• 1
  galatasaray adına en mükemmel zamanlama ile sonuçlanmıştır.

  uzunca yazmayı planladığım için sonuç kısmını baştan yazdım. bunu neden böyle söyledim? geçelim analiz kısmına.
  özellikle bilgisayar oyunları ve filmler için kullanılan bir tabir vardır '' hype ''
  türk internet dünyasında da hypelandım, çok hype yaptı şeklinde kullanılır. beklentiye girmek, yükselmek gibi çevirisini yapabiliriz.

  bir de hype treni vardır. bunu da şöyle açıklayabiliriz. ortada nötr ya da negatif düşünceye sahip olduğun durum vardır. hypelanan insanların düşüncelerini okudukça, dinledikçe ve reklamları gördükçe fikrin değişmeye başlar ve sen de hype trenine binmiş olursun. başlarda nötr ya da negatif olduğun şeye karşı kendini, överek büyük beklentiye girmiş şekilde bulursun.

  birer örnekle daha net açıklarım diye düşünüyorum. mesela ilk hobbit filmi. öncesinde yüzüklerin efendisi ile zaten bir kitlesi ve kalitesi olan yapımın hobbit diye filmi çıkıyor dendiğinde sinemaseverlerin büyük kısmı hypelandı. tren oluşmasına gerek yoktu zaten herkes beklentiye girmişti. diğer bir örneğe gelirsem mesela breaking bad dizisi. sıfırdan ele alınan bir konu. insanlar izlemeden pek bilgi ve fikir sahibi değildi. reklamları yoktu. ilk sezonda bölümleri izleyenler hypelandı onlar övdükçe hype treni oluştu ve şu an ben dahil birçok insan için gelmiş geçmiş en iyi dizi diyoruz.

  galatasaray yönetiminin bunu hesapladığını düşünmüyorum ama istemeden de olsa falcao transferinde medya ve taraftarla birlikte hype trenini oluşturdular.

  fikirlerin nasıl değiştiğini, hype trenine nasıl binildiğini görmek adına temmuz ayında falcao hakkında nötr ve olumsuz entry yazan birkaç yazarın gittikçe değişen yorumlarını örnek olarak ekliyorum.
  https://gss.gs/X2l.jpg
  https://gss.gs/gs5.jpg
  https://gss.gs/lAy.jpg
  https://gss.gs/X2l.jpg
  https://gss.gs/oDS.jpg
  https://gss.gs/7xT.jpg
  ben bu örnekleri sadece 2 sayfadaki entrylere bakarak oluşturdum. işin içine sosyal medyaları da katsak neler neler çıkar.
  arkadaşları yargılamıyorum isimlerini de kapadım zaten. ben de falcao'ya temmuz başlarında nötrdüm. transfer dönemi kapanırken bacılarınızı saklayın kanatlılaaaar şeklinde geziniyordum evin içinde.

  bu uzun sürecin bize kazandırdıklarına gelelim. falcao'yu bonservissiz almış olmak zaten en önemli olaylardan biriydi.
  sosyal medyada çok acayip etkileşim sayılarına erişildi.
  falcao'nun duyurulma twiti 5.7 milyon izlenme 117 bin rt, 230 bin like
  imza töreni youtubedan 1.8 milyon izlendi.
  transfer sürecine özel bir espri ortaya çıktı. (admin falcao sandım) falcao'nun bunu twit atması ise efsane bir olaydı.
  yabancı sosyal medya hesapları (uefa dahil)etkileşim alabilmek için 10 gündür falcao ve galatasarayla ilgili paylaşımlar yapıyor.
  uçaktan inişini görmek için tarihin en kalabalık karşılamalarından birisi yapıldı. 20-25 bin taraftar olduğu söyleniyor.
  türkiye futbol tarihinin en kalabalık imza töreni yapıldı. insanlar imza töreni izlemek için bilet satın aldı.
  ben dahil birçok insan en kısa zamanda falcao forması / ürünü almak için yanıp tutuşuyor.
  kombine,vip ve loca satışları uçmuş durumda.
  falcao ise kendisine gösterilen bu ilgi ve sevginin karşılığını çok çalışarak vermeye çabalayacaktır diye düşünüyorum. adamın kariyerinde aradığı şey buymuş dedirtti. uçaktan indikten sonra cimbom old boys gibi takıldı.
  sponsor kısmına da gelelim falcao transferinden sonra nef(maaşının bir kısmını ödemek için), magdeburg sigorta, aroma firmaları sponsor oldu. özellikle magdeburg sigortanın ne kadar alelacele olduğunu imza töreninde forma kolunda ilk defa görmemizle anlayabiliriz. aroma firmasının sponsorluğunda direkt etkili olup olmadığına emin değilim ama dolaylı yoldan etkisi vardır.

  bu transferin 1 temmuzda sessiz sedasız şekilde sonuçlandığını düşünün ''bence'' bunların çeyreği olmazdı.
 • 3
  takriben 60 gün sürmüştür ve bu 60 gün boyunca sırasıyla mustafa cengiz, abdürrahim albayrak ve daha nice yöneticilere sövülmüştür. peki bu sövenler falcao transfer olduktan sonra sizce bu kişilere teşekkür etmiş midir?

  eleştirmek bizim kültürümüze çok uygun anlıyorum ama teşekkür etmeyi/şükretmeyi de bilmek lazım. tabi ki bu insanlar kendi parasıyla transfer etmedi falcao'yu ama sarfettikleri emeği de unutmamak gerek. sonuçta neredeyse aynı yaştaki fenerbahçe gustavo'ya 6 milyon euro para öderken biz falcao'yu bedavaya aldık.