• 9
  2 sene kadar yaptığım, haftada 3 idman sebebiyle form olarak epey seviye atlatan ve yumrukların kaşınması hissini yaşatan savunma sistemidir.
  lecce renktaşımızın dediği gibi bulaşmamak ve 10'da 9'u kaçmaktır klişelerini uygulatan bir sistemdir. sokakta kural olmadığından da gayet doğrusu budur.
  dojo arkadaşlarımızdan birisi kendisine bıçak çekilip cüzdanı istendiğinde gaspçıları dövüp polise teslim ettiğinde ceza almıştır eğitmen tarafından.
  anadolu yakasında bülent çetin eğitim vermektedir. gidip ders alabilirsiniz, başlangıçta zorlasa da alıştığınızda eksikliğini hissedeceğiniz bir eğitim disiplinidir.

  anlık bir belası olan veya yakın zamanda birileri ile koz paylaşmayı düşünenler için uygun değildir. başlangıçta sertleşir ilerledikçe sertlik disipline, disiplin ise durugörüye dönecektir. kara kuşaktan beyaza dönüş döngüsü gibi.

  kalıcı zarar bırakabilir, ufak tefek hatıralarını ömür boyu taşıyan biri olarak not düşeyim.

  lakin 5 - 10 dakikalık sparring'te harcadığınız eforu fitness'ta 1 saatte harcarsanız iyi der bu mesajı sonlandırırm.

  ileri seviyelerde orientering de askeri pusula ile yön bulma gibi yan etkinlikleri de içerebilir.

  ekleme: merak eden bazı renktaşlar için sizi nasıl şekillendirdiği ile ilgili bir örnek ; green street holigans ta elijah woods karakterini anımsayın. filmin başı krav maga öncesi elijah woods tur. sonunda ise krav maga sonrası halidir.

  korumasız sparr sonucu dojodan bir arkadaşın burnu kırılmıştı çıt sesini duymuştuk. şişmeden önce kalemle burun düzeltildiğini ve birkaç haftada kendi kendine düzeleceğini orada öğrenmiştim. ^^

  ama sonuçta felsefesi hayatta kal ve riske girme olan bir savunma saldırı eğitimidir. egoya boyun égme bas git der.