• 53
  gruplarını ilk 2 sırada bitiren takımlar şampiyonaya direkt olarak katılıyorlar. toplam 20 takım.

  24 ülkenin mücadele edeceği avrupa şampiyonası finallerine kalacak son dört takım, uluslar ligi'nin dört kümesinden çıkıyor.

  kümelerinde avrupa şampiyonası finallerine kalamamış ülkeler, kendi aralarında play-off maçları yapacak ve son 4 takım avrupa şampiyonası finallerine katılmaya hak kazanacak.

  biz uefa uluslar ligi genel tabloda 22. sıradayız.
 • 54
  türkiye a milli futbol takımı'nın katılma şansı şu şekilde olan turnuva.

  (bkz: #2688719) - şu entry'de eleme yolundaki olasılıkları yazmıştık. fakat dün play-off ve uluslar ligi yolunu soranlar oldu. bu yüzden formatı biraz araştırıp okuyanları aydınlatayım dedim.

  10 eleme grubunun ilk 2'si direk euro 2020'ye gidiyor. 20 takım euro 2020 bileti almış oluyor.

  kalan 4 tane bilet uluslar liginin her 4 liginin play-off galibine veriliyor.

  a liginden 4 takım - 1 bilet
  b liginden 4 takım - 1 bilet
  c liginden 4 takım - 1 bilet
  d liginden 4 takım - 1 bilet

  peki bu 4 takımlar nasıl belirleniyor? aşağıdaki sıralama uluslar ligi 18-19 sezonunda takımların göstermiş olduğu performanstan dolayı oluştu ve play-off için baz alınacak.

  a ligi
  --------
  1. portekiz
  2. hollanda
  3. ingiltere
  4. isviçre
  5. belçika
  6. fransa
  7. ispanya
  8. italya
  9. hırvatistan
  10. polonya
  11. almanya
  12. izlanda

  b ligi
  --------
  13. bosna hersek
  14. ukrayna
  15. danimarka
  16. isveç
  17. rusya
  18. avusturya
  19. galler
  20. çek cumhuriyeti
  21. slovakya
  22. türkiye
  23. irlanda
  24. kuzey irlanda

  c ligi
  --------
  25. iskoçya
  26. norveç
  27. sırbistan
  28. finlandiya
  29. bulgaristan
  30. israil
  31. macaristan
  32. romanya
  33. yunanistan
  34. arnavutluk
  35. karabağ
  36. güney kıbrıs
  37. estonya
  38. slovenya
  39. litvanya

  d ligi
  --------
  40. gürcistan
  41. makedonya
  42. kosova
  43. beyaz rusya
  44. lüksemburg
  45. ermenistan
  46. azerbaycan
  47. kazakistan
  48. moldova
  49. cebeli tarık
  50. faroe adaları
  51. letonya
  52. lihtenştayn
  53. andorra
  54. malta
  55. san marino

  her ligin en iyi 4 takımı aralarında tek maç usulü eleme yoluyla yarı final ve o maçların galipleri final karşılaşması oynayıp onun galibi ise euro 2020 bileti kapacak.
  bu ilk 4 takımlardan herhangi biri eğer eleme yoluyla euro 2020 bileti elde etmiş ise, o hak sıradaki takıma geçer.
  şimdi kolay yoldan başlayalım, d ligini alalım.

  d liginde örneğin gürcistan, makedonya, kosova ve beyaz rusya ilk 4'te. bu takımlar eleme yoluyla çok büyük sürpriz olmaz ise bilet alamayacak. dolayısıyla d ligi play-off'u bu 4 takım arasında oynanacak.

  c liginde ilk 4 takım iskoçya, norveç, sırbistan ve finlandiya. ilk 4 maçlar sonucunda finlandiya dışında diğer 4 takımın eleme yoluyla bilet alabilmesi pek mümkün görünmüyor. finlandiya eğer bileti eleme yoluyla kaparsa yukarıdaki listeye göre play-off hakkı bulgaristan'a geçiyor.

  b liginde işler biraz daha karışık. en iyi 4 takım bosna hersek, ukrayna, danimarka ve isveç. güncel duruma göre bosna ve danimarka'nın durumları sallantıda. ukrayna ve isveç bileti alır gibi görünüyor. sıradan gelecek ilk takım rusya gayet temiz ilerliyor, onu geçelim. ardından avusturya, o israil'le kapışıyor, işin sonunda galip gelecektir diye düşünüyorum. galler gayet kötü, onlar büyük ihtimal 3. play-off sırasını alır. çekler temiz ilerliyor. slovakya da sallantıda gibi, yani 4. play-off bileti de onların olur herhalde.

  fakat üzülmeye gerek yok, neden mi? çünkü daha a liginin de play-off için 4 takıma ihtiyacı var. eğer bir sürpriz olur da portekiz, hollanda, ingiltere, isviçre, belçika, fransa, ispanya, itayla, hırvatistan, polonya, almanya ve izlanda arasından 4 takım eleme yoluyla bilet elde edemez ise, 4 takımlık play-off grubunu kendi aralarında kurarlar. ama olur da mesela isviçre irlanda ve danimarka'yı geçemeyecek olur ve diğer 11 a ligi takımı bilet alabilirse, isviçre'nin yanına 3 takım b liginden eklenir. yukarıda b ligini işlerken güncel duruma göre benim de tahminlerimi katarak slovakya'ya kadar geldik. diğer 3 takım için ise oradan devam etmemiz gerekir ve o takımlardan biri ise türkiye olur. ardından gelen irlanda bu durumda bilet almış olacak, dolayısıyla 3. takım kuzey irlanda olur. son takım ise c liginin sıradaki ekibi, yani tahminlerimize göre israil olur.

  ben şahsen eleme yoluyla bileti alacağımıza inanıyorum. fakat olur da grubu 3. bitirirsek, play-off'a kalmamız için yukarıda yazdığım listede bizim önümüzde olan 21 takımın en az 14 tanesinin eleme yoluyla euro 2020 bileti alması lazım. isimlere baktığınız zaman da bu durumun gayet kolay gelişeceğini görebilirsiniz. ha sonra o play-off'u geçebilir miyiz? onu bilemem. fakat b liginin en kötülerinden olduğumuz için büyük ihtimalle eğer olursa a liginden bilet alamayanlar ile kapışmamız gerekecektir.