resim
Erman Toroğlu
Görev:Eski Hakem
Yaş:75
Uyruk:Türkiye
Görev Aldığı Maçlar
 • 1696
  geçenlerde burda bir arkadaş da yazmıştı; muhtemelen bi açığını yakaladılar diye. yine bir yazar arkadaşımız da ali koç ile ticari ilişki durumunu belirtmiş, doğru mu yanlış mı bilemiyorum ben ama bu yıl kendisindeki farklılık göze net olarak çarpıyor.

  bir kaç ay oldu, ender bilgin ile program yaparken konu paradan puldan açıldı filan ender bilgin - istanbul'u kastederek - soruyor.

  hocam her yerde- semtte - bir yerin taşınmazın vardır dimi ? diye, hoca da evet var diye cevap verdi. ben kendisinin para ile pul ile bir işi olduğunu sanmıyorum. tv de basın yayın organlarında bir çok yerde çalıştı, yazdı hala devam ediyor. en basiti ile zamanında lig tv den çok iyi tazminat da kazanmış ortada varsa paradan ticari durumdan başka bence farklı bir durum var.

  3 temmuz 2011 tarihi ve sonrasında şike süreci ile ilgili kendisinin belirttiği, söylediği şeyler ortadadır, isteyen küçük bir araştırma ile ne demiş ne konuşmuş bulabilir. bunun üzerinden hocaya giydirmenin yüklenmenin bence bir anlamı yok.

  ben kendisinin maç sonu yorumlarını en azından bi 15-20 dakika dinlerim, bir süre önce yine bu başlıkta biraz uzun bir entry de girmiştim kendisi hakkında. son dönemde dinleyemedim, buraya yansıyanlar üzerinden konuşursak bu yılki farklılık göze çarpıyor.

  kendisi '' oynadım, oynattım, oynatalım '' isminde bir kitap da yayınladı bir süre önce, bende geçenlerde bitirdim. kabzımallık döneminden futbolculuğa, hakemlikten maç yorumculuğuna kadar bu zamana kadar başından geçen şeyleri anlatmış, beğeneceğiniz bölümler de var beğenmeyeceğiniz bölümler de...

  ben kendisinin dürüst bir insan olduğunu düşünüyorum; bahsedildiği gibi - başta da belirttim benim bilgim yok ama - birileri ile ticari ilişkileri varsa yaptığı yorumculuğu değerlendirmeleri vs bırakması lazım, varsa eğer böyle bir durum sırf böyle diye bunun üzerinden başkalarına, başka takımlara da giydirmenin alemi yok hocam. kitabında ne güzel şeyler anlatmışsın hocam, bir an önce özüne dönersin umarım.
 • 1697
  yayinci kuruluşta çalışırken pozisyonları tarafsız yorumladığı için kamuoyunda otorite olarak görülürdü.
  büyük çoğunluk samimiyetinde şüphe etmez söylediklerine ikna olurdu.
  maçtan sonra topçular, hocalar bile tartışmalı pozisyon için bakalım erman hoca ne söyleyecek derlerdi.

  özellikle aziz yıldırım'ın bu durumdan çok rahatsız oldu ve kendisine baskı uygulanmasına rağmen durusundan taviz vermedi ve neticede beinden kovuldu.

  bundan dolayi kamuoyunda dürüst, tarafsız hakem intibasi bırakmıştı.

  misal eski erman hoca trabzon’da yaşanan hadiseler ve oosterwolde`’ye verilen daha dogrusu verilmeyen cezalar için tarafları yerin dibine sokar çıkarır bir daha sokardı.
  (bkz: 17 mart 2024 trabzonspor fenerbahce maci olaylari)
  bu sezon bolca fener lehine verilen art niyetli penaltılari kendi uslübü ile ağır eleştirirdi, adaletsizlik yapan hakemleri, gözlemcileri ifsa ederdi.

  ama şu an net bir şekilde fenere yanlıyor. bunu niçin yapıyor bilemiyorum.
  dikkatimi ceken husus, yaslandıkça nefsi arzularına daha çok önem verdiğini ve yaşına uygun olmayan hareketlerde bulunması.
  misal, torunu yaşında kızlar, lüks yasam, ortamlarda alkollü şekilde dolaşması, görüntü olarak gençleşmeye çalışması (sac ekmeler, boyamalar vs) televizyonda ar sinirlarini zorlayan açıklamaları (evde ciplak dolaşmayı seviyorum vs).

  suyun karşı tarafında fetö taktiklerini çok iyi kullanan bir yapı var. hakemlere, tff ve kurumlarına, medyaya yaptığı baskılar, tehditler, medya üzerinden yapılan algılar, organizasyonlar türk futbol tarihinde hiç bu kadar yapılmamıştı.

  belki de birilerinin elinde kaseti veya buna benzer bir şeyler vardır.
  çünkü bir insanin yetmişinden sonra karakteri bu denli nasıl değişebilir anlam veremiyorum.

  karakter demişken, ismail kartal çok karakterli biri olduğunu söylemiş miydim?
App Store'dan indirin Google Play'den alın