• 1
  direkt oyun sistemine geç diyenler aşağıda ----oyun sistemi---- itibariyle okuyabilir.

  son günlerde daha yüksek bir şekilde fatih terim kalsın/gitsin başta olmak üzere oynanan oyunun bugünün geleceği ile ilgili çok yazılar yazıyor/okuyoruz. fatih terim'i ağır şekilde eleştiren yazarlar da oluyor, savunan kişiler de. sonra birbirini vefasız/biatçı vs diye suçluyorlar.

  bu başlığın amacı başlıkta yazılı olan sorunu görmek. entry'nin amacı ise bu ayrışmış olan hepimizi tek bir noktada birleştirmek ve sonrasında bunu istiyorum/istemiyorum demek.

  fatih terim 4.dönemi için çok iddaalı konuştu. bunun için de zor olanı uymasa bile yapmakta aşırı ısrarcı.

  (bkz: benim de kendime göre hayallerim var)
  açık açık konuşalım şampiyonlar ligini almaktan bahsetti. bunun için de gelişen futbolun ne durumda olduğunu biliyor.

  çağı yakalayamıyor diyenler en çok yanılan kişiler. asıl çağın gerekliliklerini yapabilmek için bu inadı bu ısrarı. ama yapamıyor, yaptıramıyor, pratikte sahaya yansıtamıyor. hatta ben sebeplerinden birinin çok fazla görüntülü analiz olduğunu düşünüyorum. uygulamalı antreman az ve bu oyun için bol pratik aşırı derece önemli olmazsa olmaz. o oyun ezberinin oturması lazım.
  uygulamalı antrenman az olduğu için bazı maçlarda takımdaki oyuncular resmen kayboluyor.

  ----kadro yapısı----

  fatih terim gol de yese fark da yese geriden pasla oyun kurma işinden vazgeçmeyecek.
  stoperleri önce bir şimdi iki stoperi ayağı iyi olanlarla konumlandırdı.*
  6 numara olarak bozu değil oyun kurucu 6 tercih ediyor.
  (bkz: deep lying playmaker)
  beklerini ofansif özellikleri güçlü bekler olarak konumlandırmak istedi.
  (bkz: uçak bek)
  6 numara önünde biri box to box biri pas istasyonu yüksek, zeki ve bağlantı oyununda pass and move oyunu ile topu ve oyuncuları ileri taşıyabilen zeki bir oyuncu aldı.
  (bkz: alexandru cicaldau/#3229521)
  kanatları dönem dönem 2 patlayıcı, dönem dönem 1 patlayıcı 1 oyun kurucu üzerine kurdu.
  (bkz: kerem ve barış) (bkz: kerem ve morutan)
  santrafor bölgesine bitiriciliği yüksek bir isim üzerinde durmadı bile ve modern oyuna en uygun olanı tercih etti.
  (bkz: halil ibrahim dervişoğlu)

  ----kadro yapısı----

  ----oyun sistemi----

  evet oynatmaya çalıştığı oyun pas futbolu. şurada happy path'te nasıl işlendiğini görebilirsiniz.
  (bkz: pas futbolu/#3194254)

  yukarıda yazdığım kadro yapısı kafasındakine yakın oluşmuş durumda. ama işim daha %3'ü falan tamamlanmıştır. bu arkadaşlar bu oyunu oynayabilmek için çok çok çok fazla birlikte antrenmen yapmak zorunda + fizik kondusyon ve mental geçişler geliştirmek zorunda + pas tekniği kötü olanlar çip takılmış robot gibi sabah akşam duvarla bile olsa kısa pas yapmak zorunda.

  pas futbolu ile olan entry lütfen okuyunuz. orada belirttiğim gibi top kazanmalar adam yiyen orta sahalar ile değil alan parselizasyonu ile olur. bunu en iyi xavili barcelonadan bilirsiniz, hatırlayın.

  her futbolcunun ofans ve defans olarak belirli pozisyonları vardır. sahayı 16/24/32 bölümlerle parçaladığınızda topun olduğu yere göre pozisyonu alabilmek ve topsuz olan rakip futbolcunun hareketlenme durumuna göre de alan değişimi(küçük kareler arası) yapması gerekiyor. (defanstayken diyorum)

  dikkat ederseniz özellilke son kayseri maçında aşırı dağınık görüntü sergiledik. sebebi ise bu alanlar içerisinde oyuncuların kaybolması birbirine karışması. dedim ya pratik aşırı önemli diye. oyuncu bakıyor benim alan dolmuş x arkadaşım zaten orada, toplu oyuncu buradan geliyor ama topsuz olan oyuncuya göre hareketlenecektim. napmam gerekiyor şimdi diyerek kayboluyor.

  maçın başında olan pozisyon, bunun en büyük ispatı zaten. konumlarını alamadan orta saha ve savunmamız gol yiyorduk.

  https://gss.gs/fAz.jpeg

  https://gss.gs/BXZ.jpeg

  yediğimiz duran top golü. alan dolu adam boş. burada savunma lideri eksikliği var o durumu yönetibilecek.
  https://gss.gs/4Ay.jpeg

  https://gss.gs/fAz.jpeg

  görsellere baktığınızda özellikle ilk 2 resim neyi anlatıyor?* birbirine girmiş oyuncular ve boş bırakılmış alanlar ve adamlar görüyorsunuz değil mi? dağılmış takım. kim hangi duruma göre pozisyon alacak hangi alanı kapatacak hareketli oyunda şaşırmış durumda.

  fatih terim'in oyunculara verdiği görevlerde öyle yüksek beklentisi var ki orta saha sanki modric kante oynuyoruz. bir adama çok fazla alan tanımlıyor. feghouli bile koşmayan ve bu yaştaki adam enine boyuna acayip geniş alandan sorumlu tutuluyor. e o zaten yapmıyor sonra sonuç ortada.
  (bkz: 22 eylül 2021 kayserispor galatasaray maçı)

  ofans için bir kaç cümle yazayım. dikkat ederseniz hızlı çıkışlar yaptığımız kasımpaşa maçı ilk yarısında iyi oynamıştık. herkes önce çok hızlı çıkışımızı beğenmişti. ama çok pas hatası da vardı. maç sonu fatih terim ne dedi "o hataları yapmayacağız arkadaşlar çok acele ediyor" dedi. yani fatih terim hızlı çıkarken bile sete oturmayı tercih ediyor.

  pas temposunu arttırmamız şart. alan parselizasyonda paylaşımları oturtmamız şart. muslera dahil ayakların temizlenmesi şart.
  (bkz: ayağı iyi kaleci)*

  pas futbolu entrysinde yazdığım gibi sahada anlık bile durmadan hareket halinde olması gerekiyor takımın pas ver harekete geç istasyon ol. cica'yı kullan ve bek+kanat olarak veya box to box ve kanat olarak ceza sahasına doğru oyunu taşı ani ters koşular ile adam eşleşmelerini boz ve boşa adam kaçmasına yardımcı ol.*

  bu ani ters koşuları halil mükemmel yapıyor. zaten sisteme şu an sorunsuz adapte olan o. adam o kadar iyi futbolcu ki su an sistem ve oyuncular hazır olsa çılgın atacak direk.*

  bu sistemde paslaşmaları biri verdi öteki aldı olarak görmeyin lütfen bir grubun paslaşarak hareket halinde sanki bellerinden iplerle bağlanmış grup gibi birlikte hareket eden gruplar olarak görün. iç ve dış paslaşmalar vardır.

  şöyle örnekleyeyim;
  cica-berkan-kerem 3lü grubu passing group start yaptı. bu 3lü paslaşırken istasyon bir duvar olarak taylan'ı kullanabilirler. taylan bu grupta değil. taylanın amacı sadece o 3lü başarılı şekilde ellerinde topla beraber 3.bölgeden 4.bölgeye geçişine yardımcı olmak. cica berkan kerem pasları ve sonrasındaki hareketleri ile ceza sahası sol kenarına geldiğinde haliln ters kosusu keremın içeri geçişiyle bu grupta kerem<->halil değişikliği olacak bunun farklı farklı varyasyonları da mevcut. adam eşleşmeleri bozulacak ve rakip savunma dağılmış pozisyona gelecektir. bu durumda gruptan çıkan kerem başta olmak üzere birden fazla oyuncu boşta kalmış olacak.

  bunu sürekli deniyoruz ama lazio maçında yaptığımız kadar iyisini yapamadık hala.
  (bkz: 16 eylül 2021 galatasaray lazio maçı)

  üzerine daha çok yazarım da entry'i okumamanızdan endişeleniyorum o yüzden uzatmıyorum.

  ----oyun sistemi----

  fatih terim çok fazlasını istiyor beyler. o yüzden dönmüyor bu ısrarından. sizin istediğiniz önde bas kap topu hızlı çık yoğun baskı + duran top* ile ekstra goller şeklinde oynatmıyor. bu sistemle ligde şampiyon oluyorsun maksimum, sonrası gelmiyor. real madrid'e de önde bastık sonra atamayınca mukemmel oynarken 6 yiyorsun. o riskleri her zaman mevcut. bu sistem oturana kadar real madrid sana 10 tane atar elbette. oturunca* başka şeyler konuşabiliriz.

  bu yukarıda anlattıklarım ezbere konular değil özellikle üzerine izleyip düşünüp yazdığım konular.

  ayrıca aleni şekilde hocanın hataları var:

  --teknik direktör hataları--

  1) cesaret gösteremediği zamanlar oluyor ve denize düşüp yılana sarılıyor. babel'i tecrübeli oyun tutar diye sahaya atıyor. kendi sistemini baltalıyor.
  2) antrenör konusunda bu sistemde çalışmış olanları transfer etmiyor.
  3) taraftarı yeterince bilgilendirmiyor.* * *
  4) altyapı takviyesini çok çok az kullanıyor.
  5) medyayı oyalayayım derken taraftarı yanlış da bilgilendiriyor.
  6) vazgeçemediği oyuncular yüzünden kendi otoritesine zarar verecek kararlar alıyor.*
  7) 2021-22 senesinde şampiyon ol(a)mayacağımızı açık açık söylemiyor. tercihen bu seneyi yakıyoruz işte açıkça konuşulmazsa taraftar buna nasıl onay verecek? taraftarın hepsi neler olduğuna bakmaz ki sonuca bakar.
  8) 1 ocak'a kadar takım kesin oturur çok iyi oynar dedi. 5 numaralı madde yani. oyalama yapmamalı gerçek süre bu kadar kısa olamaz. bu oyunun su an en ıyısi olan pep de yapamaz bence bu kadar kısa sürede.
  9) uygulamalı analizin daha fazla yapılması ve özellikle mental olarak ofans/defans geçişlerinin çokça üzerinde durulması lazım.

  --teknik direktör hataları--

  --sonuc--
  şimdi fatih terim için istifa veya 3 seneyi doldurmalı diyen herkes bu entry'i okuduktan sonra ona göre değerlendirmesini yapıp da fatih terim'i değerlendirmesini rica ediyorum. hoca yapamaz demeyin niye yapamasın üzerinde çok çalış(tır)ınca illa yapacak. 4 senedir zaten takımda demeyin kadro istikrarını ilk kez koruyabileceği kadro var elinde.

  bu sistemin oturmasını bekleyemem mi diyorsunuz, bekleyelim mutlaka sonuca ulaşacak mıyız diyorsunuz?
  --sonuc--
App Store'dan indirin Google Play'den alın