• 608
    arkadaşlar lütfen itidal. elden geldiğince hepimiz yardımları duyurmaya bu platform üzerinden çabaladık. kimisinden sonuç aldık kimisinden ne yazık ki.

    ama artık depremin üzerinden 60 saatten fazla süre geçmiş durumda. normal şartlarda arama kurtarma çalışmaları 72 saat sürer. kar, yağmur ve soğuk yüzünden bu süre maalesef daha kısıtlı. bu saatten sonra, ne yazık ki içim yanarak söylüyorum, maalesef çok kötü görüntüler gelmeye başlayacak. sosyal medya paylaşımının sınırının bittiği yeri, neyin paylaşılıp neyin paylaşılmaması gerektiğini kestiremiyor insanımız. bu acıyı yaşamış insanların travmalarını arttıracak paylaşımlar o insanların acısını yıllarca unutturmayacak belki. ve tüm toplum psikolojisini sarsacak. zaten yeterince sarsıldık, can kaybettik. daha ağır tahribatlara sebep vermemek adına erişimler engelleniyor olabilir. videoların, fotoğrafların en kolay yayıldığı yer burası. insanların acılarına saygı duymak gerek.

    alternatif uygulama ve ihbar hatlarından yardım çağrılarına devam edilebilir. hepimizin başı sağ olsun.

    edit: burada bir ihtimalden söz ediyorum. erişim kısıtlansın demiyorum öncelikle bunu anlayalım. derdim hiç bir kurumu, kişiyi yahut otoriteyi aklamak da değil. bu günleri atlatınca her biriyle tek tek hesaplaşacağız. hoş bu acı günleri yaşamasak da hesaplaşacaktık ama o başka günün konusu. depremden etkilenmesem de sarsıntısını çok şiddetli yaşadım. ellerim soğuktan buz kesene dek yardım tırına koli yükledim. üstelik öz yakınım yoğun bakımdayken. depremin 10. saatinde mağdurları arayıp dalga geçen .. evlatlarının olduğu mecrada acı haberlerin geleceği saatlerde neler olacağını, insanların nasıl fütursuzca davranabileceğini tahmin edemiyoruz. sorumlulardan hesap sormak başka, her yere herkese saldırmak başka. böyle afet ve kriz anlarında itidalli kalmak önemli. tekrar başımız sağolsun, sağlıkcakla kalın.

    edit2: açıklanana göre btk kapatmış osuruktan bir sebeple. sebebin saçmalığı kapatmaktaki niyetin ne kadar şerefsizce olduğunu gösteriyor. biz de burada insanlığını kaybetmiş sorumlulardan toplumsal bir kaygı ihtimalini düşünüyoruz bu da bizim ayıbımız olsun.
App Store'dan indirin Google Play'den alın