplarda, hemen alıyorsunuz, ön direk arka direk içi herkes geliyor. frikiklerde, hemen baraj, sıçramak kimseye yok çabuk başlayabilirler. ceyhun'a vurdurma yok, dribbling yaptırma yok rebrov'a aynı keza şuta ortaya müsaade yok! her şeyi konuştuk, her şeyi çalıştık.

  biz oyun disiplininden 11 kişi golü de atsak, kopmuyoruz. gol de yesek allah korusun, kopmuyoruz oyun disiplininden. neden?

  fikstüre göre çok büyük avantaj olur. bir rakibimizi atarız. bu bir lig maçı, rövanş maçı değil. bu, günü için önemli, uzun vadede çok önemli değil. bugün ve yarın için çok önemli. ama, öyle bir yüreğinizi koymalısınız ki, buradaki tüm seyirciler, bizler, tüm türkiye'deki ve dünya'daki galatasaraylılar sizinle saygı duymalı! taktiğimiz sistemimiz harfi harfine tek tek toplu halde blok halinde var!

  oğlum göreyim sizi! göreyim sizi! göreyim sizi! haydeeee!"

  8 mart 2003 galatasaray fenerbahçe maçı
 • 3
  konuşmasının şu kısmı "kazanacaksınız, kazanmak için uğraşacaksınız ama netice ne olursa olsun siz benim gönlümde hep kazandınız hep şampiyonsunuz ve öyle kalacaksınız. " tüylerimi ürpertir nedense benim yıllardır. düşünsenize sözlükten 11 kişi bu maça çıkıyoruz ve terim bu konuşmayı bize yapıyor. o finali biz bile kaybetmeyiz. tabi bu işin latifesi fakat son yıllarda bu ülkede gördüğüm (her alanda) en iyi motivatör fatih terim.