• 405
    kadro dışı kalmasının duyurulma şeklini ergence bulanlar var (belki de haklılar) ama altyapıdaki her çocuğa ibret olması için böyle şeylerin yapılması gerekiyor. 15 yaşındaki çocuk bundan anlıyor çünkü. onun yaşam alanı sosyal medya ve sen ona sosyal medya aracılığıyla en sert cevabı vermezsen
    yeni mustafa kapı'ların çıkmasını engelleyemezsin. yani diğer çocuklara "bakın size yatırım yapıyoruz emek harcıyoruz, eğer ki mustafa kapı gibi davranırsanız sonunuz böyle olur" mesajı verilmeli her zaman. maalesef olay buraya evrildi çünkü 2000'lerin başındaki 15 yaş feraseti ile şimdiki 15 yaş feraseti aynı değil. arda üzerinden örnek vermek istemiyorum ama en doğru örnek o, kendisi kaç kere boş sözleşmeye imza attı, hocaları ne derse yaptı, yani vefa gösterdi lakin zamane çocuklarında vefa, aşk, bağlılık gibi soyut kavramları anlayacak feraset yok. hatta anlamaya niyetleri olduğunu da düşünmüyorum. hepsinin aklı "kazanma" derdi ve çoğu pragmatist.

    ayrıca bence kanunlarda belirtilen rüşt yaşının* artırılması gerekiyor. 18 yaşındaki kişileri inceliyorum da hepsi çocuk gibi, roma hukuku'nda olduğu gibi rüşt yaşı 25'e çıkarılmalı. :)