• 3
  kullanılan malzemeler :

  dağcılık, zor koşullarda gerçekleştirilen bir spor olduğu için, bu mücadelede birçok hayatî alete ihtiyaç duyulur. dağcılık sporunda başarılı olabilmenin temel şartı yeterli donanıma sahip olmaktır.

  giysiler seçilirken tüm iklim koşulları dikkate alınarak, en kötü durumlarda bile kullanılabilecek türden olanları seçilmeli, hafif, rüzgâr geçirmeyen ve sıcak tutan giysiler olmalarına özen gösterilmelidir. kaya çıkışlarında kullanılan ayakkabılar sağlam ve ortopedik tabanlı, burkulmaları önlemek amacıyla geniş ökçeli ve yüksek boyunlu olmalıdır. kar tırmanışlarında da su geçirmeyen, buz nalçalı ayakkabılar ve dize kadar uzanan tozluklar yarar sağlar.

  rüzgâr, uyku tulumu, eldiven, başlık ve sırt çantası da dağcıların sahip olması gereken diğer malzemelerdir. gözleri mor ötesi ışınlardan korumak amacıyla gözlük de kullanılmalıdır.

  tırmanışlarda gerekli olan diğer aletler ise pusula, tırmanışın uzunluğuna göre seçilecek dağ ipleri, çiviler ve sustalı halkalar, tırmanma çekiçleridir. kar ve buz çıkışları için gerekli olan diğer malzemeler ise; buz kazması, buz çekiçleri, buz çivileri ve ince alüminyum çubuklardan yapılmış basamakları olan merdivendir. deniz yüzeyine göre yükseklik ölçmek için de altimetre kullanılır.

  not: alıntı.