• 1
  ducati, yamaha, honda gibi dünyanın önde gelen motorsiklet üreticilerini, çeşitli ülkelerde 17 grand prix'de bir araya getiren dünyanın 1 numaralı motorsiklet şampiyonası. bu şampiyonada üretilen motorlar, kamuya ya da karayollarında binek aracı olarak hiçbir şekilde satışa sunulmaz. başlı başına ayrı araçlardır diyebiliriz.

  (motogp'den farklı olarak superbike * kategorisi yollarda gördüğümüz o 990cc'lik canavarlara en yakın olanıdır.)

  1949 yılından itibaren bu yana yarış organizasyonları düzenlenmektedir. 2002'den beri 4 aşamalı motorlar kullanıldığından beri daha zevkli ve hızlı hale gelmiş, 2007'de 990cc'lik motor hacmi, 800cc'ye düşürülmüştür. motor hacmi'nin düşürülmesi aynı zamanda ağırlığın düşmesi, kolay kontrol ve virajlara daha yüksek hızla girilebilmesi demek aynı zamanda.

  motogp üç kategoriye ayrılıyor.
  1-motogp(en popüleridir aynı zamanda ve minimum 18 yaşında olmak gerekir katılım için)
  2-250cc (çift silindirli motor kullanımı ve yarışmak için en az 16 yaşında olma şartı)
  3-125cc (tek silindirli motor ve serbest yarışçıların motogp'ye adım attıkları ve kendilerini kanıtlamaya çalıştıkları kategori)

  birçok üretici kendi aralarında takıma ayrılır. motorsiklet ismi yazılırken; üreticinin ismi, sponsor ismi ve/veya takım ismi yazılır. *
  teknoloji ürünü gövdeler olduğu kadar yarışlara tekerler de damga vurabiliyor. yumuşak ve yola tutunma kolaylığı sağlayan lastikler, hızlı tur zamanları ve yüksek hız için iyi iken, kolay aşındığı için zaman zaman daha dayanıklı ağır lastiklere yerini bırakabiliyor.

  motogp.com resmi sitesi.