• http://gss.gs/aH0.jpg
  http://gss.gs/d2W.jpg

  özellikle kart durumlarına iyi bakmanızı rica ediyorum.
  aşağıya deplasman karnesini bırakıyorum.

  http://gss.gs/oci.jpg

  top kaptırma 2.1 iken banega'nın belhanda'nın 1.4..
  başarısız dokunuş (first touch) neredeyse aynı.

  bu arada banega, belhanda'dan daha fazla maça çıkmış bir oyuncu. 10 maç eksiği var... bu noktada sağlıklı bir kıyas benim gözümde mümkün değil. ancak şu kanıya rahatlıkla varabiliriz.

  banega gelirse her şey düzelir diyemeyiz.
  belhanda'dan saha içinde daha hırçın, daha sert ve daha fazla kart görüp hemen hemen benzeri top kayıpları yapan, pas hatası yapan, belhanda'dan daha az şut çeken gol ve asist katkısı daha az olan bir adam alıp, belhanda ile değiştirip üzerine bonservis verip birde belhanda'dan daha yüksek maaşlı olacak olması, belhanda'dan iki yaş daha büyük olduğunu da hesaba katarsak bana çok mantıklı gelmiyor.

  belhanda biri ile değişecekse bu banega olmamalı.
  daha genç, daha dinamik, daha az hata yapan biri olmalı. hemen hemen aynı özelliklere sahip birini seri, babel, feghouli, belhanda gibi birbirini çok iyi tanıyan 4 oyuncu ile kuracağın 4'lü bloktan vazgeçmeyi şu an için uygun bulmuyorum.

  üstelik, bir dönem adı geçen mesa gibi banega'da ispanya dışında başarılı olabilmiş değil.

  ancak dediğim gibi eğer belhanda değişecekse daha genç, daha hareketli, daha az hata yapan bir oyuncu ile değiştirmek gerekiyor. maliyet olarak daha yüksek olan ama hemen hemen aynı defolara sahip biri ile değil.

  edit : özellikle yazmadım. iki oyuncunun kalitesini tartıştığımı filan düşünenler çıkacak mı diye?
  konuyu anlamak çok zor olmamalı. diyorum ki, banega gibi hemen hemen aynı defolara sahip biri yerine daha genç biri ile değişsin belhanda diyorum. bak ne diyorum, belhanda değişecekse daha genç biri ile daha az maliyetli bir oyuncu ile değişsin diyorum.
 • ne fernando ile yapar ne belhanda ile yapar ne marcao - luyindama ikilisi ile yapar ne çayda çıra oynar ne de lambada yapar...
  banega büyüklüğü öyle bir büyüklüktür tarifi yoktur. *

  sorun neydi? sorun oyuncuların mecburiyetten mevkilerinde oynamamasıydı.

  fatih terim'in en iyi yaptığı şeyi motivasyon sanan dallamalar burayı iyi okusun.
  hoca şapkadan tavşan çıkarttığını sanırsın ama aslında o oyuncuyu izlediğinde kafasında mevkisi oluşur. der ki bu burada oynar. kimse onu orada oynatmamıştır ama hoca oynatır deli verim alır, sonrada milletin ağzı açık kalır.

  motivasyon filan o yüzden hikayedir aslında. oyuncu doğru pozisyonda oynadığı için verimi artar, hocaya güveni tavan yapar ve doğru mevkide oynatıldığı için ekstra çalışır, performansını ortaya çıkarır. sonra herkes "gaz bu ya" der. oysa en kritik nokta olan oyuncuyu mevkisinde oynatma işini ülkeyi bırakın, dünyada en iyi uygulayan adamlardan biridir fatih terim (hakan çalhanoğlu inadı dışında).. mesela, ozan tufan'ı sağ bek olarak kullanan bursaspor'dan çağırdığında (tarkan batgün'e göre sağ bek ya da sağ açık gerçek mevkisi) onu 6 numaraya koyarak bir adan 6,5 numara yarattı ondan. sonra şenol hoca da sağ bek olan bu oyuncuyu orta sahada oynatarak farklı bir yere gelmesini sağladı.

  neyse, hal böyle olunca bizim ihtiyacımız olan şey bir 8 numaraydı.
  sezona öyle başladı. belhanda'yı 8 numarada kullanarak. onun önüne emre akbaba'yı attı. ancak bu tutmadı... özellikle avrupa'da sorun yaşattı.

  belhanda tam bir 8 numara değil. tam bir 10 numara da değil.
  mevkisiz oyunculardan. ikisini de az buçuk yapan ama hiç bir şeyi tam yapamayan biri. favre bunu bildiği için 3-5-2'nin ikinci forvetine bile koydu onu. bu yüzden 8,5 numara demiştik ona. arkasına da bir 8 numara lazım diye eklemiştik. işte o arkasındaki 8 numaradır banega...

  belhanda'dan farklı bir oyuncudur... diğer tarafta yine mevki konusunda esnek olamayan biri olan fernando vardı kadroda. hoca iyi gününde 8'de oynar, 10 numara da demiş olsa bile bunun gerçek olmadığını hepimiz biliyoruz. çünkü eğer 8 oynayabilseydi manchester city'den ayrılmazdı. pep onu sadece 6 numarada kullanabildiği için fernandinho'yu iki sezondur yedeksiz oynatmayı göze alarak gönderdi....

  yani tam bir 6 numara. 6,5 bile değil.
  hal böyle olunca onu 8 numaraya çekip (ayağı daha iyi diye) donk'u çapa rolüne büründürdü. tabi bu da çok işe yaramadı. deplasmandaki ana sorunumuz da buydu. merkezden top dağıtımı yapılamadığı için belhanda'nın geri gelmesi böylece ileride fazla adamla hücum edememizdi. birde ndiaye'nin en verimli olduğu yer iki 6 numaranın önü olunca, tudor'un bu orta saha kurgusunu kurarken ne düşündüğünü herkes gibi bende merak ediyorum... her şeyden biraz var...

  fernando tam bir 6 numara olduğu için oraya bir 6,5 gelmeli. böylece banega'ya gelecek rakip baskıları sonuç vermemesi için yanında illa bir ayağı düzgün defansif orta saha olmalı. bir melo yani...

  seri olabilir, fuchs olabilir... inter'e giden lucien agoume olabilirdi... ama malum bu konularda biraz yavaşız..

  banega'nın yanına bir melo ihtiyacı acı bir gerçek.
  bunu çözmek için elimizi çabuk tutmamız lazım. hocanın 2-5-3'ten vazgeçmeyeceği de bir gerek. ama onu biraz 2-4-3-1'e döndürecektir.

  http://gss.gs/39A.jpg

  böyle bir düzenle sahada olacağımıza şüphem yok. amc kısmında belhanda mı olur başka biri mi? bilmiyorum.
  ama mc olan banega ile birlikte yanındaki dmc'nin çok önemli olduğunu o adam ile birlikte (yani dmc ile) her şeyin doğru gitmesi yada gitmemesi o mevkiye yapılacak yatırıma bağlı.

  o yüzden banega transferinin (tabi gelirse) tam olarak işe yaraması için dmc'ye bir melo bulmak lazım. yoksa sistem geçen seneki gibi içeride işler, dışarıda işlemez. 70 altı bir puan bu sefer bizi şampiyon yapmaz...
 • hakikaten enteresan. daha birkaç ay önce arsenal'in talip olduğu ever banega sözlüğümüzde beğenilmiyor.

  adam yıllardır istikrarlı şekilde laligada top koşturuyor. üstelik valencia, sevilla gibi baş altı takımlarda. ama yaşlı deniliyor, burun kıvrılıyor. hagi kaç yaşında bu coğrafyada top koşturmuştu? hem de 5 sene. bu mantıkla hagi transfer edilmez, uefa kupasını rüyamızda görürdük.

  arkadaşlar eğer bir futbolcu kendine iyi bakıyorsa, ağır sakatlıklar yaşamamışsa 35 yaşından önce fiziksel olarak düşüş yaşamaz. bu tıbben böyle. hatta 30'lu yaşlarda daha güçlü olursun. 31 yaşında ki adama emekli muamelesi yapmak hele de günümüz futbolunda bence abes.
 • yazdığı dilin anabilim dalından mezun bir kimse olarak, google translate olayına girmeden söylemek isterim ki instagram postundaki metinde "kalmamı istiyorlar" gibi bir ibare yok.
  transfer ateşini siz yakın isterseniz yine ama sevilla'da bir aslan yatmıyor olabilir.

  çeviri editi:
  bilmiyorum, ben hep böyleydim,
  kimse için düşünce şeklimi değiştirmeyeceğim,
  bırakın benden ne istiyorlarsa söylesinler.
 • tatil için sevilla’dayım, eşinin manikürcüsü kaldığım otelin yanındaymış. lobide çalışan çocuk türk olduğumu duyunca hangi takımlısın diye sordu, galatasaray dedim. çocuk da “aa banega’nın eşi bizim yandaki manikürcünün müşterisi, müjdemi isterim, banega transferi bitmiş” dedi ben de kendisine bu mutlu haberi verdiği için 10 euro bahşiş verdim.

  (bkz: maçkolik yorumları)
 • maç başı işine girersek kulubü soyup soğana çevirecek aslan.

  beton gibi adam her sezon en az 45 maç garantisi var. istikrar abidesi, en az üç sezon üst seviye oynar. bana hagi'nin transferini hatırlatıyor. gelirse galatasaray tarihine ismini altın harfler ile yazdıracaktır. sezonun en önemli transferi. bu adamı getirirsek ligde bütün ipleri elimize alırız. çok isterim.
 • açıkçası merkez orta sahada oynayacak oyuncuların biraz tecrübeli olması taraftarıyım bu nedenle banega'nın yaşına asla takılmıyorum hatta bu mevki için oldukça ideal bir yaşta. yanına "marcao tarzı" dediğimiz bir scout transferi yapabilirsek tadından yenmez.

  transferi gerçekleşirse 2 sezondur yaşadığımız birçok problemin üstesinden geleceğiz, özellikle oyunun sıkıştığı anlarda ve savunmadan topla çıkarken çok rahatlatacak bizi.

  hayırlı uğurlu olur umarım.
 • beni inanılmaz heyecanlandıran isim. gelir mi bilmiyorum ama gelirse hakikaten fark yaratacak isim olur. şöyle ki bu adam ndiaye’nin bölgesine geliyor. aradaki farkı siz düşünün.

  ek olarak bütçeye çok büyük bir vurgun yapacağını düşünmüyorum. ndiaye bile net 2.750 m euro maaş alıyordu. diagne’yi satmamız halinde bonsvervisin bir kısmını kendisi için harcamamız çok normal olacaktır.
 • burada adamdan haberi olmadan sallayanlara bakmayın arkadaşlar. ever banega defansif oyunu da çok iyi oynayan son derece sert bir oyuncudur.

  ever banega'yı meşhur eden de bu zaten. defansif özelliklerinin yanına ofansif özellikleri de ekleyen ender oyunculardan. ulan burada hayalinden sallamış adamlar. yok yumuşak kalırmış, mücadele etmezmiş. bu adam gayet sert. hem de çirkeflik derecesinde sert. melo'ya yakın derecede hem de sertliği. tabi ona göre biraz daha sakin ama çok kart görür.

  too çalmada ispanya liginde en çok top çalan oyunculardan biri. açın bakın istatistiklere. oturduğunuz yerden ahkam kesmeyin.

  bu adam 6-8-10 üç pozisyonu da oynayan canavar gibi adam. sert, mücadeleci, çirkef defansif olarak. ofansif olarak da top ayağına yapışan, ceza sahasına hem kendisi giren hem de derin top atan harika bir oyuncu. adamı hayatında bir kere izlemeden yorum yapanları dikkate almayın.
 • eğer transferi gerçekleşirse kendisine de en az 3.5m civarında maaş verileceğini düşünürsek, 3.3m euro alan fernando'nun da içerisinde bulunduğu bir takas harika olur. zaten bence takımda değişmesi gereken ilk isimlerden birisi fernando. çok istikrarsız ve fiziksel olarak o yükü çekemiyor. onun yerine o bölgeye de genç ve dinamik birini bulabilirsek; hem yaşı büyük transferlerden sonra durumu biraz dengelemiş oluruz, hem de banega'nın orta sahadaki yükü azalır.
 • transferi yalan olmamış futbolcudur. daha olmadı en azından. monchi'nin tipik menajer oyunları bunlar. satış listende olmayan, gitmek istemeyen adamın menajeri ve avukatı galatasaray ile neden görüşsün? bizim önerdiğimiz maaşı sevilla veremez. o çok meşhur projeleri de ancak avrupa ligi'nde oynamak. banega 31 yaşında. gelecek sezon bile sevilla forması giymesi garanti değil. lopetegui de masal anlatmasın. avrupa kupası'na gitmek yerine görmemiş gibi real madrid'e imza atıp milli takımdan kovulan daha sonra da 4 ayda kıçına teneke bağlatan adam lopetegui. bu sezon da sevilla'nın içine edecek hazret.
 • kimsenin istemesine gerek olmayan çünkü zaten alamayacağımız, kadro kalitesi bizim üstümüzde olan sevilla ile son iki sezonda tamı tamına 101 maça çıkmış ve 13 gol atıp 17 de asist yapmış, güncel piyasa değeri* 20 milyon euro olan pek bir kaliteli, taş gibi merkez orta saha oyuncusu. biraz abartı olacak belki ama rüyamızda bile göremeyebiliriz kendisini. zira sevilla "satıyorum" dese tonla avrupa kulübü kapıya dayanır dakikasında. bizim de 8 numara rotasyonumuz badou ndiaye, selçuk inan falandı yani hatırlatayım da.