resim
Erman Toroğlu
Görev:Eski Hakem
Yaş:75
Uyruk:Türkiye
Görev Aldığı Maçlar
 • 1238
  rıdvan'a giydirenlerden birisiydi, rıdvan kendisine cevap veremedi. diğerlerine "fedöcüsünüz" diye bağırdı ama erman hocaya tek laf edemedi. erman toroğlu'na son yıllardaki yaptığı dobra açıklamaları ve sürekli doğru bildiğini söylemesi için burdan teşekkürlerimi iletiyorum. umarım korkusuzca bildiği, öğrendiği, inandığı şeyleri konuşmaya devam eder.

  barış abimizin dediği gibi "eğri eğri, doğru doğru".
 • 1177
  --- alıntı ---

  malatya'da trabzonspor maçı oynansa ve maç anında deprem olsa, 15 bin vatandaşımız hayatını kaybetse fenerbahçe kulubu yetkilileri bir taraflarına kına yakacak mı acaba. insan değil bunlar ya!

  verin kupayı onların olsun, nasıl insan bunlar ya!

  --- alıntı ---

  şuanda aspor'da malum takımı yerden yere vuran yorumcu.

  video geldi: https://twitter.com/.../1221501131723104257
 • 1143
  https://www.sabah.com.tr/...gi-dizayn-mi-ettiniz

  linkteki habere imza atmış yorumcu.

  --- alıntı ---

  tarih 5 aralık, günlerden perşembe saat 16.50, yer zorlu center nihat özdemir'in bürosu. ağır misafirler ayrı ayrı gelmeye başlıyorlar. peki, nereye? nihat özdemir'in bürosuna. ağır misafirler kimler mi? ikisi ali koç ile semih özsoy. diğeri kim? bence size 5 isim sorsam yine bilemezsiniz. neden? haydi, onlar f.bahçe'de yönetici. arkadaşlar, dostlar. diğeri kim? mhk başkanı zekeriya alp. haydaaa. buyurun cenaze namazına.

  toplantı 2.5 saat sürüyor. arkadaşlar bu toplantıyı neden nihat özdemir'in özel bürosunda yapıyorsunuz? nihat özdemir tff başkanı, gidersiniz futbol federasyonuna açıkça konuşursunuz. neden gizli gizli, kaçak girip görüşüyorsunuz?

  --- alıntı ---

  şu haberleri nasıl sabah, fotomaç gibi yayın organlarında sunup, aspor'da tartışabiliyor gerçekten hayret ediyorum. karşısına aldığı adamlar sırasıyla aynı zamanda tff başkanı olan türkiye'nin en yandaş müteahhitti, aynı zamanda türkiye'nin en zengin ailesinin varisi olan fenerbahçe başkanı. haberi sunması ayrı cesaret, bunu yandaş medyada yapması apayrı bir başarı. siyasete girse memleketi düze mi çıkarır diye düşünmeme sebep oluyor adam.

  ilgili yazısı doğruysa gerçekten çok büyük rezalettir. bilmiyorum bu olayı uefa'ya, fifa'ya taşıyıp memlekette bir şeyleri düzeltebilir miyiz? kendi içimizde hiçbir şeyin çözülemeyeceği çok net.
 • 1268
  iddiasına göre yakın zamanda mhk hakemlere bir konferans vererek her takımdan bir oyuncu söyleyeceğiz maçta otoritenizi bu futbolcular üzerinden kurun demiş ve her takımdan en çok hakemle uğraşan isimleri belirlemiş. hakem ümit öztürk 14 ocak 2021 fenerbahçe kasımpaşa maçını yönetirken ozan tufan yanına gelip bir pozisyonda hocam fenerbahçe'den caner abiyi seçmişsiniz zaten gibi bir ifadede bulununca ümit öztürk şok olmuş, maçtan sonra mhk'yı aramış nasıl duyulabiliyor anlamadım demiş.

  erman toroğlu yüzde yüz doğru dedi bu bilgi için ki zaten kendisinin söyledikleri yalanlanamıyor genelde. hakem camiasında arkadaşlarını satan insanlar var dedi konuya ilişkin olarak.
 • 1193
  a spor gibi yandaş bir kanalda gerektiğinde tff başkanlığına atanan nihat özdemiri, mhk başkanlığı yapan koç taşeronu zekeriya alp'i, soyadı altında ezilmeyi seçmeden; parayla talimat almadan ali koç'u bir güzel, lafı gediğine oturtarak eleştirebiliyor.

  erman toroğlu sayesinde zorlu center'da ali koç-nihat özdemir-zekeriya alp'in gizli işler çevirdiğini öğrendik.

  arada bize de atıp tuttuğu oluyor ama tümden çamura batmış ülke medyasının yanında kendisi en temiz kalan yorumcu, gazetecidir. bu bile büyük bir saygı göstermeye yeter.
 • 1239
  halkla beraber yaşayan adamdır.
  sosyal hayatında insanların içindedir.
  tabii bunun yanı sıra vaktinin çoğunu da bodrum'da geçirir.
  kendisini asmalı mescit taraflarında esnafla sohbet ederken görürdüm geçmiş yıllarda.
  yemeği içmeyi seven, zevkine düşkün biridir.
  futbolculuk, futbol hakemliği ve kabzımallık yapmıştır.
  uzun yıllardır da televizyonda yorumculuk ve köşe yazarlığı yapıyor.
  hakkaniyetli adamdır, çünkü futbolcuyken hakemlerin adil olmadığını düşündüğü için hakem olmuştur.
  birileri birilerinin hakkını yiyorsa kesin çıkıp konuşur.
  özellikle son 3-4 yıldır belki maddi kaygısı da olmadığından çok rahat deşifre ediyor bazı şeyleri.
  mesela tff ve hakemler nezdinde galatasaray'ın hakkı yeniyor diyen tek kişidir...
  geçen sene hakemlerin başakşehir'e dokunamadığını söylediğini de birkaç kez duydum.
  buna kimse cesaret edemiyordu işten atılırım korkusuyla.
  ancak, erman toroğlu konuşuyordu...
  keza "zorlu" meselesini de o açıkladı...
  normal bir ülkede tff'yi, mhk'yı topluca istifa ettirecek olay bir şekilde sümenaltı edildi ancak, erman toroğlu sayesinde hepimiz bu olayı öğrendik.
  tarih yazacak...
  türk futbolunun içinde iyiki vardır toroğlu...
  saha içi yorumları sığ ve demode gibi görünse de, saha dışı faktörlerin fıutbolun önüne geçtiği türkiye'de kendisi önemli bir habercidir.
 • 1169
  eskiden gayrettepede bir otelde aynı spor salonuna üyeydik. 2000lerin başi. adam o zaman dahi tazı gibi koşardı bantta.
  sauna sohbetlerinde bizi de gorunce hemen karı kız çıtır muhabbeti yapardı. askere gitmeden askerlik muhabbetini ermandan duymuştum ilk.

  tvde nasılsa aynı geyik sauna da devam yani adamın içi dışi bir. diğerleri gibi şov yapmıyordu hala da değişmedi.

  sağ olsun bir haberle kocaman cepheyi yıktı.
 • 1041
  14 nisan 2019 fenerbahçe galatasaray maçı sonrası bazı yorumları:

  “fenerbahçeli futbolcular kendi aralarında konuşuyorlardır. nasıl hakemle dağıttık diye. işte sen hakem değilsin.”

  (hasan ali’nin, feghouli’nin ayağına bastığı ve kart görmediği pozisyon için) “sarı kartın ağa babası.”

  (hasan ali’nin atıldığı pozisyon için) “taraf olarak yorumlayıp bariz gol şansı yok derseniz, yarın başka yerde bu pozisyon karşınıza çıkar, bu pozisyonu yedirirler size. net bariz gol şansıdır. kırmızı karttır.”

  “bütün basmalar fenerbahçe’de. hiçbirine sarı vermedi. şimdi konuşturacaksınız beni.”

  (mehmet topal’ın linnes’e hunharca tekme attığı ve kart görmediği pozisyon için) “hadi kırmızı vermeyim, idare edeyim. sarı vereyim. 2. sarıdan atılır. fener 9 kişi kalmalıydı. ah anam ah...”

  “bugün yırttın ersun.”

  (fenerbahçe’nin golünden önce feghouli’ye faul yapılan pozisyonla ilgili) “fenerli oyuncu feghouli’yi yukardan tutuyor, alttan ayağına basıyor. arkasına geçip 2 puan alıyor. infaz ediyor. neredesin ulan ali palabıyık?”

  (canlı yayında samandıra’da beraberliği kutlayan fb taraftarına) “takım otobüsüne ali palabıyık’ın resmini koysunlar.”

  (mehmet topal’ın diagne’yi ceza sahasında indirdiği pozisyon için) “karakucak. topa hiç bakmıyor. döndü, zavallıyı aldı götürüyor. indir yere olum, bi ters kepçe. grekoromende yok böyle bir şey. ohh ya komik ya!.. net penaltı. veremez. ali palabıyık’ta fizik var, yürek yok! veremez! bir kaç şey daha söyleyeceğim olmayacak.”

  (yayıncı kuruluşun gönderdiği pozisyonlar bittiğinde) “daha 2 pozisyon vardı konuşmamız gereken. onyekuru’ya faul vardı. devam ettirdi, galatasaray gol yedi yazık... operasyon olmuş.”

  “iki fenerli bir pozisyonda birbirine bastı. fener’e faul verdi. yazık.”

  “palabıyık’a haftaya maç verirler.”

  “fenerli idareciler seyretsinler hakemin rezilliğini.”

  “kul hakkı yiyeni allah çarpar.”

  “hakem makem değil.”
 • 1144
  https://www.sabah.com.tr/...gi-dizayn-mi-ettiniz

  yazının tamamı,

  --- alıntı ---
  tarih 5 aralık, günlerden perşembe saat 16.50, yer zorlu center nihat özdemir'in bürosu. ağır misafirler ayrı ayrı gelmeye başlıyorlar. peki, nereye? nihat özdemir'in bürosuna. ağır misafirler kimler mi? ikisi ali koç ile semih özsoy. diğeri kim? bence size 5 isim sorsam yine bilemezsiniz. neden? haydi, onlar f.bahçe'de yönetici. arkadaşlar, dostlar. diğeri kim? mhk başkanı zekeriya alp. haydaaa. buyurun cenaze namazına.

  toplantı 2.5 saat sürüyor. arkadaşlar bu toplantıyı neden nihat özdemir'in özel bürosunda yapıyorsunuz? nihat özdemir tff başkanı, gidersiniz futbol federasyonuna açıkça konuşursunuz. neden gizli gizli, kaçak girip görüşüyorsunuz?
  size bu toplantıyla ilgili herhalde 50 tane soru yöneltebilirim. isterseniz başlayalım. birinci soruyu zaten yönelttim, neden nihat özdemir'in özel bürosu?

  ikinci soru, kulüplerin federasyonla ilgili olan dertlerini mi konuştunuz?
  yoksa fenerbahçe'nin bazı dertleri sıkıntıları vardı onu mu federasyon başkanına ilettiniz? fenerbahçe'nin hakem hatalarından dolayı kaybettiği puanlardan mı bahsettiniz? başka takımların sorunlarını veya rahatsızlıklarını mı nihat özdemir'e söylediniz?
  kulübünüzün mali durumunu nihat özdemir'e mi anlattınız? transfer yasaklama oranının çok düşük olduğunu, yükseltilmesini mi istediniz? gibi gibi sorular… peki, zekeriya alp'in bunlarla ne alakası var? zekeriya alp'e "şu hakemi fenerbahçe maçına vermeyin, şu hakemleri fenerbahçe maçlarına verebilirsiniz"i mi sorup tartıştınız? hem kendi takımınızın hem de rakiplerinizin maçlarına hangi hakemlerin tayin edilip, edilmeyeceğini mi tartıştınız zekeriya alp ile veya bazı hakemleri veto ettiğinizi mi söylediniz zekeriya alp'e?

  yahu beyler siz değil misiniz beni ve zeki uzundurukan'ı 6222'den cumhuriyet savcılığına şikâyet eden? üstelik de gerekçesini sporda şiddet olarak göstererek. yoksa lig dizayn ediliyor diye şikâyet ettiğiniz insanlara karşılık ligi dizayn mı etmeye kalktınız? bu toplantıda 2.5 saat ne yaptınız? neden gizli toplandınız? bunun hesabını kamuoyuna nasıl vereceksiniz? fenerbahçe bu hafta lider sivas'a gidiyor. haftaya ise beşiktaş ile oynayacak. beyler ateşle oynadınız! futbolun altına dinamit koydunuz!

  bundan sonra ayyuka çıkacak laflara ne cevap vereceksiniz? yahu kardeşim siz nasıl acemi insanlarsınız. siz bugün bu işlere girerseniz nasıl dedikoduların önüne geçeceksiniz?

  yıllardır zekeriya alp, koç grubuna yedek parça yaptı. burada yedek parça masraflarını mı konuştunuz? zekeriya alp'e, "niye bu parçaları pahalı yaptınız?" mı dediniz.
  bunu dediyseniz neden futbol federasyonu başkanı nihat özdemir'in odasında yaptınız?
  yazıklar olsun hepinize.

  ali koç ve ekibi savcılığa yine şikâyet ederler herhalde. bakarsınız bazı taraftarlar bazı televizyon binalarını ve gazeteleri basar, meşale yakıp küfürler ederler.

  beyler bu yaptığınız işlerle türk futbolunu öldürüyorsunuz. yazının başında buyurun cenaze namazına demiştim.
  şimdi kamuoyu bu sorduğum soruları yarın nasıl çoğaltacaktır göreceksiniz.

  hesabı bana değil türk halkına vereceksiniz, hepinize hayırlı işler…

  --- alıntı ---

  çok ciddi bir haberle karşımıza çıkan yorumcu.

  tff bu konuda acilen bir açıklama yayınlamalıdır. böyle rezillik olmaz.
App Store'dan indirin Google Play'den alın