• 147
  tam adıyla emiliano adrián ınsúa zapata, 7 haziran 1989'da arjantin'in başkenti olan buenos aires kentinde dünyaya geldi. boyu 179 cm, kilosu ise 68'dir. hücuma dönük sol kanat savunucusu olarak görev yapmaktadır. kendisi tam olarak şuradan gelmektedir;

  http://cuabroad.cua.edu/...buenos-aires-map.gif

  futbola yerel bir takım olan pinocho'nun altyapısında başlar, sonrasında ise buradan boca juniors altyapısına geçer. henüz a takımla maça çıkmamışken boca juniors altyapısında ve arjantin u17 milli futbol takımı ile gösterdiği performans yüzünden birçok büyük kulübün dikkatini üzerine çeker.

  28 kasım 2006'da 100.000 euroya; ocak 2006'dan itibaren geçerli olmak üzere; 18 aylığına liverpool'a kiralık olarak transfer olur. 2007 ağustosunda ise liverpool kendisinin bonservisini alır. karşılığında 1986 doğumlu arjantinli stoper gabriel paletta bonservisi ile birlikte boca juniors'a verilir.

  liverpool günlerinde en başlarda forma şansı bulmakta sıkıntı yaşarken daha sonra fabio aurelio'nun sakatlığı ve andrea dossena'nın formsuzluğu sebebiyle kendisine forma giyme şansı doğar ve emiliano insua bu fırsatı oldukça iyi değerlendirip özellikle 2009/2010 sezonunda takımın değişmezlerinden birisi olur.

  2006/2007 sezonunun ikinci devresinde kiralık olarak formasını giydiği liverpool ile premier ligde ikisi de ilk onbir olmak üzere iki maçta** forma giyer. birinde 90 dakikayı tamamlarken diğerinde 74. dakikada kenara alınır.

  2007/2008 sezonunda artık kalıcı oyuncusu haline geldiği liverpool ile premier ligde ikisi ilk onbir olmak üzere 3 maçta*** forma giyer. bir maçta son 27 dakika görev alırken diğer ikisinde 90 dakikayı tamamlar. bu üç maçta toplamda bir kez sarı kart ile cezalandırılır. sezonun büyük kısmını rezerv takımda geçirirken sezon sonunda burada* şampiyonluk yaşar. böylece ada futbolunu daha yakından tanıma fırsatına sahip olur.

  2008/2009 sezonunda liverpool formasıyla görece daha fazla süre almaya başlar. premier ligde dokuzu ilk onbir olmak üzere 10 maçta forma giyer. ilk onbirde başladığı maçların tamamında 90 dakikayı tamamlarken diğer maçta son 37 dakikada görev alma fırsatı bulur. oynamış bu maçlarda takımı toplam 4 golü* kalesinde görür. ligde toplam 847 dakika sahada kalmış olur. liverpool sezonu ikinci olarak tamamlar.

  lig kupasında biri ilk onbir ve 90 dakika olmak üzere iki maçta toplam 126 dakika görev alır. bu iki maçta liverpool 5 gol* yer.

  fa cup'ta ise bir maçta* 90 dakika oynama şansı bulur.

  2009/2010 sezonunda premier ligde 29'u ilk onbir olmak üzere 30 maçta liverpool formasını terletir. 27 maçta 90 dakikayı tamamlarken iki maçta sırayla 82. ve 67. dakikalarda kenara alınır. bir maçta ise henüz 37. dakikada* oyuna dahil olur. toplam 2724 dakika sahada kalırken bir kez sarı kart görür. oynadığı maçlarda liverpool toplam 29 golü kalesinde görür. sezonu 4 asist ile tamamlar.

  şampiyonlar liginde altısı da ilk onbir olmak üzere 6 maça çıkar. beşinde 90 dakikayı tamamlarken bir maçta 71. dakikada oyundan çıkar. toplam 521 dakika sahada kalırken liverpool grup aşamasında 3. olarak yoluna uefa abrupa liginde devam eder. liverpool bu altı maçta toplam 7 gol yer*.

  uefa avrupa liginde ise dördü de ilk onbir ve 90 dakika olmak üzere 4 maça çıkar ve bu maçlarda toplam 3 kez sarı kart görür. liverpool kendisinin oynadığı maçlarda kalesinde 4 gol görür; sonuç olarak ise çeyrek finalde turnuvaya veda eder.

  lig kupasında bir maçta 90 dakika oynar ve kırmızılı forma altındaki tek golünü kaydeder. 28 ekim 2009 arsenal liverpool maçında* attığı gol;

  http://www.youtube.com/watch?v=bMNCURT0utc

  fa cup'ta ise iki maçta uzatmalarla birlikte toplam 210 dakika sahada kalırken toplamda bir sarı kart görür ve bir asist yapar. bu maçlar sonucunda takımı 3 gol yer*.

  2010 yaz transfer sezonunda 750.000 euro karşılığında satın alma opsiyonuyla beraber kiralık olarak galatasaray'a transfer olur. yeni takımında 6 numaralı formayı giyecektir. liverpool'da oynarken ilk iki sezonunda 48, daha sonrasında ise 22 numaralı forma ile mücadele etmiştir.

  milli takım kariyerine bakacak olursak;

  2006 - 2009 yılları arasında giymiş olduğu arjantin u20 milli futbol takımı forması ile toplam 19 maça çıkar. 2007 fifa u20 dünya kupasında şampiyonluk, 2007 güney amerika u20 şampiyonasında ise ikincilik yaşarlar.

  bunların dışında arjantin olimpik milli futbol takımı ile 2008 yılında 1, ilk defa 2009'da davet edildiği arjantin milli futbol takımı ile de 2 maça** çıkar.

  sadede gelirsek; en başta emiliano insua bize iki transferlik bir değer katmıştır. kendisi doğrudan ilk onbirde oynamak üzere alındığından frank rijkaard'ın oynatmak istediği sisteme en çok uyan bir stoper oyuncusu olarak hakan balta, sol bekteki yerini kendisine devredebilecektir. kendisinin stoperde daha faydalı olacağını uzun uzun belirtmiştim; (bkz: #370715). bu bakımdan bir taşla iki kuş vurmuş olduk. defans kurgumuz yeniden şekillendi ve güçlendi.

  emiliano insua, liverpool'un* sol bekinde genç yaşına rağmen koca bir sezon oynamış, sertliği ve mücadele gücü ile ön plana çıkan premier ligde istikrar yakalayabilmiş bir oyuncudur. ayrıca genç yaşında ülkesinden ayrılıp oyun tarzı olarak taban tabana zıt bir ligde tutunmuş olması kendisine ayrıca bir deneyim ve gelişim olarak dönmektedir. bunlara rağmen halen fiziksel olarak yetersiz* oluşu başlıca dezavantaj olarak öne çıkmaktadır. fakat bu eksikliğini hızı ve tekniğini birleştirip yakın ikili mücadelelerden kaçarak bir nebze olsun giderebilmektedir.

  ayrıca hücumcu bir bek olarak frank rijkaard'ın aradığı oyuncu profiline tam olarak uymaktadır. kondisyonunun ve hücuma katkısının özellikle hakan balta'ya göre çok daha yüksek olması bir başka artısı.

  bir diğer olumsuz özelliği ise defansif özelliklerinin halen gelişmekte olması. nasıl hücum yapacağını çok iyi bilen, fakat geri dönmesine rağmen arada sırada savunma kademesinde hatalar yapmaya müsait bir isim. ne olursa olsun kendisinin 21 yaşında olduğu unutulmamalı. hem de böylesine zor bir mevki için... yeterince genç ve şu an içinde bulunduğu pozisyon gerçekten çok iyi; istikrar yakalamış, dikiş tutturmuş, öğrenmeye ve gelişmeye açık, yıldız olması için önünde hiçbir engel yok. yıldız olamasa bile özelliklerinden dolayı takımımıza çok katkı sağlayacağını düşünüyorum.

  ha ne olabilir, ligin sertliği fazla gelir, belki bir uyum sorunu yaşar ama fazla zannetmiyorum, veya mental bir problem yaşayabilir. tüm bunların dışında sistemli bir takımdan frank rijkaard gibi bir teknik direktörün eline düşmesi hem kendisi, hem de takımımız için hayırlı olacaktır diye ümit ediyorum. sol bek mevkisine yapılabilecek en iyi yabancı - genç transferlerden biridir kendisi. umarım iyi bir performans gösterir ve bonservisini alırız...

  sağ çizgide abdul kader keita varken üzerine giovani dos santos getirtmiş; sol çizgide genç yeteneğimiz arda turan varken üzerine harry kewell'i transfer etmiş dengesiz bir takımız*, fakat bu sefer ilk defa genç bir yabancıyı tam ihtiyacımız olan bir yere ilk onbirde oynasın diye alıyoruz... lütfen güzel oyna ve hepimizi mutlu et zapata!

  galatasaray'a hoşgeldin!

  http://i1009.hizliresim.com/2010/9/6/689.jpg *

  http://3.bp.blogspot.com/...ILIANO-INSUA-280.jpg *

  http://cdn.picapp.com/...;amp;imageId=3163479 *

  http://www.spox.com/...eler/gross/72512.jpg *

  http://1.bp.blogspot.com/...h0/s1600/insuags.jpg *