• 20
  çok sevmektir. öyle böyle değil çok sevmektir. toplumumuzda holiganizm ile sıkça karıştırılır. "aaa ne kadar fanatiksiniz" vb. saçma cümleler duyulur cahillerden. oysa ben bir fenerbahçeliye hediye alırken sarı lacivert bir tişört seçerim. ha fenerium'a para kazandırmam ama gider x bir mağazadan kazak, tişört alırken lacivert ya da sarı alırım. ben sevgimi tribünde yaşarım, evde yaşarım, sokakta yaşarım ama rakibe zarar vermem. nitekim benim gibi adamlara holiganizm ile karıştırarak "fanatiksiniz" diye aklınca yafta vuran bazı tipler, aslında hayatın akışında kendileri fanatizmi aşan, hatta insana yakışmayan tuhaf hareketler yapabilmekteler.
 • 7
  insan özü itibarı ile zayıf bir yaratıktır. sonsuz büyüklükteki evren, ve onun içinde barındırdığı sayısız tehlike, insanı dünyayı hayvanlardan farklı algılamaya başladığı günden beri paranoyak, depresif bir ruh hali içine sokmuştur. insan, kendini güvende hissetmek adına, daima bir guruba dahil olma çabası içinde olmuştur. aidiyet duygusu, güven duygusunun zorunlu öncülü olagelmiştir hep. bir dine, millete, taraftar grubuna, ideolojik topluluğa dahil olmak bizi rahatlatmıştır. yakıcı varoluş sorunsalını daha katlanılır hale getirmiştir.

  fanatizm kavramı da bu durumdan doğar aslında. insan zihni, ait olunan grubu sürekli sorgular. kendimizi rahatlatmak için uydurduğumuz, yaşamın amacı haline getirdiğimiz kavramlar sürekli tehdit edilir zihnimiz tarafından. bu da kaçınılmaz olarak güvensizlik/huzursuzluk yaratır bünyede. güven hissinin devamını sağlayabilmek için, bizden olanı us dışı bir tavırla yüceltip, öteki haline getirdiğimiz bütün nesneleri/kavramları/olguları karalamamız gerekir. dünya'ya, iyiyi/doğruyu/adaleti/yiğitliği temsil eden biz ve çirkefliği/kötülüğü/ahlaksızlığı temsil eden ötekiler olarak bakarız. mantığın kolu bacağı budanır ve o, bu us dışı durumu akla uygun hale getimek için kullanılır.

  sadece futbol fanatizmi değil dinsel, milli, ideolojik fanatizm de aynı kaynaktan beslenir aslında :bireyin aidiyet duygusunun verdiği güven hissini korumak için, kendisinden olmayanı us dışı bir tavırla ötekileştirmesi/şeytanlaştırması.
 • 23
  insanı kendinden eden bir kavram.

  fenerbahçe'nin 17 ekim 2021 trabzonspor fenerbahçe maçı sonrası yangınına bakıyorum da... acaba ben/biz de böyle mi görünüyoruz saçmalarken? ya da bu seviyede saçmalıyor muyuz? memlekette daha çok bağıranın çoğu zaman, çoğu yerde daha çok kazandığı sürpriz değil gerçi ama...

  kim min jae'nin iki sarı kartı da ve penaltı kararı da doğruyken niye ve neye bağırıyorlar bu kadar?

  yazdıklarım bu tanımı karşılıyor mu emin değilim bu arada. akıl tutulması, algı yönetimi, fenerbahçe başlıkları arasında seçim yapamadığım için çaresizce buraya geldim.

  siz ne istiyorsunuz birader?
 • 26
  benim için dereceleri şunlardır:

  hasta derecede galatasaraylı olmak: ülke, din, ahlak, aile vs gibi tüm değerlerin üstünde olacak şekilde galatasaraylı olmak.

  sağlam galatasaraylı olmak: yukardaki değerler hariç galatasarayı hayatında yüksek bir önem seviyesinde desteklemek. kendimi bu gruba ait olarak görüyorum.

  galatasaraylı olmak: galatasaray’ı sevmek ama denk gelirse maçını izlemek.

  sorarlarsa galatasaraylıyım demek: futbolla ilgisi çok az olan grup. bu seviye ve altında genelde kadınlar çoğunluktadır. galatasaray avrupada çeyrek final ve sonrasına çıkarsa veya fenerle şampiyonluk maçına çıkarsa maça bakmak. hatta bazen bu sonuçları ertesi gün arkadaşından öğrenmek.

  sadece milli takımı tutmak
 • 25
  orta doğu'da halkın ekonomik çıkarlarını konsolide etmek ve onları uzaklaştırmak için, yöneticilerin kutuplaştırma iklimiyle orta doğu halklarında yaygın görülen bir eğilimdir. bu eğilim spor ve siyaset alanında ülkemizde çok sık görülür. ancak özellikle mısır'da spora olan ilgi çok sık basına yansımasa da ülkemizden bile fazladır. mısır halkı siyasi sistemin adaletsizliklerinden kaçmak için futbol sahasında adalet arar. ancak bunu da fanatiklik üzerinden kurgulayarak aslında öfkesini yansıtır. mısır'da ve bence ülkemizde de futbol insanların afyonudur. amacı da güncel sorunlardan uzaklaşmaktır.
App Store'dan indirin Google Play'den alın