• 1
    ortadirek şaban filminde yalçın tülpar'ın hayat verdiği über karakter. çölde bir vaha, kutupta bir yaz gibi olup branş farketmeksizin günde üç öğün rekor kırabilecek kapasitededir. yer yer bir antremanda hem koşu hem de gülle atmada rekor kırdığı, sabah istanbul sahilinde sörf yapıp akşamına türkiye a milli basketbol takımı ile dünya şampiyonasını kucakladığı bile görülmüştür. kendisi gibi branş ayırt etmeyen hocası dinçer çekmez ve her derecesinden sonra "balkan rekoru", "türkiye rekoru" diye coşkuyla bağıran tasdikci abiden oluşan iki kişilik dev kadrosu ile birlikte zaferden zafere koşmuştur.
  • 5
    cemal kaşıkçı olayı sonrası akıllara gelen, adnan bıçakçı'nın uzatmalı damadı title'ına da sahip olan türk sporunun altın çocuğu. kuvvetle muhtemel hollywood'un soğuk savaş döneminde bıkıp usanmadan işlediği süper güçlü, acımasız ama günün sonunda imkansızlıkarla boğuşan(!) amerikalı'ya boyun eğen rus sporcu konseptinden esinlenmiş bir karakter idi. gulleyi dolmabahçe'den gümüşsuyu'na atabilen, spor sergi'den salladığı şut yunanistan'da son saniye basketi olabilen, los angles'ten başladığı maratonu inönü stadyumu'nda bitirebilen falan absürd bir abimizdi.

    tüm rekortmen kişiliğine rağmen sahada olan sahada kalır demiş, tüm süper güçlerine rağmen nişanlısı bahar'ı coşkun lopez göğen ve saz arkadaşlarının elinden kurtarmak için kılını kıpırdatmayarak filmin başında kim bu ibiş dediği şaban'ın elini öpmek zorunda kalmıştır.