• 7
    yaklaşık 2 senedir aralıksız yaptığım, kamplarına katıldığım, corona virüs önlemleri çerçevesinde mecburen ara verdiğim, evde bazen hanımla bazen de junior lecceleri eğiterek devam ettiğim savunma sistemleri bütünüdür. spor değildir, müsabakası yoktur. felsefesi sabah evden çıktığın şekilde akşam evine, sevdiklerine kavuşmandır.

    son ana kadar beladan, silahlıdan, bıçaklıdan uzak dur hatta kaçtır ana fikir. ama artık kaçacak yer ve durum yoksa, düşmanı etkisiz hale en geç 10 saniyede getir ve uzaklaş. size bu öğretilir. etrafınızdaki, çevrenizdeki hemen her şey her cisim kendinizi savunmanız için bir tür silahtır. kalem, dergi, t shirt, kadınların çantasındaki rujdan tut tırnak makasına kadar her cisim tehlike anında hayatınızı kurtarabilir.

    özellikle kadınların(bayan demiyorum zira kızıyorlar :) öğrenmesini tavsiye ediyorum. inanın her durumdan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. karşınızdaki kişi 1.90 veya 100 kilo bile olsa, kendi fiziğiniz ve gücünüzün ne olduğu önemli olmadan onu her pozisyonda çok rahat etkisiz hale getirebilirsiniz. yeter ki kas refleksiniz , eğitiminiz iyi olsun ve panik durumunu maksimum yarım saniyede atlatın. bu da kendinizi vererek bol antreman yaparak ve hayatı devamlı algılarınızı açarak yaşarsanız sahip olabileceğiniz yeteneklerinizdir.

    tekrar ediyorum. krav maga spor değildir. hayatta kalma, savunma sistemidir. kaos, toplumsal olaylar, kavga ve nefse saldırı anlarında farkındalığınızı maksimum seviyeye çıkartır.