• 64
  bazı maçlarını izledim. bahsedilen tarzda bir sol bek değil gibi. başta ali ece olmak üzere alex telles'e benzeten çok. tekniğinin kesinlikle o seviyede olmadığını düşünüyorum.

  öncelikle referanslarından başlayalım. danubio'da yükselişe geçtikten sonra river plate ve leipzig'de oynadı. bu iki takımın ortak noktası pres. hem marcelo gallardo'nun arjantin'de büyük dominasyonu olan river plate'i, hem de leipzig çok güçlü pres takımları. bu iki takımın da sol bekinde saracchi'yi tercih etmesi oyuncunun pres oyunlarındaki yatkınlığına referans olabilir.

  fatih demireli oyuncuyla alakalı "hücumcu sol bek ama her hücumcu sol bek gibi savunmada defoları var." gibisinden bir şeyler dedi. bu ve bunun gibi yorumları görünce alex telles ile özdeşleştirmeler artıyor tabi. açıkçası ben de maçlarını izlemeden önce böyle bir profil bekliyordum. ancak telles'in hücum yönü ve tekniği bizde oynadığı dönemler de dahil her zaman saracchi'den daha güçlüydü. saracchi'nin ise temposu telles'in çok üzerinde. hücuma verdiği katkıyı genelde teknik yönüyle değil temposuyla veriyor. çok fazla sprint atabiliyor. ileri çıktıktan sonra geri dönüşlerinde de bir sorun görmedim. fm diliyle anlatmak gerekirse kendisi bir modern bek veya kanat bek'ten çok iki yönlü bek oyuncusu gibi.

  ortaları müthiş diyemem ama merkeze güzel paslar atabiliyor. en iyi yanlarından biri sıkça merkezi düşünmesi. topu sürerken de merkeze doğru sürebiliyor. bu çizgiyi kullanmadığı anlamına gelmesin. bindirmelerini genelde çizgiden yapıyor. hücumda da genelde çizgide pozisyon alıyor. ortalarını falsolu değil direkt açıyor genelde. ortalarının hedefi ise genelde defans hattı ile orta saha hattının arası oluyor. topu gönderdiği yerler forvet oyuncusundan çok merkezden bindiren orta saha oyuncularının vuracağı yerler. (nagatomo da ilk zamanlarında o bölgeye çok orta açardı, o ortaları hatırlarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.)

  ortalama bir top kontrolü var. yine driblingleri de ortalama. hücumda hızı ve çabukluğunu daha çok kullanıyor. ters tarafa diagonal toplar gibi ekstra bir şey yaptığını da görmedim. ama yukarıda da dediğim gibi zaten telles gibi tekniği üst düzey olan bir oyuncu değil.

  savunmaya gelelim. savunmada rakibini genelde önde karşılıyor. geride alanını kapatmaktan önce topu kazanmaya odaklı pozisyon alıyor fakat bunun oynadığı takımların tarzıyla alakalı olması da mümkün. oynadığı takımların oyunlarını pres üzerine kurguladığını yukarıda söylemiştim zaten.

  arkasına atılan koşuları bazen fark edemeyebiliyor. 26 ağustos 2018 borussia dortmund rb leipzig maçında ilk yarıda bir pozisyonda arkasına koşan reus'u görmüyordu mesela. bu tür hatalar, sol stoperde oynayan savunmasında hala büyük problemler bulunan marcao'yu da düşünürsek, bazen bizim için sorun olabilir ama bu noktada ömer bayram veya emre taşdemir kadar kötü değil.

  birebir savunmada fazlasıyla agresif. topu sık sık kapmaya çalışan hamleler yapıyor, kapıyor da ama yine de hamleleri bana pek güven vermedi. ligimizde bu tarz oynayan oyunculara kart aldırmaya çalışan çok oyuncu var. o yüzden biraz fazla kart alabilir.

  tüm izlediklerimle beraber bir sonuç yazacak olursam: saracchi'nin gelişiyle ve linnes'in dönüşüyle birlikte beklerimizin temposu epey artacak ki beklerimizin temposuzluğu sezon başından beri bizim en büyük dertlerimizden biri. saracchi'nin bindirmeleri özellikle ilk maçlarda çok çabuk dikkat çekecektir. fakat saracchi'den ve temposundan maksimum verim alabilmek için takımın savunma kurgusunun da saracchi'ye yardımcı olabilecek şekilde kurgulanması gerekir. saracchi-nagatomo değişikliğiyle bazı kazanımlarımız olacak doğru fakat bazı şeylerden de feragat edeceğiz. mesela nagatomo'nun birebir savunması olmayacak. visca gibi oyuncular saracchi'ye karşı, nagatomo'ya karşı oynadıklarından daha rahat oynayabilirler. o yüzden orta saha oyuncularından kademe gelmezse veya kanat oyuncularının savunma yardımı az olursa saracchi'nin savunma defoları çok daha öne çıkabilir.
  hücumda onyekuru ile birlikte nasıl oynarlar çok hayal edemiyorum. tek emin olduğum şey soldan çok daha hızlı kontraya çıkacağımız. saracchi tek başına bile hızlı kontraya çıkabilen bir oyuncu ki onyekuru ile birlikte çok daha hızlı çıkabilirler. nagatomo'nun ceza sahası içine yaptığı koşuları, hoca saracchi'den de isteyebilir. bu durumda kendisinden asistten çok gol katkısı da alabiliriz.