• 56
    takım olabilmenin basketbolda ne kadar önemli olabildiğini açık açık gösteren takım.

    2019 fiba dünya kupasına gittikleri kadroda yer alan oyuncuların her birisi (biz her ne kadar kötü kadro desek de) kendi takımında bir yıldız veya yıldız altı seviyede ve takımlarında ilk 5 başlayan oyunculardan kurulu. rakiplerinin kadroları ise nba oyuncusu varsa da takımlarında daha çok role oyuncu olanlardan oluşuyor. ama işte burada beraber oynamanın, bir takım kimyası ve ruhuna sahip olmamın yarattığı etki ortaya çıkıyor.

    dün 24 ağustos 2019 avustralya abd basketbol maçına denk geldim ve tamamını izledim. abd yetenek olarak bariz biçimde çok üstün. avustralya'nın en iyi oyuncuları kendi takımlarında bir yıldız altı seviyede bile olmayan patty mills ve joe ingles. ama avustralya'da abd'de neredeyse hiç olmayan hareketli hücumda boş adamı bulma, savunmada yardımlaşma vb şeyleri çok çok sık gördüm ve neticede bireysel olarak abd milli takımda bulunan en kötü oyuncudan daha düşük seviyede olan patty mills tek başına adeta abd'yi devirdi.

    abd milli takımını şu anki haliyle yıllarca beraber oynamış köklü takımlar karşısında düşünemiyorum bile. 2006 yılındaki senaryonun bir benzerini yaşayacağımızı düşünüyorum. o zaman da rezil olan bir abd ardından da sözde takıma sahip çıkıp 2008 olimpiyatları için bir araya gelen yıldızlar. 2 sene sonra 2020 olimpiyatları var ve yine çok büyük yıldızları göreceğiz. kimisi buna olimpiyat ama daha önemli falan gözüyle bakarken ben daha çok olimpiyat evleri, partiler, organizasyonlar diyorum...