resim
Victor Enok Nelsson
Takım:Galatasaray
Mevki:Stoper
Yaş:25
Boy:1.85
Uyruk:Danimarka
 • 594
  önümüzdeki 1 yıl içindeki olası kötü performansında değerlenecek olan "ben demiştim" kontenjanı şimdiden düşük fiyata opsiyonlanan topçumuz.

  galatasaray'da son yıllarda 2-3 sezon düzenli iyi performans veren pek oyuncu olmadığı için şimdi riskli görünen bu yatırım ileride değerlenebilir.

  herkesin aynı fikirde olmasına gerek yok. nelsson'a dair de birinin fikirleri diğer taraftarlardan farklı olabilir. ama kendisinden başka hiç kimse maçları izlemiyormuş gibi "oynadığı maçlarda gol yememek mucize" ya da "hücumcunun nerede olduğu hakkında bir fikri bile yok" tarzı ifadelerde bulunmak, üstelik aksi görüşü futboldan anlamamayla özdeşleştirmek fikir paylaşmayı aşıyor, karalamaya giriyor. kusur görmek için bakan böylesi gözlerin ufak bir hata anında birden bine çıkacağını bilerek şurada naif şekilde takıma destek vermeye çalışmak ise canımızı sıkıyor. ileride oyuncuyu rahat bırakmayı sağlayacaksa 1 yıl beklemeden şimdiden tüm kötüleyenleri haklı çıkaralım gitsin: aferin, sen demiştin. en büyük sensin.

  bu karalamalara da okey dersek ortaya bir sorun daha çıkıyor, oyuncuyu gömmek için yanlış bilgi vermek. mesela yediğimiz gollerin çoğunda nelsson var demek.

  ligde 34 gol yemişiz bugüne kadar. 30'unda nelsson var cidden, yani kadroda var. oynamadığı tek maçta ise 4 gol yemişiz.

  nelsson ile 30 gol yediğimiz maçlarda yediğimiz gollerimizi kısaca bir hatırladım:

  - 2 penaltı var. berkan ve yedlin'in hatalarından. nelsson'un alakası 0.
  - 2 uzaktan şut emrah ve yunus atmış. nelsson'un alakası 0.
  - 7 tane büyük kişisel hatadan yemişiz. (visca, bakasetas, fajr, umut, ndiaye, okaka, bertolacci atmış. hatalar taylan(2), marcao (2), luyindama (2) ve emre kılınç'tan. nelsson'un bu gollerde hatası yok)
  - 3 kontra golü var, hepsi duran top dönüşü olması lazım. nelsson pozisyonlardan 30-40 metre uzakken (mesut, yunus, candeias)
  - 3 duran top golü. (donk, thiam, pohjanpalo)
  - 3 de 18 içi uzaktan şut golü var (crespo, vakayeme, suleymanov)

  bu 6 şutta da topun çok uzağında adamını tutmakta olan nelsson'a pay biçmek insafsızlıktan başka bir şey olmaz.

  yani ligde yenilen gollerin 24'ünde nelsson'a fatura çıkarmak neredeyse imkansız. geriye kalan 10 gol nelsson'un pozisyonun içinde olduğu goller. ama bu demek değil ki hatalı olduğu goller. bu 10 golün bir çoğunda nelsson bir adamı tutuyor, sonra onun tutmadığı diğer adam demarke vaziyette içeri giriyor, nelsson ise haliyle iki kişiyi birden tutamıyor ve golü yiyoruz. (cornelius ya da içerideki k.paşa maçındaki son 2 gol gibi) hatalı olduğu goller de var ama bunlar çok sınırlı ve çoğu ilk 10 hafta içerisinde olmuş.

  nelsson efsane bir savunmacı demiyorum, savunmacılar için genç bir yaşta ve gelişime de müsait. topa çok bakıyor çünkü rakibin hamlesini tahmin edip ona göre hamle yapmayı istiyor. set hücumu yerine genelde hızlı hücumla karşılaştığımız için de tuttuğu oyuncuya yapışmak yerine arada mesafe bırakarak savunmayı seçiyor. dediğim gibi eleştirilemeyecek bir oyuncu değil, eleştirilir. ama dünyanın en kötü savunma oyuncusu muamelesi yapmak bir eleştiri değildir ve futbola böylesi bir bakışın gelişmesi oyuncunun gelişmesinden daha zordur.
App Store'dan indirin Google Play'den alın