• 20
  kale arkasına gidecekseniz bir avrupa maçına veya büyük maçlara gitmeyin. hadi gittiniz 1 milyon kişi teker teker 1 kapıdan geçtiği için ezilme tehlikesine ve maça geç girmeye hazır olun. çıkış da aynı çilededir. metroya otobüse vs yürürken de insan trafiği çekersiniz. ucuzdur ama çilelidir. burada dışarıdan kapıya vurma, sıra kapma, eciş bücüş sıkıştırılma, polisle atışma, dışarıdan yönetime bağırma çok rutin olaylardır. şaşırmayın.

  kapalı alt'a da gitmeyin orada iyi görüş yoktur. zaten orda allahın kulu da yoktur sıkılırsınız. üstüne de bi deri koltuk koymuşlar diye 150 ytl bayılırsınız.

  numaralı'ya giderseniz üstünüz neredeyse aranmadan 5 dakikada stadın içinde olursunuz. işte orada puro kokusuna hazır olun. geçin arkada çay kahve için lcd lerden maç öncesi yayına göz atın. zira maç başlayana kadar tribünde hiçbir atraksiyon yoktur. hoş maç başlayınca bile en fazla olacağı tribündekilerin önemli pozisyonda ayağa kalkmalarıdır. bu tribünü harekete geçirmek için ayağa ayağa numaralı ayağa fln yetmez, ayağa kalkmayan fenerli olsun tezahüratını duymadan kimse kalkmaz. sonra ayıbından bir iki tezahürat yapılır. en rahat maç izlenecek yerdir allah var. girişte bilet yeri gösterim diyen tiplere para kaptırmayın. zira numaralıda bile kombine bilet harici kimse yerine oturmuyor. çıkarken insan trafiğini en az burada çekersiniz. zaten erken çıkarsanız range rover larla otoparktan çıkan tipleri görürsünüz. önünde röportaj hazırlıkları yapan kameralara el sallamayın çekimde değiller adı üstünde hazırlıktalar. zaten yayında olsalar bile el sallamayın kıro musunuz...

  siz en iyisi kapalı üst e gidin. en güzel taraftar da ordadır. en kral tezahürat da ordadır. en heyecanlı maç izlenecek yer de orasıdır. çekinmeyin karışın araya. yazmakla olmaz gidin yaşayın... bu sene fiyatları biraz sapıttı ama değer. erken gidilecek tek tribün belki de burasıdır. girişler nispeten rahattır. kimse arkada gezmez herkes tribündedir. orada da yer gösteren tipler vardı bi ara, aman deyim ne yer sırası yok öyle bir şey. bir de kale arkası olmayan tribünlerde 150-200 ytl diye değişiyor fiyatlar, 200 olanlar daha iyi yerler ama almayın tabi 200lük biletleri zira yer sırası yok dediğim gibi. snob bir tip değilseniz, cebinizde de biraz para varse en seveceğiniz yer kapalı üsttür numaralıya özenmeyin zira bi numarası yok.

  ilk gidiyorsanız dijital makine götürürsünüz muhtemelen. bana turist gibi bakarlar demeyin keyfinize bakın herkes çekiyor bir süre sonra insan tabi bırakıyor. maçtan önceki atkı şovu için atkıyla gidin. mutlaka ama mutlaka lisanslı formayı çekin üstünüze. maça metro ile gidilir arkadaş otobüs araba taksi tren uçak hepsi trafikte bekliyor. araba varsa da metroya yakın bir yere koyun arabanıza da metroyla gidin. mecidiyeköye kamp kurup stadın yakınında içenlerin arasına karışabilirsiniz. yemek ihtiyacı için bir sürü yer var ama kalabalık tabi. metrodan inince açık var kapalı var yokmu isteyen insanlarına bir süre sonra alışırsınız.

  ellerim yoruldu lan, gidin işte her fırsat bulduğunuzda daha güzel bişey var mı..?