• 8
  --- alıntı ---

  bu alanı, yani kaleyi direkt karşıdan gören bölgeyi kapatmak için bir çok özellik gerekir. vücudu iri olması iyi bir özelliktir. ancak ağırlaştırmamalıdır onu. zira kafa toplarına en çok çıkan adamdır maç boyunca takımda. yükseldi mi yanına kimse girememelidir mümkünse. adamını kaçırmayacak kadar seri olmalıdır. topa ayağını soktu mu illa ki vurmalıdır. mümkünse tekmeye kafasını sokmalıdır. sert olmalıdır mutlaka, ama topa sert. rakibine yumuşak olmaması da gerekir. uyanık olmalı ofsaytlara, son adam faul yaparsa kırmızı görür kuralına, kaleciye geri pası usturuplu vermeye dikkat etmelidir.
  bunlar bir stoperin olmazsa olmazları. dikkat edilirse tam bir kazmadan bahsediyoruz. topla sadece kaleciye geri pas verirken dikkatli olması gerekiyor benim istediğim özelliklerinde.

  değişen futbol, stoperlerin önemini arttırdı artık. nasıl ki savunma santrafordan başlamalı ise hücum da kaleciden, stoperden başlamalı. önceden değindiğim kazma stoper özelliklerinin yanına, topu iyi kullanma, oyun bilgisi, savunmayı yönetme yetisi de çok önemli bir hal alıyor doğal olarak. mili takıma yükselmiş, çok yüksek ücretler ödenen, avrupa kulüplerinden teklifler alan stoperlerimizin eleştirildiği en önemli konu topu oyuna sokamamak.

  stoperden asıl beklediğim isabetli uzun pas atabilmesidir. artık neredeyse her takımın pres yaptığı göz önüne alındığında uzun ters top atmak büyük avantaj sağlıyor takımlara. kulüpler en çok parayı forvet oyuncularına ödüyor bütün dünyada. örneğin galatasaray’da kanatlarda oynayan oyuncular kewell, keita, arda gibi yüksek ücretler ödenen oyuncular. ve bunlar yakaladıklarında rakibin işini bitirebilen yetenekteler. rakibi yakalamanın en kolay yolu çabuk oynamak. bütün maç sıkışan bir oyunu tek bir uzun ve isabetli pasla çözebilirsin.

  bugünlerde galatasaray stoper arıyor. bulması gereken adam böyle bir oyuncu olmalı.

  --- alıntı ---

  http://captano.blogspot.com/...vkiler-3-stoper.html